Notowania

Przejdź na

Pracownik szpitala pokazuje pasek z "płacą minimalną". Do gry wkroczyła inspekcja pracy

Pracownicy szpitala w Chojnicach zarzucają władzom placówki sztuczne dopisywanie dodatków, aby osiągnąć ustawowe 2600 zł płacy minimalnej. Państwowa Inspekcja Pracy wzięła pod lupę wynagrodzenia ok. 200 osób. Władze placówki twierdzą, że wszystko jest w porządku i radzą poczekać na wyniki kontroli.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Archiwum prywatne)
Inspektorzy wzięli pod lupę wynagrodzenia 200 pracowników działów gospodarczych, transportu i sekretarek szpitala w Chojnicach. (Fot: archiwum prywatne)

Miały być wyższe pensje, ale pracownicy przeżywają rozczarowanie. Chodzi o płacę minimalną, która od tego roku wynosi 2600 zł brutto. Wiele osób zrozumiało, że do takiego poziomu zostanie podniesione ich wynagrodzenie zasadnicze, a poza tym będą mogli liczyć na różne dodatki, np. za funkcję czy staż.

Mnożą się jednak przypadki, które dowodzą, że rządowa podwyżka to mrzonka. W money.pl opisywaliśmy już historie pracowników budżetówki, Poczty Polskiej czy instytucji samorządowych, którzy skarżyli się na to, że pomimo obietnic ich płace nie urosły.

Do grona niezadowolonych dołączył personel szpitala specjalistycznego w Chojnicach. - Dyrekcja wlicza nam do postawy dodatek stażowy. Nawet dali do podpisania odrębne pisma z podstawą 2350 zł brutto plus 150 zł dodatku [w sumie daje to 2500 zł brutto, czyli wciąż mniej niż pensja minimalna - red.]. Piszemy do ministerstwa, chodzimy po prawnikach. Nic to nie daje – opisał pan Mirosław, który skontaktował się z nami poprzez platformę #dziejesie.

Ale i takie przypadki - z dodatkiem stażowym w pensji - sygnalizują pracownicy.
Obejrzyj: Europejska płaca minimalna. "Polska jest w dobrej pozycji"

W skrócie, na pensję pana Mirosława składa się: 2350 zł podstawy, 150 zł dodatku i 188 zł dodatku stażowego. Razem daje to 2688 zł. Do osiągnięcia wymaganego pułapu 2600 zł brutto - według informacji z "paska" wypłaty - wliczony został więc dodatek stażowy.

(Archiwum prywatne)
Państwowa Inspekcja Pracy wzięła pod lupę wynagrodzenia ok. 200 osób. (Fot: archiwum prywatne)

O ile w wielu przypadkach pracodawcy nie łamią prawa, bo ustawa zezwala na uwzględnienie w pensji minimalnej części dodatków, o tyle zarzuty w kierunku władz szpitala są już poważne. Do wypłaty - zgodnie z ustawą - nie można wliczać dodatku stażowego, nagród jubileuszowych, odpraw, wynagrodzeń za pracę w godzinach nadliczbowych czy dodatków za pracę w nocy.

Jak twierdzi nasz czytelnik, problem dotyczy nie tylko jego, ale ok. 200 pracowników działów gospodarczych, transportu wewnętrznego czy sekretarek. W środę 19 lutego w szpitalu w Chojnicach pojawiła się Państwowa Inspekcja Pracy, która przygląda się wynagrodzeniom.

- Celem kontroli jest sprawdzenie przestrzegania przez pracodawcę przepisów prawa pracy, w tym bezpieczeństwa i higieny pracy, ze szczególnym uwzględnieniem tematyki wynagrodzenia za prace i innych świadczeń w stosunku pracy – mówił portalowi chojnice24.pl Mariusz Pokrzywinski, p.o. okręgowego inspektora pracy w Gdańsku.

Władze szpitala: poczekajmy na wyniki kontroli

Co na to szpital? Zastępca dyrektora ds. ekonomicznych Monika Frymark-Fifielska tłumaczy w rozmowie z money.pl, że część pracowników faktycznie dostała takie wynagrodzenia, później jednak zostały one wyrównane o równowartość dodatku stażowego.

- Co do zasady pracownicy dostają stażowe obok wynagrodzenia minimalnego, tyle że jest ono wypłacane w dwóch terminach, pierwszego i do dziesiątego dnia każdego miesiąca – tłumaczy Frymark-Fifielska.

Na pytanie, czemu pracownicy mieliby przekazywać mediom i urzędnikom niepełne informacje, odpowiedziała: - Poczekajmy na wyniki kontroli inspekcji pracy, wtedy nie będzie wątpliwości.

Skąd w ogóle inspekcja w szpitalu? Zawiadomiła ją Mirosława Dalecka, radna powiatu chojnickiego, po prośbach pracowników szpitala. Kobieta twierdzi, że szpital wyrównał płace dopiero po jej interwencji i wysłaniu dwóch interpelacji do starosty.

- Pracownicy nie chcą "sztucznych" dodatków do minimalnego wynagrodzenia. Powinni otrzymać 2600 zł z wyłączeniem dodatku stażowego, a otrzymali ok. 2400 zł – tłumaczy Dalecka.

- Ponadto, zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, pracodawca ma obowiązek wypłaty wynagrodzenia minimalnego jednorazowo, a nie w dwóch transzach, jak to miało miejsce w chojnickim szpitalu – dodaje.

"Ustawa dobra, problemem egzekwowanie prawa"

Przypadki różnego rodzaju naciągania dodatków przy wypłacaniu pensji minimalnej powoli stają się normą. Pracodawcy robią tak, bo mogą. Po prostu wykorzystują furtkę w ustawie.

"Minimalne wynagrodzenie za pracę nie ma charakteru jedynie wynagrodzenia zasadniczego. Jest to łączne wynagrodzenie pracownika za nominalny czas pracy w danym miesiącu, a więc poza wynagrodzeniem zasadniczym obejmuje również inne składniki wynagrodzenia i świadczenia pracownicze zaliczone do wynagrodzeń osobowych, w tym m.in. premie, nagrody i dodatki do wynagrodzenia (takie jak np. dodatki funkcyjne), z wyjątkami określonymi w ustawie" – czytamy w piśmie wysłanym do nas przez biuro prasowe Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Te wyjątki, jak wspominaliśmy, to dodatek za staż pracy, nagrody jubileuszowe, odprawy, wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych czy dodatki za pracę w nocy.

Z korespondencji z resortem rodziny dowiadujemy się, że nie ma przeszkód prawnych, aby "stosownie do potrzeb i możliwości finansowych oraz zasad prowadzonej zakładowej polityki płac, pracodawca ustalił wynagrodzenia pracownikom na poziomie znacznie przekraczającym minimalne wynagrodzenie za pracę".

Praktyka pokazuje jednak, że gdy pracodawca może zastosować trik przy naliczaniu płacy minimalnej, to chętnie z tej możliwości korzysta. Czy to powinien być sygnał dla parlamentarzystów, aby poprawili przepisy? Janusz Śniadek, poseł PiS i były szef "Solidarności", broni obowiązujących przepisów.

- Regulacje ustawowe są wystarczające. Cała trudność jest w egzekucji prawa. Rozczarowanie pracowników ma swoje źródło w nieuczciwości pracodawców. Wszelkie nieprawidłowości warto zgłaszać do inspekcji pracy, a dalej do sądu pracy. A jeśli przy zakładzie działa związek zawodowy, to jest to jego kompetencja – puentuje parlamentarzysta.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
27-02-2020

cefato jest bardziej niz straszne

28-02-2020

LolGrunt ze poslowie dostali 5000+ i maja waloryzacje, plebs sie mami obietnicami by dalej na "elity" glosowal

28-02-2020

zenekczy pani frymarkowa-fifielska, z-ca dyr. do spraw ekonomicznych mogłaby pokazać swój pasek z wypłaty?

Rozwiń komentarze (413)