Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PRC
|
aktualizacja

Portugalia centrum przeładunkowym LNG dla Europy. Myślą głównie o Polsce i Niemczech

123
Podziel się:

Komisja Europejska zakłada zwiększenie importu gazu skroplonego drogą morską. LNG ma zrównoważyć dostawy rurociągowe ze wschodu. Portugalskie Sines ma stać się punktem centrum przeładunkowym gazu z dużych tankowców do mniejszych, które łatwiej mogą być obsługiwane w pozostałych portach Europy Środkowej.

Portugalia centrum przeładunkowym LNG dla Europy. Myślą głównie o Polsce i Niemczech
Terminal LNG w Portugalii ma zostać powiększony, aby móc dostarczać gaz do pozostałych części Europy (via Getty Images, Mischa Keijser)

Portugalskie miasto Sines ma stać się ważnym węzłem energetycznym - donosi "Deutsche Welle". Tamtejszy terminal LNG ma zostać powiększony, aby móc dostarczać gaz do pozostałych części Europy. To spora inwestycja szacowana na 4,5 mln euro.

Port miałby obsługiwać wielkie gazowce i przepompowywać płynny surowiec do mniejszych jednostek, które następnie łatwiej obsługiwać w pozostałych portach Europy Środkowej. W ten sposób gaz miałby również trafiać do Niemiec i Polski.

Ten port Europy jest położony najbliżej najważniejszych producentów tego gazu: USA, Nigerii, Trinidadu i Tobago – twierdzi premier Portugalii António Costa cytowany przez "DW" i jest jedynym portem głębokowodnym Portugalii.

Jak przypomina "DW" Portugalia prowadzi już negocjacje z różnymi krajami "na najwyższych szczeblach" na temat dostaw LNG z portu w Sines - zwłaszcza do Polski i Niemiec.

W tym celu rozbudowany ma zostać nie tylko sam port, ale także odpowiednie magazyny.

Jednak Portugalia ma sporą konkurencję, Hiszpania również posiada kilka dużych portów, zarówno atlantyckich, jak i na Morzu Śródziemnym, które także mogą się tym zajmować.

Jak pisaliśmy w money.pl. według danych Gas Infrastructure Europe, na całym kontynencie mamy obecnie 37 terminali LNG, z czego 26 znajduje się w państwach członkowskich UE. Na całym świecie jest ich około stu. Według raportu BP, 21 krajów eksportuje skroplony gaz ziemny, a 43 kraje dysponują infrastrukturą pozwalającą na jego odbiór (stan na 2019 r.).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(123)
Polak
2 lata temu
Jeżeli według Opozycji Kaczyński jest z Putinem to nie ma problemu mamy gaz tani z Rosji
Szybki
2 lata temu
Powinnismy Wdzięczni być Niemcą że mimo wszystko przejrzeli trochę na Oczy.I Zobaczyli Co znaczy ustrój Rosji Putina.Trzeba stworzyć Oš Berlin,Warszawa,Kijów.Pamietajmy że Reparacje Niemcy wypłacili ZSRR To rada państwa nie upomniała się o naszą działkę tzw.a stalin poprostu to zgarnąl.
Szybki
2 lata temu
Nie wiem jaki To Gaz ale najważniejsze żeby był.No cóż Rosja To kraj Globalnych Surowców.Ciezko zastąpic surowce z Rosji.Trzeba pogodzić się Z Unią Europejską i nie Wojować z Niemcami o Reperacje zwłaszcza że możemy Nawzajem się Wspierać w tak trudnym czasie.Wspolpraca Z Niemcami powinna być oparta Na Prawdzie Historycznej poszanowaniu Historii obu Państw tych Przykrych też związanych z drugą Wojna Światową.
olka
2 lata temu
PrzecierzPrzecierz to rosyjski gaz
kara
2 lata temu
Przecierz to rosyjski gaz, który Portugalia skraplała.
...
Następna strona