1 czerwca rozpoczyna się nowy roczny okres wypłacania świadczeń 800 plus (czerwiec 2025-maj 2026). Jednocześnie od tego dnia świadczenie będzie podlegało też pierwszemu istotnemu ograniczeniu od lat. Do tej pory pozostaje wypłacane niezależnie od dochodów, zatrudnienia czy narodowości.
Ograniczenie w 800 plus. Zmiany już od czerwca
W czerwcu wchodzą bowiem w życie przepisy, która wiążą wypłaty 800 plus z realizacją obowiązku szkolnego. Oznacza to wymóg zapisania dziecka do szkoły oraz uczęszczania do placówki edukacyjnej w Polsce, odpowiedniej do jego wieku. Dotyczy to zarówno szkół podstawowych, ponadpodstawowych, jak i przedszkolnych "zerówek". Świadczenie jest wypłacane do 18. roku życia.
Do tej pory w przypadku dzieci nieuczęszczających do polskich szkół, np. uchodźców z Ukrainy, ZUS wypłacał świadczenia rodzicom. 800 plus otrzymywały też rodziny na dzieci, które uczestniczyły dalej w zagranicznym systemie oświaty - przez naukę zdalną. Rządzący chcą w ten sposób włączyć jak najwięcej dzieci ukraińskich do polskiego systemu edukacji. Wiele z nich uczyło się dotąd w ukraińskiej szkole online lub pozostawała poza system edukacyjnym.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wyborcza.biz, powołując się na dane z rejestru PESEL UKR oraz Systemu Informacji Oświatowej MEN i Centrum Edukacji Obywatelskiej podaje, że w kwietniu 2024 roku liczba takich dzieci mogła wynosić od 21 tys. do nawet 143 tys. "Co 15. uczeń lub uczennica to osoba o innej niż polska narodowości, a w polskim systemie edukacji uczą się dzieci i młodzież z ponad 160 krajów" - podkreślali eksperci z CEO w raporcie "Uczniowie z Ukrainy.
Rząd ma też w zanadrzu kolejne ograniczenie 800 plus. Rafał Trzaskowski podczas kampanii wyborczej zaproponował, aby wypłatę świadczenia dla cudzoziemców wiązać również z obowiązkiem pracy rodziców w Polsce. Temat ucichł jednak w trakcie kampanii wyborczej, a przed drugą turą wydaje się "zamrożony".