Notowania

ankieta
16.02.2020 12:31

Pieniądze dzielą Polaków. Prawie co piąty stale spiera się o wydatki

Regularne boje o wydatki toczy około 17 proc. z nas. Najczęściej do sporów dochodzi pomiędzy partnerami, a prowokują chętniej kobiety - wynika z badania Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Pieniądze potrafią dzielić. (Fot: Arkadiusz Ziolek/ East News)

Tylko mniej więcej co trzeci badany wskazuje, że kwestie finansowe nigdy nie były powodem sporów i konfliktów. Jednak 17 proc. Polaków stale spiera się o wydatki.

Z kim najczęściej toczymy finansowe potyczki? To zależy od wielu czynników. Najchętniej ze swoim partnerem lub małżonkiem. 14 proc. z nas zdarza się także "drzeć koty" z rodzicami.

Badanie przeprowadzone przez Quality Watch dla BIG InfoMonitor pokazuje, że ważną rolę w chłodzeniu emocji odgrywa upływający czas. Młodsi są zdecydowanie bardziej podatni na rodzinne spięcia, gdy w grę wchodzą pieniądze. Jednak z wiekiem łagodniejemy i coraz częściej szukamy kompromisu, tak by zadowolić wszystkich i uniknąć napięć.

- Różnice mogą wynikać z relacji ilości potrzeb do zasobności portfela - zauważa Diana Borowiecka, ekspert BIG InfoMonitor. - Młode osoby mają zazwyczaj mniejsze dochody i częściej stają przed dylematami, na co wydać pieniądze. W szerszym kontekście okazuje się, że nie tylko młodzież, ale wszystkie osoby, które mają mniejszy luz finansowy, częściej kłócą się o wydatki - dodaje.

Wydatki na święta. Sprawdź, co zrobić, żeby nie zrujnować swojego budżetu

Okazuje się też, że kobiety częściej okazują "finansowe emocje". Płeć piękna jest nieco bardziej wyczulona na punkcie domowych finansów niż mężczyźni. Blisko co piąta kobieta przyznaje, że często różnice w podejściu do wydawania pieniędzy mogą przerodzić się w spór, a nawet kłótnię.

O ile mężczyźni są bardziej opanowani - ponad 14 proc. często traci głowę, gdy chodzi o wspólne wydatki, to ze swoją drugą połówką toczą spory z równie wielką determinacją co kobiety. Te natomiast bardziej kontrolują to, na co chcą je "naciągnąć" dzieci.

(BIG InfoMonitor)
(Fot: BIG InfoMonitor)

W Polsce często to kobiety (18-24 lata) szybciej osiągają dojrzałość i wchodzą w stałe związki. Blisko połowa z nich (47,5 proc.) sprzecza się z drugą połówką o finanse, podczas gdy wśród mężczyzn w tym wieku ponad połowa (54 proc.) przeciwstawia się głównie rodzicom.

W dorosłym życiu to nadal kobiety wykazują więcej emocjonalnego zaangażowania w finansowe aspekty związku. Ponad 80 proc. z nich chętnie dyskutuje o finansach ze swoim partnerem, podczas gdy panowie są nieco bardziej opanowani i dla mniej niż 70 proc. jest to pretekst do kłótni. Rolę odwracają się w kolejnym etapie życia i mężczyźni po 45. roku życia zyskują nowy finansowy wigor. Aż 85 proc. z nich lubi zaznaczyć swoją dominację i potrafi wybuchnąć ze względu na różnicę w poglądach na domowy budżet.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: ankieta, big infomonitor, finanse, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
16-02-2020

PIS-1Nie bardzo rozumie jakie kłótnie - mieszkamy w mieszkaniu wybudowanym przez rząd PIS-u w ramach mieszkanie + , samochód mam elektryczny z naszej … Czytaj całość

16-02-2020

rafalOddzielne konto i intercyza to podstawa. Niestety w sądzie zawsze faworyzuje się kobiety.

16-02-2020

kolterBaba jak ma kontrolę nad domową kasą to już jest po danym Chłopie...

Rozwiń komentarze (22)