Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KB
|

Pracodawca dopłaca ci do wakacji? Sprawdź, czy zapłacisz od tego podatek

7
Podziel się:

Pośród wielu świadczeń pozapłacowych oferowanych pracownikom przez pracodawców, największą popularnością cieszy się dofinansowanie różnych form wypoczynku - szczególnie tych dla dzieci. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie dopłaty do wakacji są zwolnione z podatku dochodowego.

Pracodawca dopłaca ci do wakacji? Sprawdź, czy zapłacisz od tego podatek
Dofinansowanie wypoczynku dzieci i młodzieży do lat 18 otrzymywane przez pracowników może być objęte zwolnieniem od podatku dochodowego gdy jest to kolonia letnia lub obóz. (Pixabay)

Dofinansowanie wypoczynku dzieci i młodzieży do lat 18 otrzymywane przez pracowników może być objęte zwolnieniem od podatku dochodowego gdy:

- wypoczynek jest zorganizowany i ma formę wczasów, kolonii, obozu lub zimowiska, w tym również połączonego z nauką, pobytu na leczeniu sanatoryjnym, w placówkach leczniczo-sanatoryjnych, rehabilitacyjno-szkoleniowych i leczniczo-opiekuńczych,

- organizatorem wypoczynku jest podmiot prowadzący działalność w tym zakresie.

Zobacz także: Odmowa urlopu. Kiedy pracodawca może tak zrobić? Ekspert wyjaśnia

Jeżeli pieniądze przekazywane pracownikom przez zakład pracy w ramach takiego dofinansowania pochodzą ze środków funduszu socjalnego, ZFŚS lub wypłacane są zgodnie z odrębnymi przepisami wydanymi przez właściwego ministra, wówczas takie dofinansowanie również korzysta ze zwolnienia podatkowego bez względu na wysokość.

Natomiast gdy źródłem dofinansowania są środki obrotowe, wtedy jego wysokość jest limitowana. Zwolnieniu podlegają bowiem dopłaty z innych niż wskazane źródeł w 2021 r. w skali roku podatkowego do kwoty 3 tys. zł.

Gdy limit ten zostanie przekroczony, nadwyżka ponad jego kwotę stanowi przychód, od którego pracodawca powinien pobrać zaliczkę na podatek.

Dofinansowanie ze środków ZFŚS wypoczynku pracownika i członków jego rodziny, w tym dzieci do lat 18, nie podlega oskładkowaniu bez względu na jego wysokość. Natomiast dopłaty dokonywane ze środków obrotowych pracodawcy każdorazowo podlegają oskładkowaniu.

Z kolei dopłaty do różnych form wypoczynku pracownika i pełnoletnich, uprawnionych członków jego rodziny, w tym m.in. dopłaty do tzw. wczasów pod gruszą - o ile spełnią warunki określone w art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - mogą korzystać ze zwolnienia podatkowego do kwoty 2 tys. zł.

Limit ten liczony jest w skali roku podatkowego i dotyczy łącznie świadczeń rzeczowych i pieniężnych finansowanych z ZFŚS lub funduszy związków zawodowych.

Natomiast w przypadku dofinansowania wypoczynku ze środków obrotowych, wartość takich dopłat podlega opodatkowaniu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(7)
bzdurnik
3 lata temu
Rząd chce finansować dobrobyt z... podatków! Myślałem, że dobrobyt bierze się z pracy i innowacyjności.
lwa
3 lata temu
dyskryminacja małych firm które nie tworzą funduszu socjalnego i ich pracowników...
OtoDoboroćPiS
3 lata temu
Robola trzeba łupić ze wszystkiego,to taka jest doktryna DOBRODZIEI z PiSu.Oni ludzie pracy są tak samo groźni jak dzisiaj TVN bo są przeciwni ich hasła wyborczego bo przekonali się że te hasło to ściema - PRACA,POKORA,UMIAR i oprócz tego robole maja pokornie się odnosić do TŁUSTYCH KOTÓW a że tajemnica KOTÓW się wydała to w prowadzamy NOWY ŁAD bajzlu dla ciemnogrodu by sondaże czasami nie spadły.
lok
3 lata temu
żadnych wypłat żadnych wczasów pod gruszą tak działają tzw zakłady pracy chronionej polecam kontroli tarnów i okolice jak dymia ludzi
CCCCCCCCCCCCC...
3 lata temu
tylko podatek obrotowy od działalności na terenie RP uratuje Polskę a nie podatki od pracującej biedoty. PIT 0% do 5000 miesięcznie