Pełna kontrola przez 30 dni. Nagły komunikat Iranu ws. Ormuzu

Iran ma przejąć pełną kontrolę nad żeglugą przez cieśninę Ormuz na najbliższe 30 dni - przekazał szef irańskiej dyplomacji Abbas Araghchi. Jak podają media, deklaracja padła po tym, jak kruchy rozejm ze Stanami Zjednoczonymi zaczął się rozpadać po serii ataków.

Abbas AraghchiAbbas Araghchi
Źródło zdjęć: © Getty Images | Elke Scholiers
Paweł Gospodarczyk

Iran przejmie pełną kontrolę nad ruchem statków w cieśninie Ormuz na 30 dni - zapowiedział minister spraw zagranicznych Abbas Araghchi podczas konferencji prasowej w Bagdadzie.

Araghchi podkreślił, że odpowiedzialność za cieśninę spoczywa wyłącznie na Iranie. - Jakakolwiek ingerencja lub próba tworzenia równoległych struktur jeszcze bardziej skomplikuje sytuację, wygeneruje dodatkowe napięcia i opóźni ponowne otwarcie tego strategicznie ważnego szlaku wodnego - ocenił.

Nieoczekiwany ruch USA. Teheran dostał 60 dni

Przypomniano, że w lutym, gdy Izrael i USA po raz pierwszy zaatakowały Iran, Teheran praktycznie doprowadził do zatrzymania żeglugi w cieśninie Ormuz poprzez groźby i ataki, traktując ten szlak jako element nacisku w próbie wynegocjowania zakończenia konfliktu.

Otwarcie Ormuzu dla żeglugi ma być kluczowym elementem ram porozumienia, które niedawno uzgodniły USA i Iran. Według tych ustaleń Iran nie może pobierać żadnych opłat za przepływ statków w trakcie 60-dniowych negocjacji.

Iran ma też prowadzić rozmowy z Omanem dotyczące dalszych kroków - zgodnie z prawem międzynarodowym i we współpracy z państwami sąsiednimi. Analitycy wskazują, że ewentualne opłaty mogą stać się punktem spornym, zwłaszcza w kontekście międzynarodowych zobowiązań prawnych.

Wybrane dla Ciebie