Notowania

28.06.2019 10:06

Prawo jazdy 2019. Zmiany przepisów m.in. obowiązkowa wymiana dokumentów i nowy wzór dokumentu

Prawo jazdy to dokument potwierdzający uprawnienia jego posiadacza do prowadzenia pojazdów silnikowych. W 2019 r. zmianie uległo kilka przepisów, m.in. dokument posiada nowy wzór.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Prawo jazdy 2019 - zmiany przepisów

Prawo jazdy 2019. Nowy wzór dokumentu

Prawo jazdy w Polsce od 4 marca wydawane jest na podstawie nowego wzoru. Obecnie w dokumencie nie widnieje wpis dotyczący miejsca zamieszkania kierowcy.

Zmiana wynika z wyroku Trybunału Konstytucyjnego - stwierdzono, że prawo jazdy ma potwierdzać zdolność uprawionego do prowadzenia pojazdu, a nie udzielać informacji na temat miejsca jego zamieszkania.

Dzięki zmianie przepisów dokument nie podlega wymianie nawet w przypadku zmiany umieszczonego w nim miejsca zamieszkania. Do tego czasu należało zrobić to w ciągu 30 dni, a każdorazowa wymiana dokumentu obciążała kierowcę kwotą ponad 100 zł.

Zobacz: Prawo jazdy. Kolejna ważna zmiana dla kierowców. Zapłaci każdy

Prawo jazdy 2019. Obowiązkowa wymiana uprawnień

Kierowcy, którzy otrzymali prawo jazdy przed rokiem 2015 w większości posiadają dokumenty z bezterminowym okresem ważności. Po tym czasie dokumenty wydawane były zazwyczaj na 15 lat.

Obowiązkowa wymiana będzie obowiązywała jednak wszystkich.

Prawo jazdy powinno zostać wymienione najpóźniej w latach 2028–2033. Nowe dokumenty otrzymają wtedy już 15-letni okres ważności.

Prawo jazdy 2019. Zmiany w egzaminach

Egzamin na prawo jazdy w 2019 r. czeka kilka ważnych zmian. Resort infrastruktury zaproponowało nowelizacje przepisów dotyczących egzaminatorów oraz przyszłych kierowców.

Po zmianie przepisów egzaminatorzy będą mogli w ciągu dnia przeprowadzić maksymalnie osiem egzaminów praktycznych na prawo jazdy kategorii B. Dodatkowo nie więcej niż jeden egzamin na godzinę.

Jedną z kolejnych zmian będzie także wyznaczenie konkretnej godziny przeprowadzenia egzaminu na prawo jazdy. Zgodnie z argumentacją ministerstwa, "zbyt długi czas oczekiwania na egzamin powoduje większy stres u zdających i niejednokrotnie wpływa negatywnie na wynik egzaminu"

Jak zapowiada Ministerstwo Infrastruktury, nowe przepisy obejmujące egzamin na prawo jazdy wejdą w życie 1 lipca 2019 r. Wyjątkiem będą jednak te, które dotyczą pracy egzaminatora oraz wyznaczania konkretnych godzin egzaminów. Ze względu na konieczność dostosowania się Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego do nowych zasad, pozostałe przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2020 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
29-06-2019

LeonOd kiedy prawo działa wstecz. Jeżeli otrzymałem coś bezterminowo to znaczy bezterminowo, a nie na 15 lat.

Rozwiń komentarze (1)