Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MAG
|

Ziobro uderza w Unię. TK ma zająć się mechanizmem "pieniądze za praworządność"

115
Podziel się:

Kieruję do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie niezgodności z polską konstytucją europejskiego rozporządzenia ws. mechanizmu wiążącego dostęp do środków unijnych z kwestią praworządności - poinformował minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro

Ziobro uderza w Unię. TK ma zająć się mechanizmem "pieniądze za praworządność"
Zbigniew Ziobro kieruje do TK wniosek ws. mechanizmu pieniądze za praworządność (East News, Jakub Kaminski)
bFemeZxN

Przypomnijmy, że rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczące mechanizmu warunkowości w marcu tego roku zaskarżyły Polska i Węgry. W wydanej na początku grudnia opinii rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej Manuel Campos Sanchez-Bordona stwierdził, że TSUE powinien oddalić skargi.

Opinia rzecznika generalnego TSUE nie jest wiążąca, jednak stanowi sugestię dotyczącą ostatecznego wyroku. Unijny sąd może się z nią zgodzić i zwykle tak się dzieje.

Ziobro zaskarża mechanizm warunkowości do TK

Na decyzję TSUE nie zamierza jednak czekać minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. - Kieruję dziś do TK wniosek o stwierdzenie niezgodności z polską konstytucją europejskiego rozporządzenia ws. mechanizmu wiążącego dostęp do środków unijnych z kwestią praworządności - przekazał w czwartek.

bFemeZxP
Zobacz także: Zgrzyt w rządzie. Polityk od Ziobry atakuje ministra

Jego zdaniem, interpretacja rozszerzająca przepis Traktatu o Funkcjonowaniu UE prowadzi do nadużycia uprawnień przez organy, które zdecydowały się tak sformułować swoje nowe uprawnienia i w konsekwencji jest sprzeczna - jego zdaniem - z literą i duchem traktatów i polskiej konstytucji.

bFemeZxV

Szef MS podczas konferencji prasowej przypomniał, że resort sprawiedliwości i Solidarna Polska była zdecydowanie przeciwko zgodzie na warunkowe przyjęcie tzw. mechanizmu warunkowości, które ostatecznie przyjął premier Mateusz Morawiecki.

To nie koniec, ponieważ lider Solidarnej Polski zapowiedział wniosek do władz swojego ugrupowania. Dotyczyć ma on uchwały o wycofaniu się Polski z pakietu klimatyczno-energetycznego Unii Europejskiej.

Jako lider Solidarnej Polski zamierzam po świętach wystąpić z wnioskiem do władz statutowych partii o podjęcie uchwały o wycofaniu się Polski z tego nieracjonalnego, przybierającego szalone rozmiary programu Unii Europejskiej - pakietu klimatyczno-energetycznego - mówił Ziobro.

Minister sprawiedliwości ocenił również, że mechanizm warunkowości jest "groźny z samej swej istoty", a to dlatego, że - jego zdaniem - umożliwia Komisji Europejskiej stosowanie politycznych nacisków na państwa członkowskie.

bFemeZxW

Mechanizm warunkowości czeka na orzeczenie TSUE

Ostateczny wyrok TSUE ws. mechanizmu warunkowości w unijnym budżecie powinniśmy poznać w ciągu najbliższych tygodni.

Jeśli TSUE da "zielone światło" dla stosowania mechanizmu warunkowości, to po wymianie listów między Brukselą i Warszawą, ewentualny wniosek KE trafi jeszcze na unijną Radę, gdzie o jego losie zdecyduje większość państw członkowskich. Cała procedura może więc zająć kilka miesięcy, a do ewentualnego zablokowania funduszy mogłoby dojść w drugiej połowie 2022 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bFemeZyq
fundusze
pieniądze
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(115)
Adert Feliks
4 tyg. temu
Zbyniu to szef zorganizowanej grupy przestępczej. Minister i prokurator w jednym. Gdy Olaf z UE domagał się zwrotu skradzionych 36.2 tyś euro, przeznaczonych na konferencję ds klimatu organizowanej w pałacu kultury, to Zbyniu za te pieniądze zorganizował spęd swojej partii. Żeby było śmieszniej, gdy Olaf UE dalej domagał się zwrotu tych pieniędzy, to Zbyniu jako prokurator generalny umorzył postępowanie przeciwko przewodniczącemu partii Solidarna Polska Z. Zibro o zwrot zagrabionych pieniędzy z UE. Kryminaliści pilnują prawa i sprawiedliwości w Polsce. PARANOJA DO KWADRATU. To tylko w Polsce. To sani Zbyniu uczynił z doniesieniem do prokuratury w sprawie złodzieja Czarneckiego
Policjant 👮
4 tyg. temu
Wigilia ale nie dla dyżurnych trolli . To wszystko robota Tych samych gestapowski Niemców. Polska to suwerenny Kraj ma swoją konstytucje tak jak większość Krajów Unii. Wszystkie te Kraje uznają wyższość swoich sadów nad orzeczeniami TUSE. Jest to zgodne z traktatami na podstawie których funkcjonuje Unia . To właśnie instytucje unijne nie stosują się do porozumień traktatowych
????
4 tyg. temu
A co będzie jak Unia uderzy w Ziobrę?
bFemeZyr
Samuel
4 tyg. temu
To jest miękiszon czy zero? Tak tylko pytam
Samuel
4 tyg. temu
To jest miękiszon czy zero? Tak tylko pytam
...
Następna strona