Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Osiedle w lesie. Jest zawiadomienie do nadzoru budowlanego i policji

14
Podziel się:

Osiedle przy rezerwacie Łosiowe Błota jednak nie powstanie? Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Warszawie zawiadamia w tej sprawie policję oraz nadzór budowlany. Wcześniej media obiegła informacja, że deweloper wybuduje osiedle dzięki tzw. ustawie covidowej.

Osiedle w lesie. Jest zawiadomienie do nadzoru budowlanego i policji
Budowa w otulinie rezerwatu Łosiowe Błota jednak może zostać wstrzymana (zdj. ilustracyjne). (money.pl, Rafał Parczewski)

Miały tam być drzewa, ale deweloper uparł się, że postawi osiedle piętnastu domów jednorodzinnych, o czym poinformował w środę portal tvn24.pl. 20-hektarowy obszar znajduje się tuż przy rezerwacie Łosiowe Błota. Zarówno władze gminy Stare Babice, jak i jej mieszkańcy chcieliby, żeby pozostał terenem zielonym, ale teren należy do prywatnego właściciela - spółki Sawa Solec Residence - która ma zupełnie inne plany.

Jednak zablokować je może warszawska RDOŚ, a raczej jej zawiadomienie. Dyrekcja poinformowała Komendę Powiatowej Policji z siedzibą w Starych Babicach, oraz Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego o podejrzeniu popełnienia wykroczenia przez dewelopera.

W piśmie do policji RDOŚ zwraca uwagę, że w ramach prac na terenie - które rozpoczęły się 3 września - już dokonano m.in. zniszczenia tamy bobra europejskiego, a także przeprowadzono szereg innych czynności godzących w naturalne środowisko.

Zobacz także: Zobacz: Budowa dróg. Rząd chce zbudować ponad 8 tys. km dróg w 10 lat

Chodzi tutaj o wykonanie urządzenia wodnego poprzez zmianę przekroju podłużnego i poprzecznego rowu melioracyjnego oraz montażu przepustów.

Najistotniejszym argumentem jednak może okazać się tutaj fakt, że budowa jest zlokalizowana na terenie obszaru podlegającego ochronie, czyli na terenie strefy zwykłej Warszawskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu.

Dlatego też na tym terenie występuje szereg ograniczeń, jak np. zakaz zabijania dzikich zwierząt, czy niszczenia ich nor oraz legowisk. Deweloperowi sytuacji nie ułatwia fakt, że żyją tam zwierzęta pod ochroną: kapturka oraz dzięcioł duży. Dyrekcja w piśmie podkreśla, że - w jej ocenie - doszło do naruszenia przepisów.

Natomiast w piśmie do Nadzoru Budowlanego RDOŚ wskazała na kolejne aspekty naturalne, którym zagraża trwająca budowa. Chodzi tutaj o okresowe lub trwałe odwodnienie terenu. Dyrekcja przypomniała również, że na terenie budowy obowiązują przepisy planu ochrony rezerwatu przyrody "Łosiowe Błota".

W sprawie budowy interweniuje również wójt Starych Babic Sławomir Sumka. Zwrócił się on o interwencję m.in. do starosty warszawskiego zachodniego Jana Żychlińskiego, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie, Lasów Miejskich w Warszawie oraz Kampinoskiego Parku Narodowego, a także do Starostwa Powiatu Warszawskiego Zachodniego.

- Sprawa ta wprawia w zaniepokojenie i mnie, wobec czego pragnę wyrazić mój zdecydowany sprzeciw wobec próby zabudowy terenu, który zgodnie z porządkiem prawnym zawartym w przepisach miejscowych powinien być chroniony przed zabudową - ocenia wójt.

- Przepisy prawa miejscowego wskazują na zalesienie tejże nieruchomości - dodaje w rozmowie z PAP.

Deweloper od początku miał pod górkę z inwestycją. Jego plany odrzucała gmina i radni. Ale ustawy covidowe dały mu nowe możliwości.

- Zapewniam, że w gminie Stare Babice nie ma potrzeby budowy obiektów dla osób dotkniętych skutkami pandemii, ponieważ żadna z instytucji publicznych zajmujących się przeciwdziałaniem pandemii COVID-19 nie zwróciła się z prośbą o budowę takich obiektów na terenie gminy - kończy Sumka. Dodaje, że wykorzystanie przepisów ustawy covidowych jest "oczywistym nadużyciem prawa krajowego".

Swój protest w tej sprawie chce pokazać również lokalna społeczność. Zaplanowała ona wystąpienia w najbliższą sobotę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(14)
bogdan48
3 lata temu
i ktoś musiał wziąść pieniądze za napisanie wniosku o zezwolenie na budowę i ŁAPÓWĘ i to nie małą
ass55555
3 lata temu
Jarka z PiS i tych deweloperów do jednego obozu koncentracyjnego za sprzedaz Polski i wyprzedaz majatku obyteli
wwa
3 lata temu
co ma do tego załączone zdjęcie Podzamcza w Warszawie z miejscem Stare Babice ?
natura2000
4 lata temu
Ejże! A gdzież są ekologiści ? Dlaczego jeszcze nie leżą w poprzek, przykuci łańcuchami do drzew? Rozkazu nie było, przelew nie poszedł?
Taki jeden
4 lata temu
Jakim prawem na prywatnej posesji są nakładane tak poważne ograniczenia? Jeśli lokalna społeczność chce korzystać z tego terenu to niech sobie je kupi. W czym problem? Urządzanie terenów rekreacyjnych na cudzej własności jest wyjątkowo podłe.