Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MBL
|
aktualizacja

To nie jest dobra wiadomość dla Polski. Unia chce zaostrzyć kurs w sprawie klimatu

59
Podziel się:

Komisja środowiska Parlamentu Europejskiego podwyższa poprzeczkę. Instytucja chce podwyższyć cel redukcji emisji do 60 proc. do 2030. Dla Polski oznacza to, że będzie musiała szybciej pożegnać się z węglem.

To nie jest dobra wiadomość dla Polski. Unia chce zaostrzyć kurs w sprawie klimatu
Polska będzie musiała szybciej pożegnać się z węglem. (Flickr, Flickr)

Europosłowie z komisji środowiska debatowali nad propozycjami dotyczącymi redukcji emisji. Przypomnijmy, Komisja Europejska chciałaby, aby ten cel wynosił 50-55 proc. do 2030 roku. Parlamentarzyści uznali jednak, że to za mało.

Początkowo chcieli oni zwiększyć cel redukcji do 65 proc. Ostatecznie w przyjętych poprawkach ustalili, że będzie to jednak 60 proc. Co ważne, wciąż więcej niż chciała Komisja Europejska.

Zdaniem krytyków, tak szybka transformacja energetyczna może być szkodliwa dla niektórych dziedzin gospodarki i ludzi, którzy w tych branżach pracują. Dla Polski oznaczałoby to, że szybciej będziemy musieli odchodzić od węgla.

Zwolennicy zaostrzania kursu w sprawie klimatu uważają, że nie ma co dłużej zwlekać i cele należy podwyższać.

Co dalej? W piątek europosłowie z komisji środowiska będą głosowali nad projektem, zaś w październiku pochyli się nad nim cały Parlament Europejski. Następnie ruszą negocjacje z krajami członkowskimi nad ostatecznymi rozwiązaniami.

Zobacz także: Osiedle w środku lasu. "Chcą z nas zrobić idiotów"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(59)
SPECJALISTA
4 lata temu
Szansa dla polski nazywa dziennikarz osiągniecie neutralności klimatycznej do 2050 r. na co nie zgodził się rząd polski. Jednak należało by się zastanowić czy jest to szansa czy wręcz przeciwnie. Kwota 2,5 mld euro to grosze w porównaniu z kosztami transformacji energetycznej z węgla na zielona energię wynoszą ok. 300 mld euro. A gdzie sprawiedliwość dla tysięcy polaków którzy stracą pracę ok. 500 tys osób. To UE uchwaliła wysokie kwoty za emisję CO2 przez co węgiel jako paliwo stał się nieopłacalny. polska sprowadza węgiel od Rosji ok. 20 mln ton oraz prąd z zagranicy ok. 20% więc może o to chodziło UE!
ja
4 lata temu
Rządzący boja się górników, bo mogą wyzwieźć ich na taczkach, łączą kopalnie z firmami energet. Pogrążają te firmy. Tracimy też wszyscy w inny sposób, bo ceny akcji firm energet. poleciały w dół po 70-80% (PGE, Enea, Energa były po ponad 20 zł i spadły na 4-6, Tauron był po ponad 5 zł i spadł do 1). Teraz się podniecają bo odrobiły 10% strat. Wielu z nas ma ich akcje poprzez OFE. Poza tym trwoni się publiczne pieniądze dotując nierentowne spółki. Innym przedsiębiorcom i ich pracownikom nikt nie pomaga. Muszą zamykać firmy i zwalniać ludzi, którzy też mają rodziny i być może niepracujące żony. Trzeba wziąć życie we własne ręce, bo politycy będą zawsze zadłużać Państwo i trwonić publiczne pieniądze. Przeczytajcie ksią.ż kę pt. Emery tura nie jest Ci potzerbna, by umieć samemu zadbać finansowo o siebie.
jolero
4 lata temu
to bardzo dobra wiadomość dla ludzi dla nas polaków brawo!
JAKIŚ TAM BYŁ...
4 lata temu
TEn "biały dym" to para a te "wielkie kominy" to chłodnie kominowe do schładzania pary po przejściu po obiegu po przejściu przez turbiny
asdasd
4 lata temu
Tylko co to da skoro mniej rozwiniete kraje/ludzie i tak beda zasmiecac/truc wszystko na potege zgodnie z panujaca filozofia konsumpcjonizmu. Ludzie calymi pokoleniami gotowi sa zyc w kredytach, a co gorsza nie widza w tym nic dziwnego/zlego wiec nie moga/nie chca sie nawet zastanawiac co bedzie kiedys bo zyja z dnia na dzien. I tyu peka cala banka ekologiczna bo kiedy brakuje logicznych argumentow rozpoczyna sie rzucanie chwytliwymi sloganami z ktorych nic nie wynika.
...
Następna strona