Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

"Polskie szanse i zaniechania" – o wykorzystanych i straconych możliwościach rozwoju naszego kraju dyskutować będą przedstawiciele świata nauki, Kościoła i polityki

2
Podziel się:

30 lat temu Polacy zdecydowali, że wolność jest najważniejsza. Niewątpliwie wprowadzenie w Polsce ustroju demokratycznego oraz stworzenie podstaw do rozwoju gospodarki rynkowej pozwoliło osiągnąć ważne narodowe cele. Jednocześnie, jako kraj uczący się demokracji, nie ustrzegliśmy się przed wieloma błędami, które podważały zaufanie obywateli do państwowych instytucji i polityków.

"Polskie szanse i zaniechania" – o wykorzystanych i straconych możliwościach rozwoju naszego kraju dyskutować będą przedstawiciele świata nauki, Kościoła i polityki
(Materiały prasowe)

Jakie są zatem rozwoju gospodarczego w Polsce? Czy wolność jest dana raz na zawsze? Jakie są pozytywne skutki okresu transformacji, a jakie zjawiska uczyniły koszty transformacji nadmiernie wysokimi? I w końcu co zrobić, aby wzajemna nieufność i niechęć była źródłem refleksji, która zrodzi koncept na odnowienie państwa – państwa, które potrafi wykorzystać potencjał i społeczną energię na rzecz wspólnego dobra? Na te i wiele innych pytań odpowiedzą w czasie panelu dyskusyjnego inaugurującego cykl „W labiryncie świata” wybitni eksperci: o. Ludwik Wiśniewski OP, prof. Aleksander Hall, prof. Paweł Kowal oraz prof. Tadeusz Pomianek. Spotkanie odbędzie się 18 grudnia br., o godz. 17:00, w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego.

Spotkanie podzielone zostanie na trzy części. W pierwszej części spotkania, każdy z uczestników odniesie się do obszaru w ramach, którego będzie występował w charakterze eksperta. Jako pierwszy głos zabierze Ojciec Ludwik Wiśniewski OP. Wystąpienie Ojca L. Wiśniewskiego dotyczyło będzie korzeni chrześcijaństwa oraz roli Kościoła w budowaniu wspólnej tożsamości europejskiej. Profesor Paweł Kowal, jako ekspert ds. polityki wschodniej, odniesie się do zagadnień związanych z budowaniem relacji z naszymi wschodnimi sąsiadami. Następnie prof. Aleksander Hall dokona krytycznej oceny zagadnień związanych z realizowaną polityką z krajami Europy Zachodniej. Część wprowadzającą do dyskusji zakończy wystąpienie prof. Tadeusza Pomianka, który odniesie się do kwestii związanych z rolą edukacji i nauki w procesie przemian gospodarczych i kształtowania polityki państwa.

W ramach drugiej części spotkania, realizowana będzie dyskusja między Panelistami, moderowana przez Wojciecha Bonowicza – felietonistę „Tygodnika Powszechnego”. W czasie dyskusji poruszony zostanie wątek dotyczący oceny skutków transformacji przez Polaków.

W ramach trzeciej, ostatniej części spotkania Paneliści odpowiadali będą również na pytania publiczności. Udział w spotkaniu jest bezpłatny pod warunkiem rezerwacji biletu.

Szczegóły na stronie wlabiryncieswiata.wsiz.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Informacja prasowa
KOMENTARZE
(2)
CD334
3 lata temu
A co ma kościół do tego ? Wcinają się do wszystkiego, żerując na społeczeństwie.
Wizjoner
4 lata temu
Moim zdaniem takie towarzystwo może jedynie podyskutować na temat pedofilii i pazerności kościoła katolickiego. Mędrcy, że koń by się uśmiał.