Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MŁU
|
aktualizacja

Polska liderem w Unii Europejskiej, ale premier się tym nie nie pochwali. Jesteśmy pierwsi... od końca

386
Podziel się:

Jak wynika z danych Eurostatu, Unia Europejska odnotowała w II kwartale 2022 r. wzrost PKB o 0,7 proc. W samej strefie euro wzrost ten wyniósł 0,8 proc. Wśród krajów, które radziły sobie najgorzej w UE, jest Polska. Ze spadkiem PKB wynoszącym aż 2,1 proc. w II kwartale zajmujemy pierwsze miejsce, ale od końca.

Polska liderem w Unii Europejskiej, ale premier się tym nie nie pochwali. Jesteśmy pierwsi... od końca
REPORTER/EU_Eurostat/Twitter (East News, Jacek Domiński)

Najwyższym wzrostem PKB kwartał do kwartału może się pochwalić gospodarka Holandii (2,6 proc.). Dalej są Rumunia (2,1 proc.) i Chorwacja (2,0 proc.). Słabo wypada największe gospodarka Unii, Niemcy, ale nasi zachodni sąsiedzi są minimalnie nad kreską (+0,1 proc.).

Polska pod tym względem wypada najgorzej ze spadkiem 2,1 proc. Miejsca za nami zajmują inne kraje graniczące z Rosją – Estonia (-1,3 proc.), Łotwa (-1,0 proc.) i Litwa (-0,5 proc.). Te dane potwierdzają prognozy ekspertów, że w związku z inwazją Rosji na Ukrainę, gospodarczo poszkodowany będzie cały region.

Lepiej wypadamy, jeśli pod uwagę weźmie się dane rok do roku. Ze wzrostem 4,7 proc. zajmujemy 12. miejsce. W porównaniu z innymi krajami Unii mamy drugą z najniższych odnotowaną stopę bezrobocia.

Spadek PKB w Polsce w drugim kwartale rekordowy

Rekordowy spadek PKB w Polsce kwartał do kwartału (trzeci najgorszy wynik w historii III RP) eksperci zgodnie oceniają jako niepokojący sygnał. W wypowiedzi dla money.pl były członek Rady Polityki Pieniężnej dr Bogusław Grabowski stwierdził, że "ten rekordowy odczyt jest tragiczny i wskazuje, że polska gospodarka wpłynęła na mieliznę, z której wyciągana będzie bardzo długo".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ryzyko recesji jest ogromne. ”Polska prowadzi politykę osłabiającą złotego”

W opinii Grabowskiego najważniejsze jest to, że wchodzimy w okres niesłychanie groźnej stagflacji, a "rząd PiS nas z tego dołka nie wyprowadzi". Jak wskazał ekonomista, wychodzenie ze stagflacji wymaga stymulacji gospodarki od strony podażowej, a PiS stymulował ją tylko od strony popytowej, "i to tylko konsumencko przez transfery socjalne".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(386)
Kmicic
rok temu
Stanęliśmy nad przepaścią i...daliśmy duży krok do przodu...
Andrzej
2 lata temu
Dzisiaj GUS podał - "produkcja przemysłowa w sierpniu wzrosła w Polsce o 10,9%. Radość przeciwników Polski będzie krótka.
Miglanc
2 lata temu
PiS to jedna wielka tragedia!!!!
Adam N 1973
2 lata temu
Do tego sprzed kilku godzin, który POdszywa się pod mojego rodaka. Nie jesteś Polakiem zwolenniku Targowicy. Tacy jak ty chcą sprzedać nasz kraj Niemcom i eurokratom
RK..
2 lata temu
Czy naprawdę brak narzędzi, aby pociągnąć do odpowiedzialności cały też Rząd obecny za kłamstwa jakie wciskają Obywatelom. Przecież to co robią ekonomicznie z Naszym Krajem to dramat...
...
Następna strona