Jak powiedział w środę Tusk, ministrowie finansów Polski i Turcji potwierdzili zapowiedź Erdogana, że możliwe jest szybkie osiągnięcie poziomu wymiany do 15 mld dolarów.
Tusk wyraził przekonanie, że jego spotkanie z prezydentem Turcji oraz "polskie starania o to, aby perspektywa europejska była dla Turcji coraz bardziej realna i traktowana serio przez wszystkich partnerów w Europie" dają prawo do nadziei, że "Turcja i Polska będą nadawały pozytywny, dobry ton wydarzeniom w regionie i w Europie".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
- Potwierdziliśmy, że przyjaźń polsko-turecka, bliska współpraca w dziedzinie obronności, w gospodarce, w rozwiązywaniu geopolitycznych dylematów ma bardzo silne i trwałe fundamenty. Nie bez znaczenia jest nasza wieloletnia przyjaźń i wzajemne zaufanie. Budowaliśmy to zaufania współpracując ze sobą kilkanaście lat - podkreślił Tusk.
Jak dodał, ws. Ukrainy i Rosji stanowisko Polski jest oczywiste, znane od pierwszych dnia agresji rosyjskiej na Ukrainę. - Podobnie jak Turcja, Polska pragnie jak najszybszego rozejmu i pokoju. Turcja i Polska chcą, aby zawarto pokój sprawiedliwy, wszyscy wiemy, na czym polega pokój sprawiedliwy, identycznie oceniamy efekty pierwszej fazy rozmów, jakie zakończyły się w Arabii Saudyjskiej pomiędzy naszymi przyjaciółmi amerykańskimi i ukraińskimi - powiedział Tusk. Stwierdził, że pierwszy efekt tych spotkań oceniają pozytywnie.
Reakcja Rosji "jedynym znakiem zapytania"
Jak dodał, "staje się jasne, że rozejm, a później pokój, jest celem Turcji, Polski, ale to, co najważniejsze - Ukrainy, Stanów Zjednoczonych". - Jedynym znakiem zapytania pozostaje dziś reakcja Rosji. Dziś i Ankara, i Warszawa, Kijów, Waszyngton, Bruksela wszyscy czekamy na jednoznaczną odpowiedź, czy ta druga strona jest gotowa do poważnego potraktowania tej oferty rozejmu, a później rozmów pokojowych. Bardzo na to liczymy - powiedział Tusk.
- Zwróciłem się do prezydenta Erdogana z jednoznaczną propozycją, aby Turcja wzięła na siebie jak największą współodpowiedzialność za proces pokojowy, gwarancje stabilności i bezpieczeństwa w całym naszym regionie - oświadczył premier.
- Chyba nie przesadzę, jeśli powiem, że dzisiaj dokonaliśmy historycznego przełomu. Wiemy dobrze czego chcemy dla Ukrainy, dla regionu, dla Europy - powiedział polski premier.
Tusk dodał także, że oba kraje będą działać na rzecz stabilizacji sytuacji w Syrii i bezpieczeństwa w regionie w ogóle.
Turcja pozytywnie przyjmuje zgodę Ukrainy na zawieszenie broni, Rosja powinna odpowiedzieć w podobny sposób - stwierdził po spotkaniu z Tuskiem prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. Dodał, że Turcja jest gotowa udostępnić miejsce do przeprowadzenia rozmów pokojowych między Ukrainą a Rosją oraz zapewnić inne potrzebne pomoce.
Turecki przemysł zbrojeniowy jest zainteresowany współpracą z Polską, która obejmowałaby nie tylko sprzedaż uzbrojenia, ale też koprodukcję - ocenił w środę w rozmowie z PAP Karol Wasilewski z Ośrodka Studiów Wschodnich.