Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac.
KB
|

Prawo. Hulajnogi elektryczne z limitem wieku. Dzieci tylko pod nadzorem rodziców

10
Podziel się

20 maja wchodzi w życie ustawa regulującą status prawny hulajnóg elektrycznych i urządzeń transportu osobistego. Będą ograniczenia w poruszaniu się elektrycznymi hulajnogami zależne od wieku. Za złamanie przepisów grożą mandaty do 500 zł.

Prawo. Hulajnogi elektryczne z limitem wieku. Dzieci tylko pod nadzorem rodziców
Hulajnogą elektryczną będzie można poruszać się tylko po ścieżkach rowerowych (money.pl, Rafał Parczewski)
bEihrPph

Kierujący hulajnogą elektryczną może korzystać głównie z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów – z prędkością dopuszczalną 20 km/h.

Osoby, które nie ukończyły 18 lat, muszą mieć kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dzieci w wieku do 10 lat mogą jeździć hulajnogą elektryczną jedynie w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej.

Takie zasady przewiduje od 20 maja br. znowelizowane Prawo o ruchu drogowym.

bEihrPpj
Zobacz także: Paszport covidowy. "Polska przystępuje do testów, ważny będzie kod QR"

Mikołaj Krupiński, rzecznik prasowy Instytutu Transportu Samochodowego (ITS) w rozmowie z Radiem Zet przyznał, że oczekuje poprawy bezpieczeństwa, chociaż jak dodał, żadne przepisy tego nie zagwarantują, jeśli nie będą respektowane i egzekwowane.

Nowe przepisy stanowią, że kierujący hulajnogą elektryczną musi korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów z prędkością dopuszczalną 20 km/h.

bEihrPpp

W przypadku, gdy brakuje drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów, kierujący hulajnogą elektryczną będzie mógł korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, jednak i tam nie będzie mógł przekroczyć 20 km/h.

Hulajnogą elektryczną można będzie wyjątkowo poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.

Z kolei w przypadku urządzeń wspomagających ruch, jak np. rolki, wrotki, deskorolka nie będą potrzebne żadne uprawnienia. Nie będzie też ograniczeń wiekowych.

bEihrPpq

Ustawa wprowadza również kary za poruszanie się hulajnogą elektryczną, UTO lub urządzeniem wspomagającym ruch chodnikiem, lub drogą dla pieszych – z prędkością większą niż prędkość zbliżona do prędkości pieszego lub za nieustępowanie pierwszeństwa pieszemu.

Najwyższy mandat - w wysokości od 300 do 500 zł - będzie można dostać za kierowanie na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu pojazdem innym niż mechaniczny przez osobę znajdującą się w stanie po użyciu alkoholu, lub podobnie działającego środka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEihrPpK
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(10)
siwy66
miesiąc temu
chcieliśta porządku praworządnej Europy to mata !!
Jam ci
miesiąc temu
Kolejne przepisy, które wszyscy oleją.
koordynator
miesiąc temu
ja to bym dawał mandat każdemu deklowi, który porzuca hulajnogę byle gdzie ostatnio poustawiali sobie przed przejściem dla pieszych...
bEihrPpL
arol
miesiąc temu
dlatego właśnie jak tylko znajdę przyzwoitą pracę to ani dnia nie pozostanę w tym kraju gdzie państwo chciałoby decydować o wszystkim o mnie jako o dorosłym i o moim dziecku. To paranoja
?????????????...
miesiąc temu
Urzędnicza głupota nie zna granic, niedługo zabawkowym wozem strażackim będzie można poruszać się po drodze a kierowcy będą musieli uważać na wszystkich i na samoloty i helikoptery też