Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Państwo dorzuci Poczcie Polskiej miliony złotych. Komisja Europejska nie ma uwag

19
Podziel się:

Poczta Polska dostanie prawie 50 mln złotych od państwa w formie rekompensaty. Pieniądze te mają zrekompensować operatorowi pocztowemu straty poniesione w wyniku pandemii koronawirusa. Komisja Europejska dała zielone światło polskim władzom na ten transfer środków.

Państwo dorzuci Poczcie Polskiej miliony złotych. Komisja Europejska nie ma uwag
Koronawirus. Poczta Polska otrzyma 49 mln złotych rekompensaty (Getty Images)

Poczta Polska otrzyma od państwa dokładnie 49 mln złotych. Środki te są rekompensatą za straty poniesione przez operatora pocztowego w wyniku ograniczeń i restrykcji związanych z trwającą pandemią koronawirusa.

Pieniądze dla Poczty Polskiej. KE nie ma uwag

Zanim jednak pieniądze popłyną na konto spółki, najpierw swoje zdanie o takiej transakcji musi wyrazić Komisja Europejska. KE sprawdza, czy taki transfer jest zgodny z unijnymi zasadami pomocy państwa. Jak przekazały służby prasowe redakcji PAP Biznes, Komisja zatwierdziła wsparcie dla Poczty Polskiej.

"Środek ten ma na celu zrekompensowanie Poczcie Polskiej strat poniesionych w okresie od 13 marca do 31 maja 2020 roku w związku z jej obowiązkiem nieprzerwanego działania i nieprzerwanego świadczenia powszechnej usługi pocztowej, pomimo obowiązujących ograniczeń" - wyjaśnia KE w przesłanym komunikacie.
Zobacz także: Biznes kontra polityka. "Wysłałbym ich na bezludną wyspę"

Komisja zwraca uwagę, że po pojawieniu się SARS-CoV-2 do kosztów stałych firmy doszły również koszty dodatkowe związane z reżimem sanitarnym. Poczta Polska musiała je ponieść, by "dochować obowiązku świadczenia usługi powszechnej".

Rekompensatę KE zatwierdziła na podstawie art. 107 ust. 2 lit. b Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE). Na podstawie tego przepisu KE analizuje środki przyznane przez kraje członkowskie w ramach pomocy państwa. Komisja sprawdza, czy pieniądze mają zrekompensować szkody bezpośrednio poniesione przez zdarzenia nadzwyczajne, takie jak np. pandemia.

"Komisja ustaliła, że zgłoszony środek zrekompensuje szkody bezpośrednio związane z epidemią koronawirusa. Stwierdziła również, że środek jest proporcjonalny, ponieważ odszkodowanie nie przekracza tego, co jest konieczne do naprawienia szkody" - podkreśliła KE.

Kolejna rekompensata dla Poczty Polskiej

To już kolejna rekompensata dla Poczty Polskiej od państwa. Wcześniej z budżetu do firmy trafiły środki za tzw. wybory kopertowe z maja 2020 roku, które się nie odbyły.

Poczta Polska ubiegała się o rekompensatę rzędu 70 mln 297 tys. 305 złotych. Ostatecznie pocztowcy otrzymali nieco ponad 53,2 mln złotych, czyli ponad trzy czwarte żądanej kwoty.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(19)
Polak
2 lata temu
Kolejny państwowy moloch w którym ilość dyrektorów, prezesow jest większa niż ilość listonoszy, w dobie zwiększonej ilości przesyłek jakim prawem pomaga się z pieniędzy podatnika takiej firmie, Pkp, spółki węglowe itp to wyłudzacze kasy
06:22 29
2 lata temu
Pieniędzą nie swoje Y
esbek
2 lata temu
Komisja nie ma uwag, ale ja mam. Jak można wspomagać firmę, która list priorytetowy doręcza po 10 dniach.
PROSZEOPOMOC....
2 lata temu
.... .. gdybynie moja sytacja nie pomyślałabym nawet żeby napisać tutaj .... Od 2012roku choruję na POCHP .....ale od 2020 moja sytuacja zdrowotna pogorszyła się do tego stopnia że mam zasiłek stały i 2 grupę inwalidzctwa .... .Pracę straciłam przez pandemie i zwolnienia .....Ze wzgledu na zdrowie nie dawałam rady podjąć nowej.... ataki dusznosci i kaszlu nie dały normalnie pracowac.... .Robiłam badania ...pobyt w szpitalu na początku podejrzenia nowotworu.... Po badaniach wyszło że, rak jest wykluczony ale w tomografii wyszło ze powstały na płucach guzy i ubytki....,dlatego mam dusznosci i ataki kaszlu ,i zdiagnozowano również rozedmę .... .POCHP sie nasiliło ....Zwróciłam sie do opieki o pomoc dostałam wtedy 159zł zasiłku bo mieszkałam z synem i tyle wyszło z wyliczen ....Obecnie mieszkam sama (z Psem ) i dostaję 350zł z tego musimy sie utrzymac co jest bardzo trudne opłaty ,leki i na życie zostaje mi 90zł ,... ja juz nie daje rady...Nie wiem jak dalej żyć .....Dlatego zwracam się z prośbą .... za niedługo zostanę bez prądu bo nie mam z czego zapłacić ,....a w opiece zgłosiłam o jakis zasiłek to kazano mi zrobic wyliczanki co kupuje za to co mam czy nie marnotrawie srodków ....,już nie mam sił ,.. Nie wyobrazam sobie nadchodzacej Wigilii ... proszę pomóżcie mi i mojej Suni przecież nie mogę głodzić Psa .....albo co gorsza odddac gdzieś nie wyobrażam sobie tego....Błagam..,i ,...za każdą pomoc dziękujemy razem z Sunią... z całego Serca . 95 1940 1076 5645 9448 0000 0000 Dobrych Świąt , Renata .... .
usaman
2 lata temu
KE nie ma uwag, bo sama tak robi i zachód wspiera swoje firmy dodacjami.