Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Katarzyna Bartman
|

Odszkodowania za stan wyjątkowy. Rząd podał budżet dla poszkodowanych

236
Podziel się:

Rząd przeznaczy dla firm z pasa objętego stanem wyjątkowym łącznie 7 mln zł. Z tego 0,5 mln zł dostaną firmy turystyczne. Średnia wypłat (nie licząc turystyki) wynosi ponad 31 tys. zł. Jeśli firma dostanie więcej niż 65 tys. zł – czeka ją obowiązkowa kontrola wojewody.

Odszkodowania za stan wyjątkowy. Rząd podał budżet dla poszkodowanych
Rząd przyznał rekompensaty za stan wyjątkowy (Flickr KPRM, Krystian Maj)

W czwartek na stronie Sejmu został opublikowany rządowy projekt dotyczący rekompensat dla przedsiębiorców ze strefy objętej stanem wyjątkowym.

Jak wynika z dokumentu, rząd przeznaczy na pomoc dla firm z trzykilometrowego pasa przygranicznego łącznie 7 mln zł. Pół miliona złotych z tego ma trafić do lokalnych przewodników, biur podróży – słowem turystyki. Pozostałe 6,5 mln zł ma zostać rozdzielone pomiędzy 205 firm (170 z nich świadczą usługi hotelarskie, a 35 – gastronomiczne). To oznacza, że średnio na każdego przedsiębiorcę, który musiał zamknąć działalność na 30 dni, przypada kwota ponad 31 tys. zł.

Bardzo ważny jest też zapis stanowiący, że przedsiębiorcy, którzy dostaną równowartość lub więcej niż 65 tys. zł – będą poddani obligatoryjnej kontroli wojewody.

Firmy, które otrzymają pomoc, będą musiały się również zrzec możliwości dochodzenia roszczeń na drodze sądowej.

Zobacz także: Kolejne lockdowny mało prawdopodobne. Prezes PFR kreśli plan na przyszłość

W projekcie nie ma mowy o firmach, które nie są zarejestrowane w strefie, ale de facto prowadzą w niej działalność, jak np. przewodnicy lokalni z Hajnówki, którzy oprowadzają turystów po Białowieży, czy firmy transportowe. Również pominięto m.in. hotelerestauracje, wypożyczalnie rowerów i inne działalności, które leżą na szlaku turystycznym, ale poza strefą zamkniętą i straciły klientów przez wprowadzenie stanu wyjątkowego na granicy. One nadal mogą teoretycznie prowadzić działalność, tyle, że klientów już tam też nie ma.

Firmom tym pozostaje dochodzenie swoich praw przed sądami - mówi Anna Çoban, adwokat.

Przypomnijmy: zgodnie z zapowiedziami rządu odszkodowanie w wysokości 65 proc. średniej z przychodów za czerwiec, lipiec i sierpień otrzymają tylko ci, którzy będą w stanie udokumentować swoje obroty.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(236)
Pawel
3 lata temu
Witam, Rewelacja, na płot pójdzie 400mln, a na odszkodowanie 7. Panie Morawiecki, aż chciałoby się powiedzieć Adieu.
Wyrocznia
3 lata temu
Spieszmy się kochać naszych wrogów, tak szybko odchodzą.
dla
3 lata temu
premiera, ode mnie ocena: 8/8 gwiazdek
logiczny
3 lata temu
Mylą się osoby sądzące,że największa patologia to 500+ choć w tej formie nadanej przez komunistów + to bezefektywne rozdawnictwo ale najgorsza patologia skrywa się wśród beneficjentów komunistycznych przywilejów ciążących państwu jak kamień młynski przywiazany do szyi pozostałych Polaków i nepotyzm+ uwlaszczajacy się na majatku Polaków! ;(
logiczny
3 lata temu
Trudna sytuacja budżetowa pozwoliła właśnie na 20% podwyżkę dla 729 tyś nauczycieli i przywrócenie im wcześniejszych emerytur! To dobry prognostyk przed weekendowymi demonstracjami bo i oni dostaną czego chcą bo uwłaszczenie się na majątku Polaków jest możliwe po upadku gospodarki pod ciężarem zobowiązań i koniecznością spłaty długu a ten już jest gigantyczny i nie ma już wiekszego znaczenia czy jeszcze wzrośnie! ;(Plan rządzących + to przemiana Morawieckiego w Balverowicza i przypisanie złotówce "milionowej wartości "!;(
...
Następna strona