Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Prawie 70 mln złotych za wybory, których nie było

322
Podziel się

68 896 820 złotych - dokładnie tyle, jak donosi TVN24, miały kosztować wybory, które się nie odbyły. Z dokumentów, do których dotarli reporterzy stacji wynika, że Poczta Polska opłaciła już faktury na ponad 26 mln złotych.

Wybory korespondencyjne miały kosztować prawie 70 mln złotych.
Wybory korespondencyjne miały kosztować prawie 70 mln złotych. (PAP)
bDzSSjQR

Decyzja o wyborach korespondencyjnych i o tym, że za ich przeprowadzenie będzie odpowiadać Poczta Polska, zapadła w marcu.

Była to jednak decyzja nieoficjalna, bo żeby faktycznie przeprowadzić korespondencyjne wybory, Sejm musiałby przyjąć odpowiednią ustawę.

Projekt ustawy pojawił się na początku kwietnia. Zawarto w nim m.in. informację o tym, jak mają wyglądać pakiety wyborcze. Ustawa gładko przeszła przez Sejm, jednak utknęła w Senacie. Mimo to Poczta Polska rozpoczęła przygotowania. Jednocześnie, przeciwko takiej formie wyborów ostro protestowała opozycja.

bDzSSjQT

Do konfliktu doszło też w obozie rządzącym. Przeciwny korespondencyjnym wyborom Jarosław Gowin, szef Polski Razem, zrezygnował ze stanowiska wicepremiera.

Ostatecznie Jarosław Kaczyński porozumiał się z Jarosławem Gowinem i ustalono, że wyborów 10 maja nie będzie. Jak ujawnia TVN24, koszty przygotowań do głosowania, którego nie było, sięgają prawie 70 mln złotych.

Politycy milczą

O koszt przygotowań wielokrotnie pytana była zarówno Poczta Polska, jak i wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

"Nie mogę tego w tej chwili tak po prostu powiedzieć" - mówił Sasin w rozmowie z RMF FM. "Na dzisiaj są to pieniądze, które wyłożyły spółki Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych, drukując karty, i Poczta, tworząc pakiety".

bDzSSjQZ

"Poczta jest w stałym kontakcie z ministrem aktywów państwowych Jackiem Sasinem i ministrem infrastruktury Andrzejem Adamczykiem. (...) Wszystkie sprawy dotyczące działalności Poczty Polskiej jako Narodowego Operatora Wyznaczonego, w tym również przeprowadzenie wyborów korespondencyjnych, są na bieżąco konsultowane z przedstawicielami spółki" - odpowiadał prezes Poczty Polskiej Tomasz Zdzikot, na pytania senatora Krzysztofa Brejzy o koszty całej operacji.

Faktury ujawnione

Jak podaje TVN 24, największe umowy w sprawie wyborów podpisano z firmami EDC Expert Direct Communication Sp. z o.o. z Piotrkowa Trybunalskiego oraz Prografix sp. z o.o.

"Firma EDC Expert Direct Communication Sp. z o.o. za skompletowanie 16 milionów pakietów wyborczych miała otrzymać 24 640 000 złotych netto (30 307 200 złotych brutto). Z posiadanych przez nas dokumentów wynika, że firma w ramach przedpłaty dostała już dwa przelewy, łącznie na 7 milionów złotych" - czytamy na portalu TVN 24.

bDzSSjRa

Takich umów jest kilka. Łącznie wszystkie umowy związane z przygotowaniem do wyborów mają opiewać na prawie 70 mln złotych. Z informacji TVN 24 wynika, że zapłacono już 26 495 620 złotych.

O komentarz w sprawie poprosiliśmy Pocztę Polską. Na odpowiedź czekamy.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDzSSjRb
bDzSSjRu
wybory
gospodarka
KOMENTARZE
(322)
MaX
8 miesięcy temu
Wychodzi na to, że wszechmocny i nieomylny Rząd PiS dopuścił się DEFRAUDACJI duuuuużych publicznych pieniędzy!!! Za to się idzie SIEDZIEĆ!!! Prawda panie Sasin i Morawiecki???!!!
Kantor
8 miesięcy temu
Sasina schowali. Tak jak Antoniego przed wyborami.
lubudubu
8 miesięcy temu
to było drukowane i składane bez podstawy prawnej , Morawiecki i Sasin z własnych pieniędzy zwrócą Poczcie Polskiej 70 milionów zł ?
bDzSSjRv
Pablo
8 miesięcy temu
A Poczta Polska, to przepraszam jest prywatna, czy raczej państwowa, bo jak ta druga, to doszło do przestępstwa. Kto złoży zawiadomienie ?
pot
8 miesięcy temu
Sasin do dymisji a dla Morawieckiego wotum nieufności i TS
...
Następna strona