Notowania

kryzys na węgrzech
28.07.2012 20:57

Orban wątpi w demokracje i obwinia Brukselę o kryzys

Jego zdaniem obecny kryzys to wina Brukseli, bo urzędnicy zajmują się bzdurami, takimi jak wymiary klatek dla kur, czy zabawkami dla świń.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

*Konserwatywny premier Węgier Viktor Orban zakwestionował zdolność Unii Europejskiej do rozwiązania obecnego kryzysu gospodarczego i przypuścił zjadliwy atak na instytucje UE. *

Dzień wcześniej szef rządu węgierskiego wywołał żywe reakcje polityczne, mówiąc o możliwym zastąpieniu demokracji nowym systemem z powodu kryzysu.

_ - Trzeba sobie powiedzieć: obecny kryzys jest faktycznie kryzysem Brukseli. Bruksela jest główną przeszkodą w poszukiwaniu dobrych rozwiązań dla uporania się z problemami gospodarczymi _ - powiedział Orban w prawie godzinnym przemówieniu na dorocznym zgromadzeniu studentów w Baile Tusnad, gdzie mieszka spora mniejszość węgierska.

_ - Bruksela traci cenne dni i tygodnie ustalając wymiary klatek dla kur, zalecając zabawki w chlewach, uznając za ważną kwestię dobrostan gęsi, podczas gdy setki tysięcy ludzi tracą pracę, nasza waluta się załamuje i każdego dnia coraz trudniej związać nam koniec z końcem _ - powiedział Orban.

Wczoraj Orban zbulwersował opinię publiczną wypowiedzią, w której, zdaniem dpa, nie wykluczył zlikwidowania pod pewnymi warunkami ustroju demokratycznego.

_ - Mamy nadzieję, że, z Bożą pomocą, nie będziemy musieli w miejsce demokracji wymyślać innych politycznych systemów, które należy wprowadzić, aby nasza gospodarka przeżyła _ - powiedział Orban na konferencji Stowarzyszenia Pracodawców i Pracowników.

_ - Zgromadzenie narodowe to nie jest kwestia woli, tylko siły. To, co być może funkcjonuje w państwach skandynawskich, jednomyślność, u nas, w narodzie na pół azjatyckim, dokonuje się siłą. To nie wyklucza konsultacji, debaty czy demokracji, ale centralna siła jest konieczna _ - cytuje słowa Orbana agencja AFP.

Deklaracja ta wywołała poruszenie, zwłaszcza że Orban od chwili objęcia władzy w 2010 r. jest krytykowany przez lewicową opozycję o _ odchylenia autorytarne _ i _ koncentrację władzy _ - pisze francuska agencja. Przypomina, że przeciwnicy nazywają Orbana _ Viktator _, a kraj - _ Orbanistanem _.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/243/m140019.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wegry;wznawiaja;negocjacje;z;mfw;i;ue,22,0,1126166.html) Znów negocjują z UE i MFW. Gra o 15 mld euro Po ośmiu miesiącach węgierski rząd wznowił negocjacje z przedstawicielami Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Unii Europejskiej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/195/m207555.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kryzys;na;wegrzech;orban;przed;trudnymi;negocjacjami;z;mfw;i;ue,120,0,1124984.html) Węgry będą walczyć o pożyczkę z UE i MFW Premier Węgier, Viktor Orban powiedział, że _ Ci, którzy oczekują krótkich negocjacji, będą rozczarowani _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/4/m80900.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/podatek;od;transakcji;finansowych;na;wegrzech,71,0,1121607.html) Węgry wprowadzają "podatek Robin Hooda" Podatek wejdzie w życie 1 stycznia 2013 roku. Wniosek rządu zatwierdziło 249 z 386 deputowanych rządzącej koalicji. Lewicowa opozycja była przeciwna.
Tagi: kryzys na węgrzech, kryzys, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz