Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Halina Basek
|
aktualizacja
Materiał powstał przy współpracy ze Stena Recycling

Poznaliśmy Liderów Gospodarki Obiegu Zamkniętego w Polsce

Podziel się:

Firmy nieustannie szukają nowych rozwiązań, aby zmniejszyć swój wpływ na środowisko. Nie wszystkie są jednak efektywne oraz zgodne z zasadami gospodarki obiegu zamkniętego. Dzięki konkursowi Stena Circular Economy Award, poznaliśmy najlepsze praktyki GOZ na polskim rynku. Wśród projektów nagrodzonych w IV edycji konkursu znalazły się między innymi: platforma do zakupu zestawów tkanin i skrawków niewykorzystanych przy produkcji, refillomaty Swapp! ograniczające liczbę jednorazowych opakowań plastikowych czy inicjatywa "Naprawiaj, nie wyrzucaj".

Stena Recycling
Stena Recycling (materiały partnera)

8 kwietnia 2021 roku odbył się finał konkursu Stena Circular Economy AwardLider Gospodarki Obiegu Zamkniętego. Już po raz czwarty firma Stena Recycling wyłoniła najlepsze praktyki realizujące gospodarkę cyrkularną. Do konkursu przyjęto 57 projektów w 3 kategoriach. Przyznano 4 nagrody główne i 5 wyróżnień.

Czym jest gospodarka o obiegu zamkniętym?

Gospodarka o obiegu zamkniętym (inaczej: cyrkularna) jest koncepcją, która ma na celu wielokrotne wykorzystywanie materiałów przez zawracanie ich do obiegu, a co za tym idzie – minimalizację wytwarzania odpadów.

To, że wdrażanie idei gospodarki cyrkularnej nie jest już możliwością a elementem, którego oczekują konsumenci pokazuje badanie "Polacy o GOZ" wykonane na zlecenie Stena Recycling. Wynika z niego, że 65 proc. ankietowanych oczekuje stosowania przez producentów większej ilości materiałów pochodzących z recyklingu. Niecałe 40 proc. respondentów jest skłonnych więcej zapłacić za swoje ulubione produkty, jeśli do ich produkcji użyte byłyby materiały z recyklingu. Z kolei 44 proc. badanych zadeklarowało, że mogłoby zapłacić więcej za produkt, który lepiej niż inne nadaje się do ponownego wykorzystania.

Jednocześnie wskaźnik cyrkularności, czyli ponownego wykorzystywania materiałów, w Unii Europejskiej wynosi 11,9 proc. i ciągle rośnie. W Polsce wartość ta jest niższa i wynosi 9,8 proc. Gospodarka obiegu zamkniętego zyskuje a znaczeniu na całym świecie, więc i w Polsce intensyfikowane są procesy wprowadzania cyrkularnych rozwiązań.

Konkurs Stena Circular Economy Award - Lider Gospodarki Obiegu Zamkniętego

Konkurs organizowany przez Stena Recycling pokazuje, że zainteresowanie tematem jest bardzo duże – nie tylko w teorii, ale również w praktyce. Cyrkularne inicjatywy dotyczą nie tylko dużych przedsiębiorstw, ale też tych mniejszych oraz startupów.

W konkursie Stena Circular Economy Award – Lider Gospodarki Obiegu Zamkniętego nagradzane są projekty w 3 kategoriach: Wdrożone praktyki z obszaru GOZ, Wdrożone działania promujące GOZ oraz Propozycje wdrożeń GOZ (kategoria studencka).

Nagrodą dla zwycięzców jest wybór usługi oferowanej przez Stena Recycling (np. audyt środowiskowy albo e-learning "Od odpadów do zasobów"). Z kolei wygrany w kategorii studenckiej dostaje laptop i grant w wysokości 10.000 zł, który ma wykorzystać na wdrożenie swojego pomysłu.

Zwycięzcy w kategorii "Wdrożone praktyki z obszaru GOZ"

Carrefour Polska Sp. z o.o. oraz Swapp! Sp. z o.o. wspólnie uruchomiły refillomaty kosmetyków, dzięki którym klient może uzupełnić puste szklane lub metalowe opakowanie nowymi produktami bezpośrednio ze specjalnego automatu. Tym działaniem zasłużyły sobie na pierwsze miejsce w kategorii "Wdrożone praktyki z obszaru GOZ".

Ex-aequo miejsce to zostało przyznane również startupowi Creative Publishing Katarzyna Drewniany. Firma prowadzi "Circular Scrap", czyli platformę, w której poprodukcyjne odpady tekstylne włączane są do obiegu ponownie. Jest to pierwsza inicjatywa przyjmująca taki model w branży modowej.

Wyróżnienia w powyższej kategorii otrzymali:

BASF Polska Sp. z o.o. – za stworzenie wysokiej jakości uniwersalnego biodegradowalnego tworzywa Ecovio®,

Żywiec Zdrój S.A. – za zebranie i poddanie recyklingowi takiej samej ilości plastiku, jaką wprowadził na rynek.

Zwycięzcy w kategorii "Wdrożone działania promujące GOZ"

W tej kategorii pierwsze miejsce otrzymał projekt „Naprawiaj, nie wyrzucaj” realizowany przez platformę edukacyjno-sprzedażową North.pl. Poza sprzedażą części do naprawy urządzeń AGD i RTV, pracownicy sklepu udzielają również porad jak je samodzielnie wymienić.

Wyróżnienia przyznano:

Jeronimo Martins Polska S.A. – firma umieściła kolorowe piktogramy na opakowaniach produktów marek własnych. W prosty sposób pokazują one kolor pojemnika na odpady, co zdecydowanie ułatwia ich segregowanie,

Amazon Fulfillmet Poland – w firmie są realizowane oddolne działania oraz inicjatywy z zakresu zrównoważonego rozwoju i gospodarki cyrkularnej, które są przenoszone na skalę całego przedsiębiorstwa.

Zwycięzcy w kategorii "Propozycje wdrożeń GOZ"

Pierwsze miejsce uzyskał Łukasz Ziemba z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Zaproponował inicjatywę "ŁACH". Chodzi w niej o produkowanie pokrowców na telefony, tablety lub laptopy z resztek materiałów, które zostają z produkcji odzieży roboczej. Wykonywać je mieliby więźniowie osadzeni w zakładzie karnym.

Wyróżnienie w tej kategorii otrzymali Piotr Długosz i Jacek Organiściak z Politechniki Łódzkiej. Stworzyli wspólny projekt "Wielorazowe opakowanie kurierskie". Zaproponowali oni wprowadzenie opakowań wielokrotnego użytku wykonanych z "zielonych" polimerów przeznaczone do wysyłek kurierskich.

Partnerzy IV edycji konkursu: Kampania 17. Celów, Organizacja Odzysku Opakowań Rekopol, Polska Izba Gospodarki Odpadami, Forum Odpowiedzialnego Biznesu, Skandynawsko-Polska Izba Gospodarcza, Akademia Leona Koźmińskiego.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.