Notowania

Podniesienie płacy minimalnej. Polityk PiS już zmniejsza etaty

Obietnica PiS dotycząca skokowego wzrostu płacy minimalnej jest sporym problemem, nawet dla samorządowców należących do rządzącej partii. W Tomaszowie Lubelskim tną etaty.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Problemy z płacą minimalną. Skokowy wzrost przerasta budżety samorządów

Skokowy wzrost płacy minimalnej to za duże obciążenie dla budżetów samorządów. W Tomaszowie Lubelskim, gdzie rządzi Prawo i Sprawiedliwość planowane jest cięcie etatów do 3/4. Obejmie to niektórych pracowników, co potwierdził w rozmowie z TOK FM burmistrz tego miasta Wojciech Żukowski. Podkreśla, że nie krytykuje podwyżki płacy minimalnej, ale dla jego miasta to "finansowe tąpnięcie".

Przypomnijmy, obietnica prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego zakłada wzrost płacy minimalnej do 3 tys. zł na koniec 2020 r. oraz 4 tys. zł w 2024 r. W mającym 20 tys. mieszkańców Tomaszowie Lubelskim włodarze należący do PiS policzyli, że nie stać ich na realizację pomysłu swojego szefa. To rodzi poważne konsekwencje, planowane jest zmniejszenie etatów części pracowników z instytucji podlegających urzędowi miasta, m.in. przedszkoli, zarządu dróg czy instytucji kultury.

- Mówi się nam, że jeszcze zyskamy, bo przecież będziemy pracować krócej. Ale obowiązków nikt nam nie odbierze. Po prostu to, co do tej pory wykonywaliśmy w osiem godzin, teraz będziemy musieli wykonać w sześć. Rzeczywiście, wielka łaska - żali się w rozmowie z TOK FM jeden z pracowników miejskiej instytucji.

- Tomaszów to miasto, w którym zdecydowana większość mieszkańców, w tym ja, głosowała na PiS. Słyszeliśmy zapowiedzi premiera Morawieckiego i prezesa Kaczyńskiego o podwyżce płacy minimalnej. Wyliczyłam, że dostanę jakieś 400 zł podwyżki. Miałam plany, a teraz wszystko bierze w łeb - dodaje pracownica innej instytucji publicznej. Zmniejszenie etatów do 3/4 dotyczyć będzie ok. 90 osób i da taki sam efekt, jak likwidacja 20 etatów. Dla tej małej miejscowości to spora oszczędność.

Obejrzyj: Kaczyński szeptał mu do ucha. Zdradza, o co chodziło

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-11-2019

ElvisZapytajcie w Nowej Hucie jak im PiS zagwarnatowal pracę. 2000 ludzi na bruk.

14-11-2019

pozytywnie dla gospodarkibardzo dobrze że od jednych pracownicy odchodzą bo inni na nich już czekaja. Na rynku brakuje wciąż pracowników, więc ruch PISu jest dla wielu … Czytaj całość

14-11-2019

hjjhgPrzez Kaczyńskiego firmy zwolnią część pracowników a ich obowiązki rozdzielą na pozostałych. Urzędy pracy przeżyją renesans.

Rozwiń komentarze (783)