Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

Premier miał rację? Port w Gdańsku pochwalił się przeładunkami węgla

132
Podziel się:

W Porcie Gdańsk dotychczas udało się przeładować 12 milionów ton węgla. Widzimy, że jesteśmy w stanie przeładowywać około 400 tysięcy ton tygodniowo - wskazał prezes Portu Gdańsk Łukasz Greinke. Jak dodał, wkrótce moce przeładunkowe w porcie mogą wzrosnąć. Przypomnijmy, że niespełna miesiąc temu o "klęsce urodzaju" pod względem ilości węgla w portach mówił premier Mateusz Morawiecki.

Premier miał rację? Port w Gdańsku pochwalił się przeładunkami węgla
Rozładunek węgla w Porcie Gdańsk (East News, Wojciech Strozyk/REPORTER)

Jak wyjaśnił w rozmowie z PAP Łukasz Greinke, węgiel do Portu Gdańsk przypływa m.in. z Indonezji, RPA czy z Ameryki Południowej. - Do tej pory udało się przeładować 12 mln ton węgla. Widzimy, że jesteśmy w stanie przeładowywać ok. 400 tys. ton tygodniowo. Wywóz w tej chwili jest zbilansowany z tym, co przeładowujemy na burcie, czyli na dzisiaj nie rozpoznajemy ryzyka kongestii naszych terminali, tj. zbudowania na tyle dużych zapasów, które spowodują, że nie będziemy w stanie przyjmować z burty nowych ładunków. Także ten odpływ towaru jest zapewniony - stwierdził.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Problemy z dodatkiem węglowym. Posłanka wylicza miasta

Port Gdańsk przeładował do tej pory 12 mln ton węgla

Prezes Portu Gdańsk wskazał, że kluczowe dla sprawnego przeładunku i dalszej dystrybucji węgla są przede wszystkim nabrzeża, przy których cumują jednostki z tym surowcem.

Dla stutysięczników mamy Pirs Rudowy w Porcie Północnym. Z kolei dla mniejszych jednostek, do 50 tys. ton, są Nabrzeże Dworzec Drzewny oraz Nabrzeże Rudowe. Tam jednorazowo jesteśmy w stanie obsługiwać cztery jednostki, z tym że co najmniej jedna musi mieć własne urządzenia rozładunkowe. Ta sytuacja się jednak zmieni, ponieważ nasza spółka córka PG Eksploatacja w czerwcu i lipcu spodziewa się dwóch dodatkowych nowych urządzeń (żurawi Liebherr LHM 550 - red.), w związku z tym te moce przeładunkowe na burcie jeszcze wzrosną. Będziemy w stanie te jednostki, które przypływają do naszego portu, rozładować po prostu szybciej - zaznaczył.

Wyjaśnił, że rok 2022 w Porcie Gdańsk stał pod znakiem wielu kluczowych inwestycji. - Głównie możemy powiedzieć tutaj o projekcie drogowo-kolejowym na zapleczu Nabrzeża Przemysłowego. Kończyliśmy też jeden z naszych największych projektów inwestycyjnych, tj. modernizację toru wodnego, rozbudowę nabrzeży oraz poprawa warunków żeglugi w Porcie Wewnętrznym, oraz budowę nowego układu drogowo-kolejowego - wyjaśnił Greinke.

Niespotykane ilości węgla

Dodał, że największym wyzwaniem operacyjnym w 2022 r. były zwiększone przeładunki i ruch statków w kontekście wolumenów, których do tej pory w gdańskim porcie nie było. - Poradziliśmy sobie z tym bardzo dobrze. Cały czas szlifujemy te procesy operacyjne, które mamy w porcie tak, aby jeszcze bardziej je usprawnić i żeby to nasze capacity mogło być jeszcze zwiększone - powiedział prezes Portu Gdańsk.

Przypomnijmy, że na początku grudnia wizytę w gdańskim porcie złożył premier Mateusz Morawiecki. Jak zapewniał, węgla w polskich portach jest pod dostatkiem. - Dziś mogę powiedzieć, po rozmowie z panem wojewodą (pomorskim - Dariuszem Drelichem - red.) i z szefami portów gdańskich - jak mi powiedzieli - mamy klęskę urodzaju. Wiemy, że ten węgiel jest - zapewnił szef rządu. Dodał, że obecnie problemem jest ograniczone miejsce w składach, gdzie surowiec jest przechowywany.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(132)
Kierowca
rok temu
Szkoda, że obsługa ciężarówek jest bardzo słaba. Co 2 godziny mają przerwę. Potem dwie przerwy po 2.5 godziny. A kierowcy stoją na deszczu, śniegu i wietrze. I jeszcze mają pretensje, że chcesz załadować towar.
Obywatel
rok temu
Będzie, jak z maseczkami i szczepionkami. Na początku zero, a potem, po czasie drogo kupione, będą zalegać w magazynach, by następnie je oddawać za bezcen innym krajom. Teraz też zawalą Polskę kiepskim węglem, drogim, a resztki polskich kopalni szybciej padnie, bo będą sprzedawać swój węgiel za grosze. Tak czy siak, znowu rząd PiS przewalił duże pieniądze podatników.
MAREK P
rok temu
MNIE INTERESUJE JEDNO ! JAKA JEST JAKOŚĆ I KALORYCZNOŚĆ ORAZ CENA WĘGLA JUŻ NA POLSKIEJ ZIEMI PO WYŁADOWANIU ZE STATKU I CENA WĘGLA I JAKOŚĆ POLSKIEGO WĘGLA ,KTÓRY JEST EKSPORTOWANY NP. DO NIEMIEC CZCĘ MIEĆ PORÓWNANIE ILE POLSKA TRACI NA JEDEJ I NA MLN TON WĘGLAB NA ILE PIS NAS OKRADA ,NAS ,CZYLI POLSKĘ I POLAKÓW
Euzebiusz
rok temu
U nas węgla nie ma, jest tylko taki po 4 tys za tonę. A gdzie jest ten Gdańsk? Może sobie tam dojadę? To gdzieś w okolicach Danzig? I jest za euro czy złotówki? Można tam się dogadać po polsku?
Pomorzanin
rok temu
Jaki wegiel, hehe, halda pylu mialu, to ma byc wegiel, to ledwie co sie pali w piecach kotlowniczych, w domowych warunkach nie ma szans, niech pinokio se sam tym laajnem ogrzewa zobaczymy czy wywrotka na zime starczy, a druga na popiul
...
Następna strona