Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MLG
|

Ogromny problem na Morzu Czerwonym. Spokoju nie będzie. "Ataki będą kontynuowane"

4
Podziel się:

Rzecznik Huti Mohammed Abdulsalam oświadczył w środę, że mimo wpisania jemeńskiego ruchu przez USA na listę organizacji terrorystycznych ataki na statki na Morzu Czerwonym będą kontynuowane.

Ogromny problem na Morzu Czerwonym. Spokoju nie będzie. "Ataki będą kontynuowane"
Huti zapowiadają, że mimo uznania ich przez USA za terrorystów będą nadal atakować statki na Morzu Czerwonym (via Getty Images, 2024 Mohammed Hamoud)

- W celu wspierania narodu palestyńskiego nie zrezygnujemy z atakowania statków izraelskich lub statków zmierzających do portów w okupowanej Palestynie - powiedział Abdulsalam w wywiadzie dla kanału Al Dżazira.

Dodał, że jemeńscy rebelianci wezmą odwet w przypadku dalszych ataków sił amerykańskich i brytyjskich na Huti.

Eskalacja na Morzu Czerwonym

Wcześniej w środę doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan ogłosił, że Stany Zjednoczone ponownie uznają wspieraną przez Iran jemeńską bojówkę Huti za organizację terrorystyczną. Jest to odpowiedź na ataki rebeliantów na statki handlowe w regionie Morza Czerwonego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: HIMARS-y zmiażdżyły Rosjan. Broń z USA nagrana na froncie

Wpisanie ruchu Ansar Allah - zwanych Huti od nazwiska założyciela organizacji - na listę globalnych organizacji terrorystycznych ma na celu utrudnienie finansowania ruchu i dalsze odcięcie ich od rynków finansowych. Zmiana wejdzie w życie w ciągu 30 dni, by dać administracji czas na wdrożenie przepisów i wyjątków od restrykcji, które pozwolą na dalsze dostarczanie pomocy humanitarnej na terytoriach kontrolowanych przez Hutich.

Huti po raz pierwszy zostali wpisani na listę w ostatnich dniach administracji Donalda Trumpa, jednak wkrótce po objęciu władzy przez prezydenta Joe Bidena decyzja ta została cofnięta. Powodem były obawy o spowodowanie klęski głodu w kraju pogrążonym wówczas w wojnie i katastrofie humanitarnej.

Ataki wspieranych przez Iran bojowników Huti na statki korzystające ze szlaku przez cieśninę Bab al-Mandab, Morze Czerwone i Kanał Sueski doprowadziły do poważnych zakłóceń w globalnym handlu. Dlatego USA zawiązały koalicję m.in. z Wielką Brytanią, której celem jest ochrona kontenerowców.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(4)
Uwaga
4 miesiące temu
wszystkiemu winni szytci !
Konfederacja
4 miesiące temu
Z tego wynika ,że drogocenny Izralel bardzo drogo kosztuje.Wart jest tej ceny ?
654321@
4 miesiące temu
Stop bombom, stop zabijaniu kobiet i dzieci Palestyńskich😀stop holocaustowi Palestyńczyków, Wolna Palestyna, stworzyć samodzielne Państwo Palestyńskie!
Jestem z Wawy
4 miesiące temu
Jedyne rozwiązanie , to ustanowić Państwo Palestyny od Zachodniego Brzegu po strefę Gazy.