Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Papierosy mentolowe znikają ze sklepów. Zakaz sprzedaży wchodzi w życie

Od środy nie kupisz w sklepach papierosów aromatyzowanych, w tym popularnych mentoli. Unijne przepisy właśnie zaczynają obowiązywać.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Flickr)
Od środy nie kupisz w sklepach papierosów aromatyzowanych, w tym popularnych mentoli.

Koniec papierosów mentolowych. Od środy nie kupisz ich w sklepach. Jak pisaliśmy w money.pl, z półek znikną zarówno papierosy aromatyzowane, jak i te z kulką umieszczoną w filtrze.

To efekt decyzji z października 2013 roku, kiedy to Parlament Europejski przegłosował zakaz sprzedaży papierosów mentolowych na terenie krajów Unii Europejskiej. Ustanowione wówczas przepisy zacząć miały obowiązywać od 20 maja 2020 roku.

Celem jest zmniejszenie liczby palaczy, zwłaszcza że mentolowy aromat maskujący przykry smak papierosów cieszył się popularnością wśród okazyjnych palaczy. Według Polskiej Izby Handlu, co trzeci papieros sprzedawany w Polsce to mentol.

Przypomnijmy, według szacunków WHO, do 2025 roku na świecie wciąż będzie paliło miliard ludzi. Z epidemią papierosową rządy walczą na różne sposoby. Zakazy, jak pokazuje praktyka, do najskuteczniejszych jednak nie należą.

Trudno oczekiwać, że zakaz sprzedaży spowoduje, że nagle wiele osób rzuci nałóg. Rząd obawia się wzrostu znaczenia szarej strefy. Już teraz co 10. przemycany papieros jest aromatyzowany.

Część palaczy, która nie zdecyduje się na kupno kontrabandy, zacznie szukać alternatywy. Zakaz nie będzie jednak dotyczył papierosów elektronicznych, podgrzewaczy tytoniu oraz cygar i cygaretek mentolowych.

Jak pisaliśmy w money.pl, Polska jest jednym z największych producentów tytoniu w Europie. 10 proc. całej produkcji pochodzi z naszego kraju (co daje nam czwarte miejsce na kontynencie). W produkcji papierosów aromatyzowanych zajmujemy drugie miejsce, tuż za Niemcami.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
20-05-2020

AZBanda urzędasów nie ma lepszych pomysłów ? W większej skali palą zwykłe papierosy, dlaczego nie likwidują ?

20-05-2020

beaNie powiem ze jestem zadowolona tym zakazem,ale może wyjdzie mi to na dobre .Odkąd zniknęły mentalowe palę zdecydowanie mniej ,po prostu mi nie … Czytaj całość

20-05-2020

MareksWybieracie te cuda do europarlamentu ,to macie za swoje

Rozwiń komentarze (9)