Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Pieniądze na atom. Premier: kolejka chętnych do finansowania

66
Podziel się:

Mamy długą kolejkę chętnych do finansowania budowy elektrowni jądrowej - oświadczył premier Mateusz Morawiecki w czwartek w Berlinie. Jak zaznaczył, pierwsze duże pieniądze będą angażowane dopiero za kilka lat, więc jest czas na uzgodnienie finansowania. Szef rządu dodał, że nie ma obaw, że "będzie jakiś problem ze sfinansowaniem".

Pieniądze na atom. Premier: kolejka chętnych do finansowania
Premier Mateusz Morawiecki zapewnia, że nie będzie problemu z finansowaniem polskiego atomu (PAP, Fot: Leszek Szymański) (PAP, Leszek Szyma�ski)

- Wejście kapitałowe, wejście dłużne ze strony amerykańskiej, a także wejście wielu funduszy inwestycyjnych jest już uzgadniane - zapewnił Mateusz Morawiecki. Jak dodał, "mamy obietnice Amerykanów, co do wejścia kapitałowego, czyli takiego, które powoduje, że podmiot amerykański sam mocno wkłada swoje aktywa, w ślad za inwestycją".

- To jest wejście, na którym nam najbardziej zależy - podkreślał premier.

Budowa elektrowni atomowej w Polsce

W środę Rada Ministrów przyjęła uchwałę ws. budowy elektrowni jądrowych w Polsce. Zgodnie z nią, pierwsza taka elektrownia ma powstać w technologii AP1000 firmy Westinghouse. Uchwała wskazuje, że budowę wielkoskalowych elektrowni jądrowych w Polsce zrealizuje Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe. Odpowiada ona m.in. za przygotowanie procesu inwestycyjnego, pełni też rolę inwestora.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce. Jest data, ale czy realna? "To plaga w tej branży"

Harmonogram przewiduje budowę i oddanie do eksploatacji dwóch elektrowni jądrowych po trzy reaktory każda. Początek budowy pierwszego reaktora planowany jest w 2026 r., a jego uruchomienie w 2033 r. Ostatni reaktor w drugiej elektrowni ma być oddany do eksploatacji w 2043 r.

Budowa pierwszej elektrowni jądrowej będzie kosztowała ok. 20 mld dolarów, czyli ok. 90-100 mld zł

To jednak nie koniec. Spółki ZE PAK, PGE i koreański koncern KHNP podpisały w poniedziałek w Seulu list intencyjny ws. opracowania planu budowy w Pątnowie elektrowni jądrowej w oparciu o koreańską technologię reaktorów APR 1400. List podpisano w obecności wicepremiera Jacka Sasina i ministra handlu, przemysłu i energii Korei Płd. Lee Chang-Yanga.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(66)
Nadpracownik ...
3 miesiące temu
W zw z tym że mamy nadwyżkę gazu i ropy i trzeba go jakoś teraz pomieścić i mamy za ciepłą jesień to wnioskuję o podwyższenie cen gazu i ropy i sobie płacy. To dobra okazja na podwyższenie cen za ten surowiec, a byłbym zapomnial, niedługo znow cena ropy trochę spadnie wiec za tydzień w Polsce cena za ropę wzrośnie. Pozdrawiam.
Kleryk
3 miesiące temu
Czy Morawiecki ma na myśli Rydzyka? Finansowanie pośrednie: emerytury moherowe-Rydzyk … Ziobro-Rydzyk ..
Bankier
3 miesiące temu
11 listopada Święto Niepodległości? Napewno? Dawniej zależność od ZSRR, aktualnie od Watykanu, teraz dojdzie jeszcze dzięki obcemu finansowaniu …. USA czy Chiny? Co za mydlenie oczu! Niedługo 6 grudnia … trzeba Morawieckiemu większy worek na mikołajowe obietnice kupić. Chcecie drzewa na opał? Zajmijcie się jego nosem! Wystarczy dla wszystkich!
max
3 miesiące temu
Będzie wyglądało to mnie więcej tak, dziś dla przykładu kwh kosztuje 1000 zł, do czasu wybudowania elektrowni wzrośnie do 15000 zł, wtedy to łaskawcy opuszczą do 10000 zł...
Otwórz oczy
3 miesiące temu
Te elektrownie będą tak nasze, jak nasze są autostrady.
...
Następna strona