Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Polski rząd powiększa się o dwóch ministrów. Weszli do niego Janusz Cieszyński i Robert Telus

21
Podziel się:

Do gabinetu Mateusza Morawieckiego dołączyli Janusz Cieszyński i Robert Telus. Pierwszy został ministrem cyfryzacji, drugi – rolnictwa i rozwoju wsi. Na stanowiska powołał ich w czwartek prezydent Andrzej Duda. Zarazem Henryk Kowalczyk, choć stracił resort rolnictwa, to zostanie w rządzie.

Polski rząd powiększa się o dwóch ministrów. Weszli do niego Janusz Cieszyński i Robert Telus
Dwóch nowych ministrów w rządzie. Od lewej: prezydent Andrzej Duda, Janusz Cieszyński i Robert Telus (PAP, Radek Pietruszka)

Prezydent powołał dwóch ministrów w trakcie uroczystości w Pałacu Prezydenckim. Janusz Cieszyński został ministrem cyfryzacji. Funkcję tę od października 2020 r. pełnił premier Mateusz Morawiecki. Prezydent podkreślił, że świeżo upieczony minister już od jakiegoś czasu zajmował się kwestiami związanymi z cyfryzacją.

Pod nadzorem pana premiera wykonywał te zadania bardzo dobrze. Dziś w pełni, można powiedzieć, jest nie tylko przygotowany, co pokazał ten czas, nie tylko ma doświadczenie, ale również ma bardzo wielkie zdolności do tego, by te zadania sprawnie realizować, udowodnił to przez ten czas i z czystym sumieniem można mu dzisiaj te zadania formalnie powierzyć do wykonywania jako ministrowi konstytucyjnemu w rządzie RP – stwierdził Andrzej Duda.

Z kolei Robert Telus na stanowisku ministra rolnictwa i rozwoju wsi zastąpił Henryka Kowalczyka, który podał się do dymisji w środę, w następstwie protestów rolników związanych z pojawieniem się ukraińskiego zboża na krajowym rynku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: 06.04 Program Money.pl | Promptujesz? Oto umiejętności, które będą potrzebne na rynku pracy

Nie oznacza to jednak, że ten polityk rozstaje się z rządem. Henryk Kowalczyk pozostaje wicepremierem. Ponadto w czwartek został powołany na funkcję szefa Komitetu Ekonomicznego.

To dobra decyzja panie premierze, żeby tę dzisiejszą uroczystość, a także rzecz jasna związane z nią decyzje formalne zostały dokonane w sposób przemyślany, ale zdecydowany i szybki, tak aby nasi rodacy, w tych trudnych czasach, w jakich dzisiaj jesteśmy (...), byli spokojni, że te sprawy są prowadzone, że resorty są obsadzone, że osoby, które mają rozpocząć swoją pracę w rządzie, tę pracę rozpoczynają, mają ku temu pełną legitymację formalną – komentował te powołania Andrzej Duda, zwróciwszy się do Mateusza Morawieckiego.

Kim jest Robert Telus?

Robert Telus jest posłem Prawa i Sprawiedliwości i zarazem przewodniczącym sejmowej Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi (RRW) oraz m.in. Podkomisji stałej ds. monitoringu Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej. W 2021 r. premier powołał go w skład Rady Doradców Politycznych.

Wcześniej, jak sam podaje na swojej stronie internetowej, pracował jako dyrektor Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska w Łodzi. Przez wiele lat kierował również Przedsiębiorstwem Gospodarki Komunalnej w Opocznie. Przez dwie kadencje pełnił też funkcję radnego Rady Powiatu opoczyńskiego.

Z wykształcenia jest inżynierem środowiska. Ukończył Politechnikę Krakowską, wydział Inżynierii Środowiska, Ochrona środowiska – czytamy na stronie sejmowej.

Kim jest Janusz Cieszyński?

Janusz Cieszyński z kolei jest sekretarzem stanu w KPRM, pełnomocnikiem Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa. Od kwietnia 2021 r. był wiceprzewodniczącym Rady ds. Cyfryzacji. Jej członkowie wspierają wiedzą i doświadczeniem m.in. Komitet Rady Ministrów ds. Cyfryzacji.

W latach 2018-2020 był wiceministrem zdrowia odpowiedzialnym za informatyzację sektora zdrowia, w tym m.in. nadzór nad Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia. Działał w resorcie w czasie wybuchu I fali pandemii koronawirusa. Później musiał się tłumaczyć z decyzji dotyczących m.in. zakupu respiratorów od handlarza bronią, czy maseczek od niesprawdzonych dostawców.

Z informacji niegdyś dostępnych na stronie Ministerstwa Zdrowia wynika, że w latach 2009-2014 pracował w jednej z największych firm z obszaru telekomunikacji. Następnie był doradcą premiera Mateusza Morawieckiego w Ministerstwie Rozwoju i Ministerstwie Finansów, a w latach 2016-17 kierował Departamentem Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Ministerstwie Rozwoju. Jest absolwentem kierunku Finanse i Rachunkowość w Szkole Głównej Handlowej.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(21)
endOfDemocrac...
rok temu
Co za obłuda. I podłość. Przez tych dwóch z lewej Panów wielu Polaków straciło zdrowie i życie! Pierwszy podpisujący miliardy nie na rozwój onkologii tylko na propagandę w TVP a drugi wyrzucając miliony na trefne respiratory od kolesia. I bezkarni.
szop_pracz
rok temu
Hmm ciekawe co i od kogo teraz kupi pan Cieszyński za grube miliony. Niesprawne serwery a może nie działające systemy. W końcu na cyfryzacji można zrobić większe przekręty niż na zdrowiu.
logiczny
rok temu
Jakoś jestem dziwnie spokojny,że nie zabraknie Eskimosów na kluczowe stanowiska w Polsce ☝️🤔🧐😟
podatnik
rok temu
A ja mam pytanie do funkcjonariusza Tuska. Kiedy wyrówna szanse "tych drugich" w PRLu bis ,żeby córka lub syn przyzwoitej nauczycielki miał taki sam dobrobyt jak wszystkie: Jaruzelskie Moniki, Kulczyk Dominiki, Kulczyk Sebastiany, etc? W PRLu bis również "ci drudzy' żyją na koszt Narodu i pokazują na swoich przykładach czy warto było prywatyzować PRL na zasadzie prywatyzujemy zyski uspołeczniamy straty. Sebastian Kulczyk, ten biznesmen niczego nie zarobił, przejął po dr. pośredniku majątek i do tego dostał prezent od PiSu - nie zapłacił grosza podatku od spadku. A teraz troszkę historii: Kto słyszał i gdzie o biznesmenie polonijnym Henryku Kulczyku, który ma życiorys składający się z samych dziur?(Podobno był rezydentem ale we Wiedniu tam gdzie gangsterzy Baranina i spółka)?. Kolejnym przykładem jest śp. dr pośrednik, który jak sama nazwa wskazuje niczego sam nie stworzył on po prostu pasożytował na PRLu i PRLu bis(ale to samo robił Steve Jobs )? W praktyce dziedziczka po śp. Janie Kulczyku mogła sobie kupić w prezencie dom w Londynie za 300mln PLN, traktując to jako prezent od PiSu na koszt podatnika PRLu bis? A w tym czasie Mamusia(Grażyna Kulczyk) może spokojnie cywilizować chłopa szwajcarskiego budując mu za pieniądze podatnika PRLu bis galerię w samym centrum SZWAJCARSKIEGO miasteczka! PS. A teraz pytanie do biznesmena Kulczyka Sebastiana? Czy odnalazł się potrącony motocyklista Leszek F. i jak się aktualnie czuje oraz czy już się wyjaśniło? dlaczego sprawca wypadku/kolizji nie został przebadany tak alkomatem jak i nie miał pobranej krwi?
Okradany
rok temu
Jeśli pozwalamy im na lansowanie się w trudnych sytuacjach, to takie sytuacje będą kreować - te bakłażany osaczają tylko kłopoty, które wykreują
...
Następna strona