Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. AZL
|
aktualizacja

Pracuj i płać. Koszty pracy zdalnej przerzucone na pracowników

5
Podziel się:

Prawie 80 proc. pracowników ma poczucie, że musi samemu płacić za koszty pracy zdalnej. Firmy ułatwiają home office tylko w zakresie, który jest wymagany przez prawo. Najczęściej dostarczają po prostu sprzęt techniczny i biurowy. Takie wnioski płyną z badania przeprowadzonego przez Grant Thornton.

Pracuj i płać. Koszty pracy zdalnej przerzucone na pracowników
79,9 proc. pracowników mówi, że ich firma nie partycypuje w kosztach home office. (pixabay.com)

Czy pracodawca oferuje wsparcie techniczno-organizacyjne? Na tak postawione pytanie 20,8 proc. respondentów odpowiedziało "nie". 60,4 proc. wskazało, że oferuje sprzęt techniczny, a 39,6 proc. - że sprzęt biurowy. Dodatkowe narzędzia pracy otrzymało 21,2 proc. badanych.

Jednak koszty pracy zdalnej w większości ponoszą pracownicy. 79,9 proc. uznało, że ich firma nie partycypuje w kosztach home office. 6,4 odparło, że oferuje nieodpłatny serwis techniczny, 3,9 proc. odpowiedziało, że dofinansowuje zakup sprzętu biurowego, 2,8 proc. ma dostęp do dodatkowych szkoleń, a 2,4 proc. otrzymuje ekwiwalent pieniężny.

"Wsparcie w tym zakresie występuje incydentalnie, jako wyraz dobrej woli pracodawców – co nie dziwi, skoro aktualne przepisy nadal nie uregulowały m.in. kwestii ewentualnego wypłacania zdalnym pracownikom ekwiwalentu pieniężnego" - czytamy w komentarzu do badania.

Zobacz także: Duda zablokował zamknięcie stoków? Gowin się tłumaczy

Tymczasem koszty pracy zdalnej wcale nie są małe. Z szacunków po pierwszej fali pandemii wynika, że o około 8 proc. wzrosło wówczas zużycie prądu w gospodarstwach domowych. Nasi czytelnicy przysyłali na rachunki, które miesięcznie urosły np. o ok. 100 zł. W skali roku to już 1200 zł.

Mimo to home office nadal jest powszechnie dostępny w firmach (88,4 proc. wskazało, że ma taką możliwość) i popularny (70,7 proc. badanych deklaruje, że wybrało przejście na pracę w domu). Ci, którzy nie przeszli na pracę zdalną, zrobili to z powodu obawy przed konsekwencjami ze strony pracodawcy (5,4 proc. wskazań), obawy przed izolacją (5,3 proc.), braku miejsca w mieszkaniu (4,1 proc.), obawy przed reakcją współpracowników (3 proc.).

Badanie ankietowe zostało przeprowadzone w dniach 4-13 listopada 2020 r. na grupie 533 respondentów, z czego 42,6 proc. reprezentowało duże firmy, 26,6 proc. średnie, 21,6 proc. małe, a 9,2 proc. podmioty mikro. 72,2 proc. wywodziło się z branży usługowej, 11,1 proc. handlowej, 16,5 proc. produkcyjnej, a pozostałe 0,2 proc. wskazało odpowiedź "inna". 69,4 proc. reprezentowało firmy z kapitałem polskim, 28,3 proc. z kapitałem zagranicznym, w 2 proc. odpowiedź brzmiała "nie wiem", a w 0,2 proc. - "inny".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(5)
tezeusz
3 lata temu
Nie wiem ile ludzie zużywają paliwa jadąc do pracy, jak oszacować "zużycie": samochodu etc. Bilet miesięczny to prawie 100 zł. Więc jeżeli koszty to wzrost wydatków za energię w wysokości 100 zł, to raczej jest in plus.
programista
3 lata temu
laptop pobiera ok 20W drugi monitor 15w , razem 35W *8h = 280W *21dni= 5,9kWh zakrąglając mocno w górę przyjmijmy 10kWh wzrost poboru energii, *0,7zł/kWh = 7zł, tyle wynoszą realne koszty prądu za komputer. Oczywiśćie jeszcze dochodzą koszty przebywania w domu. jak woda, prąd na herbate/kawę itp. Jestem programistą, umiem liczyc, mam wrażenie, że większość naszego społeczeństwa nie umie liczyć.
Ezop z Frygi
3 lata temu
A ile wydawali na paliwo lub bilety, więcej.
Jan
3 lata temu
Niechby wzrósł o te 100, co jest możliwe, ale nie tylko od pracy zdalnej, raczej od tego, że dzieciaki non stop w domu, więcej się gotuje w domu niż je na mieście. Ale ile się oszczędza na dojeździe do pracy? Nie wspominając już o oszcxędności czasu... polakowi to jak zwykle...
m-53
3 lata temu
Rachunek miesięczny wzrósł o 8% czyli 100 złotych. To oznacza, że przedtem wynosił 1250 zł. miesięcznie :)))))))))))))))))))))))))))