Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Podatki od firm. Albo 9 proc. CIT, albo uproszczone rozliczenie z fiskusem

Nie wszystkie małe spółki kapitałowe, które wielkością rocznych obrotów "łapią się" na obniżony do 9 proc. CIT, z niego skorzystają. Jeśli rozliczają się z fiskusem z uproszczony sposób, zaliczki przez cały rok muszą płacić według stawki 15 lub 19 proc., a nadpłatę dostaną dopiero w 2020 r.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jacek Bereźnicki)
Preferencyjna stawka CIT jest obwarowana surowymi wymogami.

O tym podatkowym absurdzie pisze czwartkowa "Rzeczpospolita". Przygotowując przepisy o obniżonej stawce CIT, rząd zapomniał o spółkach, które rozliczają się w uproszczony sposób.

Jak mówi radca prawny Małgorzata Gach, doradca podatkowy, takie spółki przez cały rok muszą stosować 19- albo 15-proc. stawkę, nadwyżkę podatku odzyskają dopiero w 2020 r., po złożeniu zeznania.

- Mało kto się spodziewał, że korzystając z uproszczenia, pozbawi się na rok prawa do niższej stawki CIT - mówi gazecie Łukasz Czucharski, ekspert podatkowy Pracodawców RP.

Obejrzyj: obniżka CIT. "Chcemy gestu dobrej woli obniżenia podatku dochodowego"

Co więcej, obniżkę stawki CIT z 15 proc. do 9 proc. obwarowano takimi warunkami, że skorzystają z niej tylko niektóre małe spółki kapitałowe. Te, które wykazują dużą rentowność, muszą wrócić do stawki 19 proc., nawet jeśli już płaciły 15 proc. CIT.

Minister finansów Teresa Czerwińska zapowiadała, że limit rocznych przychodów uprawniających do niższej stawki CIT zostanie podwyższony z 1,2 do 2 mln euro. Zamiast tego wprowadzono limit 5 mln, ale... złotych.

- Podatek CIT to przykład całkowicie absurdalnej polityki fiskalnej - uważa Cezary Kaźmierczak, prezes ZPP.
Podatki od firm w Polsce. ZPP: mali płacą o wiele więcej niż giganci

Podatek CIT płacą wyłącznie spółki kapitałowe, działające w ramach prawa handlowego, czyli spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz akcyjne i komandytowo-akcyjne.

Z preferencyjnej stawki podatku CIT korzysta niewiele firm. Z danych za 2017 rok CIT według stawki 15 proc. zapłaciło tylko 119 tys. spółek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: cit, wiadomości, gospodarka, podatki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-03-2019

teqilajakie to piękne,nasza władza może nam więcej obiecać niż ktokolwiek może dać.Za wszelką cenę utrzymać władzę a ludziom wmówić że kasztany to środek … Czytaj całość

28-03-2019

yonnekI dalej to samo - najwazniejszym dla panstwa jest, jak widac, nadal lupienie spoleczenstwa. Ile sie da - pewnie szykuja kase dla zydow... co za … Czytaj całość

28-03-2019

miszek3Co autor ma na myśli "firmy o dużej rentowności" ? Pomylił przychody z dochodem ?

Rozwiń komentarze (10)