Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

Ostrzegają przed piecami na gaz. "To pułapka"

103
Podziel się:

Forum Energii w przygotowanej analizie ostrzega tych, którzy oszczędności upatrują w ogrzewaniu domu piecami na gaz. Są to oszczędności pozorne i krótkoterminowe - przekonują eksperci think tanku zajmującego się transformacją energetyczną.

Ostrzegają przed piecami na gaz. "To pułapka"
Opłaty za ogrzewanie domu gazem mają wzrosnąć (PAP, Tomasz Waszczuk)

"Już po roku 2027 korzystanie z gazu ziemnego i węgla będzie stawało się coraz droższe, ponieważ zaczną obowiązywać opłaty za emisje z budynków" - czytamy w raporcie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Sprzedaje auta za miliony! "Tesli mi nie szkoda, traktuję ją jak lodówkę" - Robert Michalski #18

"Pułapka gazowa"

- Ci, którzy zainwestowali w pompy ciepła w ocieplonych budynkach, podjęli dobrą decyzję. Z perspektywy dwudziestoletniego okresu eksploatacji urządzeń, pompa ciepła jest tańszym rozwiązaniem. Do końca dekady ceny energii elektrycznej powinny spaść, m.in. dzięki rozwojowi źródeł odnawialnych, za to koszt gazu będzie rósł ze względu na nadchodzące opłaty za emisje z tego źródła. Natomiast rzeczywiście, problem istnieje, teraz gdy w okresie przejściowym posiadacze pomp ciepła płacą więcej – zwraca uwagę Tobiasz Adamczewski, dyrektor programu OZE w Forum Energii, autor raportu "Budynki w pułapce gazowej".

I dodaje, że znajdujemy się w "pułapce gazowej".

- Ci, którzy teraz zainwestują w przyłącze i kocioł gazowy, w przyszłości będą płacić coraz więcej ze względu na nadchodzące opłaty za emisje, a finalnie będą musieli znów wymienić źródło ogrzewania - tłumaczy wyjaśnia Tobiasz Adamczewski.

Forum Energii porównało roczne koszty ogrzewania domu jednorodzinnego gazem i pompą ciepła.

Eksperci Forum Energii wskazują, że niezbędna będzie interwencja rządu, która powinna polegać m.in. na wyrównaniu kosztów eksploatacji pomp ciepła i gazu w obecnym okresie przejściowym.

Ceny energii w 2024 roku

Sejm przyjął ustawę, która zakłada przedłużenie do połowy 2024 r. maksymalnych cen energii dla gospodarstw domowych na poziomie 412 zł za MWh netto do obecnego poziomu limitu zużycia. Obowiązujące limity: 1500 kWh dla gospodarstw domowych, 1800 kWh dla osób z niepełnosprawnością, a dla rolników i dla rodzin z Kartą Dużej Rodziny 2000 kWh.

Powyżej limitu zachowana ma być stawka 693 zł za MWh, jako cena maksymalna. Płacić ją mają także samorządy, podmioty użyteczności publicznej, rolnicy, mali i średni przedsiębiorcy, a także spółki komunalne prowadzące obiekty sportowe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(103)
KIK
miesiąc temu
W każdej gminie powinny być biogazownie i farmy wiatrowe oraz fotowoltaiczne. Ale po co mieć swój gaz i prąd jak można kupić go w Rosji lub Katarze. Każdy balkon W bloku zamiast balustrady powinien mieć panele grzewcze lub fotowoltaiczne. Na każdym osiedlu domów jednorodzinnych powinny być oczyszczalnie ścieków a woda z nich powinna trafic do podlewania własnych ogrodów .Ale jak czytam komentarze to widać że to nie nastąpi bo lepiej umrzeć na raka a wcześniej wydać połowę dochodu na węgiel i gaz. Bo prymitywny naród jak nie widzi ognia to znaczy że zimno Panie będzie. Po co być niezależnym jak można kupować z zagranicy i napychac kieszenie petrodolarami oligarchów i szejkom. Ale najważniejsze że "niemieckiego" nie kupię.
wyzysk ludnoś...
2 miesiące temu
Powinniśmy mieszkać w lepiankach przy świecach... TO NIE JEST ZIELONY ŁAD TYLKO NAĆPANI UZRĘNICY EUROPEJSCY LEŻĄCY NA KASIE !!!!
Exit
2 miesiące temu
Jest prosty sposób na tańszy gaz. Poza Unią nie ma opłat za CO² i tam winien być nasz kierunek rozwoju.
Cedekk
2 miesiące temu
O to dziwne że od 2027 roku do 2044 cena prądu według tego wykresu będzie na niezmienionym poziomie tyle lat... Ha ha ha ha
Kraken
2 miesiące temu
Powinno się ten bandycki kraj zaorać! Tylko ciągłe podwyzki, kary i stanie z baem nad obywatelem którcy chce chociaż odrobinę poprawić swój byt!
...
Następna strona