Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MWL
|
aktualizacja

PiS pyta o wyprzedaż firm. Dostał rykoszetem

411
Podziel się:

Jak możemy być przeciwni sektorowi prywatnemu i kapitałowi zagranicznemu? - odpowiedział dr Bogusław Grabowski w programie "Jeden na jeden", pytany o pytanie referendalne o wyprzedaż majątku państwowego zagranicznym podmiotom. Podał też "najbardziej obrzydliwy przykład" takiej wyprzedaży dokonanej przez PiS.

PiS pyta o wyprzedaż firm. Dostał rykoszetem
Jarosław Kaczyński, wicepremier, prezes PiS (PAP, Piotr Polak)

Prawo i Sprawiedliwość przez cztery kolejne dni zapowiadało pytania, które zada Polkom i Polakom w referendum 15 października. Wystarczyło kilka dni, aby brzmienie dwóch z czterech pytań zostało zmienione. Pierwsze pytanie miało brzmieć: "czy popierasz wyprzedaż państwowych przedsiębiorstw?".

We wniosku, który rząd prześle do Sejmu, jego brzmienie zmieniono na:

Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Odcinek 3 - Od prowadzenia firmy głowa nie boli – jak zarządzać firmą bez stresu

"Najbardziej obrzydliwy przykład wyprzedaży majątku"

O treść pytań referendalnych pytany był dr Bogusław Grabowski, były członek Rady Polityki Pieniężnej i były doradca Donalda Tuska.

Najbardziej obrzydliwym przykładem prywatyzacji i wyprzedaży majątku była sprzedaż części Lotosu. Nie tylko rafinerii, ale najbardziej strategicznych elementów systemu dystrybucji paliw: magazynów, hurtowni, produkcji paliw lotniczych. Tam to dopiero była wyprzedaż i promocja, bo sprzedano za kwartalny zysk rafinerii - stwierdził.

Podał przykład powstającej Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE), która odkupuje kopalnie węgla od koncernów energetycznych. - Państwowe spółki energetyczne będą sprzedawały państwowej agencji. Nie wiem, czy w promocyjnej cenie na wyprzedaży, czy nie. Słowo "wyprzedaż" nie musi mówić o prywatyzacji - podkreślił Grabowski.

To pytanie jest nielogiczne. W referendum nie mamy zgadywać zamysłu zadającego pytanie. Ono ma być proste, jasne i rozstrzygające - dodał.

W ostatecznym brzmieniu pytania znajdzie się "wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym", dodano też "strategiczne sektory gospodarki". - Chcemy, żeby w budowie elektrowni jądrowej, pomagał nam (amerykański - przyp. red.) Westinghouse. To jak możemy być przeciwni sektorowi prywatnemu i kapitałowi zagranicznemu? - pytał dr Grabowski retorycznie.

"Skrajnie się upolitycznił". Grabowski o sektorze publicznym

Ekonomista wyliczał, że w Polsce jest 431 spółek z udziałem Skarbu Państwa, choć w niektórych jest on minimalny na poziomie kilku procent.

- Sektor publiczny nie tylko się rozrósł, ale skrajnie upolitycznił. W spółkach i przedsiębiorstwach państwowych pracują miernoty polityczne, pociotki, kuzyni, żony i kochanki funkcjonariuszy partyjnych PiS. By każdy załapał się na synekurę, te zarządy zmieniają się co rok-dwa - mówił w "Jeden na jeden" były doradca Donalda Tuska.

- Nie wezmę udziału w referendum. Ma niby cztery pytania, ale to plebiscyt, który ma odpowiedzieć na pytanie: Czy jesteś za tym, aby Jarosław Kaczyński trwał u władzy w sposób nieograniczony i bez żadnej kontroli - stwierdził Bogusław Grabowski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(411)
WYRÓŻNIONE
Kruk
2 lata temu
może na początek upaństwowimy spółkę Srebrna
Bora
2 lata temu
Oskarżaj przeciwników politycznych tym co robisz sam. Jak sprzedajesz majątek narodowy to mów, że oni to robią, jak kradniesz to mów, że oni kradną, jak kłamiesz to mów, że oni kłamią... itd. To jest taktyka zakłamywania ciemnego ludu przez pis.
czad
2 lata temu
pis pyta czy zrobił dobrze że sprzedał orlen węgrom i ruskim
...
Następna strona