Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
PRC
|
aktualizacja

Pakiet paliwowy upadł w TUSE. Polskie rozwiązanie niezgodne z dyrektywą VAT

227
Podziel się:

Klęska pakietu paliwowego. Rozwiązanie funkcjonujące od sierpnia 2016 r. zostało podważone przed Trybunałem Sprawiedliwości UE.

Pakiet paliwowy upadł w TUSE. Polskie rozwiązanie niezgodne z dyrektywą VAT
Polskie przepisy niezgodnie z dyrektywą VA (Pixabay, paliwo)
bEDcGzLp

Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że przepisy, które wymagają zapłaty podatku od wewnątrzwspólnotowego nabycia paliw silnikowych w ciągu pięciu dni od ich sprowadzenia na terytorium Polski, są niezgodne z dyrektywą VAT – informuje w poniedziałek "Dziennik Gazeta Prawna".

Przypomnijmy, że już w marcu tego roku Rzecznik Generalny TSUE wydał opinię w tzw. postępowaniu prejudycjalnym toczącym się przed Trybunałem, że kwestionowane przepisy są niezgodne z dyrektywą o VAT.

"Pozostaje nadzieja, że resort finansów zaproponuje w to miejsce rozwiązanie skuteczne, ale zgodne z unijnymi przepisami" – apeluje, cytowany przez "DGP" Leszek Wiwała, prezes i dyrektor generalny Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego.

bEDcGzLr
Zobacz także: rozmowa z Agatą Śmieją i Rafałem Kręciszem

Jak poinformowała gazeta, Ministerstwo Finansów na razie nie odpowiedziało na pytanie o nowe regulacje.

Jeszcze w marcu, odnosząc się do stanowiska Rzecznika Generalnego MF podkreślało, że "pakiet paliwowy jest ważnym i skutecznym narzędziem uszczelniania systemu podatkowego. Opinia Rzecznika Generalnego jest analizowana przez Ministerstwo Finansów. W tej sprawie kluczowy jednak będzie wyrok TSUE i dopiero TSUE ostatecznie rozstrzygnie o zgodności w tym zakresie ustawy o VAT z prawem UE, w szczególności z dyrektywą VAT".

bEDcGzLx

Obowiązujący od sierpnia 2016 r. pakiet paliwowy mógł przynosić budżetowi dodatkowe 2,4 mld zł rocznie.

Wniosek do TSUE został złożony przez Naczelny Sąd Administracyjny w ramach trwającego przed polskimi sądami sporu między spółką G. a Dyrektorem Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy.

Spór dotyczy konieczności zapłaty podatku VAT od wewnątrzwspólnotowych nabyć paliw.

bEDcGzLy

Spółka zakwestionowała obowiązek wcześniejszej zapłaty kwoty brutto podatku, obliczonej bez uwzględnienia jej prawa do odliczenia, od każdego wewnątrzwspólnotowego zakupu paliw, i to w terminie pięciu dni od ich wprowadzenia na terytorium kraju.

Sąd pierwszej instancji przyznał rację fiskusowi. Firma złożyła więc skargę kasacyjną do SN, a ten zasięgnął opinii TSUE.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEDcGzLS
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(227)
Ijon
7 dni temu
Wracam do gry :)
Ijon
7 dni temu
Wracam do gry :)
fsmg
7 dni temu
Pisałem to już dawno temu i napiszę raz jeszcze. Wszystko było już uregulowane, wyklarowane były linie orzecznicze i można było przewidywać co się stanie za rok, dwa - na wzór finansów zachodnioeuropejskich, głównie Francji (Amerykanie to zupełnie inna bajka). Przy czym przyszedł PIS i przemeblował wszystko na modłę ekonomii PRL/ZSRR. Pozmieniał na kolanie prawo, słuchając pseudo ekspertów - a właściwie wymyślaczy co to nie rozumieją czym jest mikro, a czym makro ekonomia. Teraz mamy niezrozumiałe prawo, podzielonych przedsiębiorców i społeczeństwo. PO zrobiło jedną złą rzecz - nie podwyższyło kwoty wolnej od podatków. Przez to przegrali. Teraz mamy przez to bagno jakich mało. Jeszcze będziemy kwiczeć za to. Wszyscy.
bEDcGzLT
Realista
7 dni temu
TSUE to narzędzie rządzonej nieformalnie przez Niemcy UE ,które chcą utrzymywać Polskę w stanie państwa słabego ,praktycznie jako swoją pół-kolonię strukturalnie uzależnioną od finansowej łaski lub niełaski Berlina dlatego zabrania Polsce reform które mają ją wzmacniać patrz : np. obecny nakaz wycofania się Polski z prawa niekorzystnego dla mafii paliwowej a wcześniej zakaz wprowadzania instytucji dyscyplinującej POlskie sądownictwo w celu ukrócenia różnych patologii )
Poldek
7 dni temu
Safjan pewnie zadowolony . TSUE broni mafii paliwowych !
...
Następna strona