Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
bach
|
aktualizacja

Porozumienia brak. Tysiące pracowników Poczty zagrożonych zwolnieniami grupowymi

40
Podziel się:

Związki zawodowe nie doszły do porozumienia z zarządem Poczty Polskiej ws. masowej redukcji zatrudnienia. Nie zgadzają się na zwolnienie 8,5 tys. pracowników, krytykując przy tym brak transparentności finansowej spółki. Poczta może teraz jednostronnie ustalić zasady zwolnień grupowych.

Porozumienia brak. Tysiące pracowników Poczty zagrożonych zwolnieniami grupowymi
Bez porozumienia w Poczcie Polskiej. Będą mogły ruszyć zwolnienia grupowe (Adobe Stock)

Poczta Polska ogłaszała, że planuje redukcję etatów - pracę miałoby stracić nawet 8,5 tys. pracowników. 8 stycznia tego roku zarząd PP podjął uchwałę, w której dano wskazanym pracownikom opcję dobrowolnego odejścia na atrakcyjnych warunkach (odprawa i rekompensaty sięgające 9 pensji zasadniczych). W przypadku niewyrażenia na to zgody po 30 kwietnia mają ruszyć zwolnienia grupowe.

Poczta Polska. Bez porozumienia ws. redukcji zatrudnienia

We wtorek 28 stycznia, po 20 dniach konsultacji tych propozycji, Poczta Polska przekazała Onetowi, że "związki zawodowe w przesłanych stanowiskach nie wyraziły chęci zawarcia porozumienia".

Związki zawodowe domagały się mniejszej skali redukcji i powrotu do rozmów po zakończeniu programu dobrowolnych odejść. — Zaproponowane przez pracodawcę porozumienie było nie do przyjęcia. Nie zgadzamy się z tym, żeby zwalniać 8,5 tys. osób w ramach zwolnień grupowych — powiedział Onetowi Robert Czyż, szef Związku Zawodowego Pracowników Poczty. I dodał, że związkowcy chcieli przenieść temat na maj, już po zakończeniu programu dobrowolnych odejść.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Co Polacy sądzą o Trumpie? "To jest impuls dla Europy"

Czyż zarzucił też Poczcie nieudzielenie informacji na temat sytuacji finansowej spółki. — Pracodawca nie chciał udostępnić nam danych, więc te konsultacje były prowadzone po ciemku. Zarząd mówił, że jest źle, ale nie mówił jak bardzo źle — dodał.

Spółka może teraz jednostronnie ustalić zasady dobrowolnych odejść i rozpocząć wręczanie wypowiedzeń. "Oferta programu osłonowego — na który składają się odprawa oraz rekompensata, które mogą wynieść łącznie równowartość nawet rocznej pensji — pozostaje bez zmian" — zaznaczyła Poczta Polska w rozmowie z Onetem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
KOMENTARZE
(40)
TOP WYRÓŻNIONE (tylko zalogowani)
procedura
3 miesiące temu
To po co związki zawodowe...? Jezeli pracodawca moze jednostronnie podjąć decyzję. Przecież to bez sensu.
Iza
3 miesiące temu
Tak macie jak głosowaliście. Tylko pogratulować uśmiechniętym...
Endriu
3 miesiące temu
DHL czeka
POZOSTAŁE WYRÓŻNIONE
Krakus
3 miesiące temu
akurat pocztowców,listonoszy nam potrzeba! NIE POTRZEBA URZĘDASÓW TYLU!!
aNNa
3 miesiące temu
To jest zła droga. Aby poprawić wynik finansowy Poczty Polskiej należy przede wszystkim zwiększyć asortyment handlowy. Dlaczego nie mogę na Poczcie kupić ziemniaków, kapusty, nawozów sztucznych, stali zbrojeniowej, cementu, karmy dla psa, farb, piasku, butów, tasiemki, piwa czy wreszcie choćby bułek? To przecież nienormalne aby Poczta nie miała tego w ofercie! Niby sporo już jest, ale to kropla w morzu potrzeb. Przecież PP już dawno przestała być urzędem pocztowym, a stała się odpustowym kramikiem.
Niedobrze!
3 miesiące temu
Jak będą takie zwolnienia, to po książkę o JPII trzeba będzie stać w kolejce jakieś 5 godzin. Innego powodu wizyty na poczcie nie widzę.
...
Następna strona