Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|

Powstaje największa hodowla komarów na świecie. Będą infekować je specjalną bakterią i wypuszczać

6
Podziel się:

Największa hodowla komarów na świecie będzie w stanie wyhodować rocznie nawet 5 mld owadów. Będą one zainfekowane bakterią, która - po rozprzestrzenieniu się w populacjach komarów - ma chronić mieszkańców Brazylii przed zakażeniami groźną chorobą wywoływaną przez wirusa Dengi.

Powstaje największa hodowla komarów na świecie. Będą infekować je specjalną bakterią i wypuszczać
Komar egipski (aedes aegypti) (Getty Images, Paul Starosta)

W Brazylii trwają prace nad powstaniem największej na świecie hodowli komarów. Zarządzana ona jest przez organizację non profit The World Mosquito Program (WMP). Ma hodować i uwalniać komary zakażone bakterią, która - po rozprzestrzenieniu się w populacjach komarów - uniemożliwi im zakażanie ludzi wirusami Dengi - informuje portal francuski portal RFI.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: To dziś największa bolączka lotnictwa. "Ludzi jest o połowę mniej"

Organizacja szacuje, że każdego roku będzie w stanie wyhodować do 5 mld komarów zainfekowanych bakterią Wolbachia, które po uwolnieniu będą łączyć się w pary z dziko żyjącymi krewniakami i rozprzestrzeniać zakażenie dalej.

Projekt na największą dotąd skalę

Wcześniej w różnych częściach świata przeprowadzano już próby z tą metodą chronienia ludzi przed zakażeniem wirusem Dengi. Jedna z nich doprowadziła do zmniejszenia częstotliwości zakażeń w stolicy Malezji o 40 proc. Brazylijski projekt będzie jednak działać na największą dotychczas skalę. Pierwsze grupy komarów mają zostać uwolnione w 2024 r.

Od 1981 r. w Brazylii wystąpiło 7 mln przypadków Dengi. Za jej roznoszenie odpowiada przede wszystkim komar egipski (aedes aegypti). Występująca w tropikalnych krajach choroba może prowadzić do wystąpienia ostrych objawów jak ciężkie zaburzenia krzepnięcia i krwotoki, niekiedy prowadzące do śmierci.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(6)
Jacenty
10 miesięcy temu
A testowali to latami czy znowu najpierw zapodają a potem zobaczą efekt? Geats nie raz już pokazał że za jego pomysłami było więcej szkód niż pożytku. Ja mam obawy i igranie z naturą może się źle skończyć nie tylko dla Dengi.
Werda
12 miesięcy temu
Langley już to wyprowadziła w życie z covid 19.
realista
rok temu
Jedyna nadzieja to taka, że natura znajdzie sposób aby pozbyć się nadliczbowej ilości komarów, wyhodowanych przez psycholi z bio-tech.
sprzeciw
rok temu
takie kombinacje z naturą zawsze obrócą się przeciwko człowiekowi
Grzyb
rok temu
Waryiacja! Natura zawsze poradzi sobie z naukowcami, wariacja genetyczna zadziała i po jakimś czasie komary będą roznosić choroby, a nie szczepionkę