Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
PBE
|

Ponad 10 tys. ukraińskich firm przeniesiono do Polski. Efekt rosyjskiej inwazji

Podziel się:

- Szybkie zakończenie wojny okazało się mrzonką i przedsiębiorcy z Ukrainy postanowili przenieść swoje firmy do Polski - powiedział Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii. Już po rozpoczęciu wojny dokonało tego 10,2 tys. firm.

Ponad 10 tys. ukraińskich firm przeniesiono do Polski. Efekt rosyjskiej inwazji
Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda opowiadał o polsko-ukraińskiej współpracy gospodarczej (ad) PAP/Albert Zawada (PAP, PAP/Albert Zawada)

Minister Buda podkreślił podczas czwartkowej konferencji prasowej, że ostatnie 10 miesięcy było efektywne w kontekście wymiany handlowej i współpracy gospodarczej z Ukrainą.

- W ciągu ostatnich 10 miesięcy eksport do Ukrainy wzrósł o 48 proc. Ponad 1400 firm jest zainteresowanych udziałem w odbudowie kraju. Ponad 10 tys. ukraińskich powstało w Polsce już po wybuchu wojny, większość od czerwca - wyliczał Waldemar Buda.

Minister dodał, że ze względu na przedłużające się działania zbrojne przedsiębiorcy z Ukrainy musieli szukać innych rozwiązań i znaleźli je w Polsce.

Bardzo cenimy te inicjatywy. Było to możliwe, gdyż wprowadziliśmy przepis, który umożliwia prowadzenie działalności przez Ukraińca na takich zasadach, jak dla Polaka. Nie ma żadnych dodatkowych barier - zaznaczył szef resortu.

Odbudowa Ukrainy. Kluczem ubezpieczenie

W opinii Waldemara Budy bardzo ważnym elementem, jaki pozwolił na współpracę gospodarczą w czasie wojny, jest ubezpieczenie. Jeszcze przed rosyjską inwazją 24 lutego wiele polskich firm prowadziło biznesy na wschodzie. Te następnie "spadły do poziomów zerowych".

Jednak po kilku miesiącach przywrócono ubezpieczenie dla inwestycji krótkoterminowych czy pojazdów. To miało doprowadzić łącznie do 423 mln transakcji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl