Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Państwowe skarby w jednym ręku. Przykład energetyki pokazuje, że to niebezpieczne

173
Podziel się:

Po latach przerwy wraca ministerstwo skarbu państwa – pod nową nazwą. Wciąż niewiadomą pozostaje, w jaki sposób resort będzie kierował podległymi mu "skarbami" i czy będzie je zmuszał do podejmowania niekorzystnych dla nich działań w imię jakichś "wyższych celów".

Nowy resort będzie nadzorował mienie Skarbu Państwa oraz inicjował wspólne działania spółek "na rzecz przyspieszonego rozwoju" – zasygnalizował  Jacek Sasin,
Nowy resort będzie nadzorował mienie Skarbu Państwa oraz inicjował wspólne działania spółek "na rzecz przyspieszonego rozwoju" – zasygnalizował Jacek Sasin, (PAP)
bFewPSCZ

W ostatnich latach większość spółek, którymi ma zarządzać Ministerstwo Nadzoru Właścicielskiego straciło dawny blask. Eksperci są podzieleni w ocenie zasadności powstania nowego ministerstwa. Niektórzy chwalą rozdzielenie funkcji regulacyjnych i właścicielskich. Inni twierdzą, że zapowiedzi dotyczące filozofii nowego resortu i spodziewanych synergii firm państwowych to spełnienie ich najgorszych przeczuć. Patrząc na to, co w ostatnich latach działo się w energetyce, trudno im się dziwić – czytamy w "Rzeczpospolitej".

Jakie to złe doświadczenia w dziedzinie energii powinny skłonić szefa resortu Jacka Sasinado bardzo starannego planowania działań? "Rz" wymienia skłanianie firm energetycznych do wspierania podupadających kopalni, wciągnięcie ich w plan budowy w Ostrołęce kontrowersyjnego bloku węglowego, utrzymywanie wysokich cen krajowego węgla dla energetyki, by wykazać rentowność polskiego górnictwa.

bFewPSDb

Czy Sasin oprze się pokusie, by w prosty sposób, wykorzystując pozycję supernadzorcy, zmuszać spółki do nie zawsze korzystnych dla nich działań? Czas pokaże, na ile ich zarządy będą musiały dostosowywać się do wytycznych z góry. Bo, jak zauważa słusznie "Rz", działalność operacyjna co do zasady leży w gestii zarządów, ale w praktyce o polityce kadrowej i tak decyduje właściciel.

Zobacz także: Obejrzyj: Wraca resort skarbu. "Sasin to człowiek, który oprze się naciskom"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bFewPSDC
KOMENTARZE
(173)
szubienica pl...
2 lata temu
hasło coraz bardziej aktualne: Polska w ruinie
nbv
2 lata temu
do pana studenta ,no to pan zrobisz,a on i tak swoje zrobi,bez wzgledu,na to,się tym co pan o nim myslisz
em.
2 lata temu
Teraz wreszcie będzie dojna zmiana. Już rozwalili Solaris bo nie ich, Ursus, PKS sprzedali Zydom przykład Otwocka gdzie rzadzi pis, na terenie PKS jest juz lidl itd Zbrojeniówka w rękach Chin itd
bFewPSDD
wasz pinokio
2 lata temu
Na szczęście sytuacja budżetu jest wyśmienita, inwestycje wyszczeliły w kosmos niczym nijaka krystyna, a notowania giełdowe osiągają histeryczne wyniki. Nawet chótnicy i gurnicy są wniebowzięci!!! Idźta chopy do dom, nie róbta zadymy...
ccccccccccccc...
2 lata temu
Nie mogę w to uwierzyć.
...
Następna strona