Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
KRJ
|

MFW: nierówny dostęp do szczepionek pogłębi nierówności na świecie

66
Podziel się:

Nierówny dostęp krajów do szczepionek spowodował, że poprawiły się perspektywy gospodarcze krajów bogatszych, a w przypadku państw biedniejszych - pogorszyły. Światowe rozwarstwienie może pogłębiać się również przez nowy wariant koronawirusa.

MFW: nierówny dostęp do szczepionek pogłębi nierówności na świecie
Kraje z dostępem do szczepionek, będą się rozwijały szybciej. (Adobe Stock, Dusko)

Z najnowszego raportu "World Economic Outlook" Międzynarodowego Funduszu Walutowego wynika, że globalny wzrost gospodarczy osiągnie poziom 6 proc. w 2021 r. Nie ma tu zmiany w stosunku do prognozy z kwietnia.

W odniesieniu do państw rozwiniętych perspektywy wzrostu poprawiły się w w 2021 r. o 0,5 pkt. proc., głównie dotyczy to USA, Wielkiej Brytanii, Kanady i Włoch - informuje serwis obserwatorfinansowy.pl.

Co ciekawe, o dokładnie taką samą wartość spadły prognozy wzrostu gospodarczego dla rynków wschodzących, głównie z Azji. MFW obniżył je dla tych gospodarek do 6,3 procent.

Zobacz także: Donald Tusk ponownie na scenie politycznej. „Nie jest tak różowo”

Zdecydowały o tym szybsze tempo szczepień i szybsze znoszenie obostrzeń w krajach rozwiniętych. Dlatego ich perspektywy się poprawiły. Jednak tam, gdzie są problemy z dostępem do szczepionek, a kolejna fala zachorowań wzbiera, prognozy obniżono.

Dane z World Economic Outlook nie pozostawiają wątpliwości. Blisko 40 proc. ludzi z krajów rozwiniętych jest już zaszczepionych. W gospodarkach wschodzących ten odsetek jest dużo niższy i wynosi 11 proc., a w krajach najbiedniejszych niespełna 2 proc.

Stąd prosty wniosek, który wyciąga MFW: dostęp do szczepionek dzieli świat na dwa bloki. Te z niską dostępnością do szczepionek nie mają szans na równy udział w globalnym ożywieniu.

Różnice między bogatymi z dostępem do szczepionki, a biednymi bez dostępu będą się zatem powiększać. MFW w raporcie zwraca również uwagę na to, że pandemia i nowe warianty wirusa nadal będą ograniczyć światowe gospodarki.

Może to kosztować świat nawet do 4,5 bln dolarów strat do 2025 r. Co więcej, znaczące różnice w efektach szczepień, kondycji gospodarczej poszczególnych krajów i możliwości rozprzestrzeniania się odmiany delta sprawiają, że ciągle jest jeszcze wiele niewiadomych. Dlatego też i prognozy gospodarcze są mocno niepewne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(66)
Simpson i Fio...
3 lata temu
Brawo Panie ministrze Niedzielski za dzisiejszą wypowiedź na temat szczepionek i big farmy.
Kakek
3 lata temu
Ja supet tolerancyjny, przodujacy, demokratyczny zachod dyskryminuje ludzi nieszczepionych dzielac spoleczestwo no lepszy i gorszy sort, to nie ma sie co dziwić...
woj.
3 lata temu
W nierówności siła.
walka trwa
3 lata temu
Intensyfikacja prac nad nowymi mutacjami gonokoka lewaruje wzrost cen na preparowane równolegle wersje antidotum automatycznie ograniczając jego globalną dostępność co umożliwi zawężenie GTK (Grupy Trzymającej Kasę) do projektowanej populacji obywateli Świata pierwszej kategorii. Cała reszta wobec braku możliwości ekonomicznych sprostania rosnącym wymaganiom administracyjnym stanie się de facto niewolnikami z zakazem wstępu do czegokolwiek oprócz obozów pracy.
Wdzięczni tub...
3 lata temu
Żądamy dalszego zwiększania nierówności w dostępie do szczepionek.
...
Następna strona