Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

Polska liderem regionu pod względem aktywności gospodarczej

17
Podziel się:

Z raportu banku Goldman Sachs wynika, że w grudniu 2022 r. wskaźnik aktywności gospodarczej (CAI) w Europie Środkowo-Wschodniej wzrósł do -0,5 proc. z -0,7 proc. w listopadzie. Polski CAI na poziomie 1 proc. na plusie pozostał najmocniejszy w regionie mimo spadku o 0,3 pkt proc. miesiąc do miesiąca.

Polska liderem regionu pod względem aktywności gospodarczej
Fabryka firmy Lindner w Wągrowcu (Getty Images, 2020 Getty Images)

Autorzy opracowania zwrócili uwagę, że w grudniu 2022 r. wskaźniki PMI wzrosły w ujęciu miesięcznym z 41,6 do 42,6 w Czechach, z 43,4 do 45,6 w Polsce i z 56,0 do 63,1 na Węgrzech. Na tej podstawie bank ocenił, że wskaźnik aktywności gospodarczej (CAI) wzrósł w regionie z -0,7 proc. w listopadzie do -0,5 proc. w grudniu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rynek pracy wchodzi w kryzys? "To początek jego zadyszki"

Wskaźnik aktywności gospodarczej w Polsce najwyższy w Europie Środkowo-Wschodniej

Jak odnotowano w raporcie, polski CAI spadł o 0,3 pkt proc. do poziomu 1,0 proc., ale pozostał najsilniejszy w porównaniu do innych krajów regionu: -2,4 proc. w Czechach (wzrost o 0,3 pp. mdm) i niewiele poniżej 0 dla Węgier (wzrost z poziomu -0,7 proc. w listopadzie ub.r.).

Według ekspertów grudniowe odczyty komponentów PMI wskazują na niewielką poprawę sytuacji w Polsce oraz Czechach i znaczącą poprawę na Węgrzech. W porównaniu z listopadem 2022 r. produkcja w grudniu wzrosła w Polsce z 41,7 do 41,9; w Czechach z 37,5 do 39,9; na Węgrzech z 58,8 do 68,8. W tym samym okresie nowe zamówienia wzrosły w Polsce z 39,7 do 42,8; w Czechach z 35,6 do 36,7; na Węgrzech z 68,3 do najwyższego w 2022 roku poziomu 76,2 - przypomniano.

Zwrócono uwagę, że chociaż czas dostaw pogorszył się w Polsce i w Czechach, a uległ poprawie na Węgrzech, to wyniki Węgier pozostają gorsze niż Polski i Czech, dla których czas dostaw powrócił do poziomu sprzed kryzysu pandemicznego. W ocenie banku sugeruje to, że wpływ strony podażowej na inflację pozostaje silny. Dodano, że ceny surowców unormowały się na Węgrzech po rekordowych poziomach w listopadzie, w Polsce wróciły do poziomów z 2020 roku i nieznacznie wzrosły w Republice Czeskiej.

Prognozy na 2023 rok

Odnotowano, że zaufanie konsumentów pozostało słabe we wszystkich trzech państwach. Wskaźnik pewności biznesowej wykazał pewną poprawę na Węgrzech i w Polsce, ale dalej pozostał na negatywnym poziomie, a w Czechach spadł, kontynuując pogarszający się trend - przekazał Goldman Sachs.

W 2023 r. bank spodziewa się dalszego osłabienia aktywności w Europie Środkowo-Wschodniej w związku z opóźnionymi efektami zacieśniania polityki gospodarczej oraz spadku dochodów gospodarstw domowych spowodowanego wzrostem cen energii - podsumowano.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(17)
OKI
rok temu
nie głosujcie na POPIS
track
rok temu
Za chwile czarna masa maloletnich troli zacznie twierdzic, ze to niemozliwe, ze to nieprawda, ze PiS to zlo itd itp
track
rok temu
Za chwile czarna masa maloletnich troli zacznie twierdzic, ze to niemozliwe, ze to nieprawda, ze PiS to zlo itd itp
ZK590
rok temu
tak wspaniały wskaźnik spowodował tak drastyczną inflację w Polsce?
propagandasuk...
rok temu
Widziałem wczoraj w PUP po ilości ludzi jak się poprawia.