Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Robert Kędzierski
Robert Kędzierski
|
aktualizacja

Ekonomista mówi, co kryje się za odesłaniem budżetu do TK. "Szkodliwe"

508
Podziel się:

Wykorzystanie budżetu do celów walki politycznej jest szkodliwe. Budżet stał się zakładnikiem konfliktu - tak decyzję Andrzeja Dudy w sprawie budżetu skomentował ekonomista dr Sławomir Dudek. Prezydent podpisał ustawę budżetową i skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego.

Ekonomista mówi, co kryje się za odesłaniem budżetu do TK. "Szkodliwe"
Prezydent odesłał budżet do Trybunału Konstytucyjnego (GETTY, Bloomberg)

Prezydent Andrzej Duda podpisał budżet, po czym skierował ustawę do Trybunału Konstytucyjnego. Dr Sławomir Dudek, ekonomista, szef Instytutu Finansów Publicznych uważa, że prezydent niepotrzebnie wprowadza zamieszanie, bo jest duża niepewność co do tego, co zrobi Trybunał Konstytucyjny.

- Prezydent w uzasadnieniu swojej decyzji powołuje się na wątpliwości związane z brakiem posłów Wąsika i Kamińskiego, którzy nie uczestniczyli w obradach Sejmu. A ja w takim razie spytam: A co z budżetem uchwalanym w Sali Kolumnowej? Dlaczego wtedy prezydent nie miał wątpliwości? Nie było wówczas ani wyroku Sądu Najwyższego ani decyzji marszałka Sejmu. Tylko po prostu zastawiono wejście krzesłami, uniemożliwiając głosowanie nad ustawą budżetową - wskazuje ekonomista.

Nawiązuje do wydarzeń z grudnia 2016 roku, gdy głosowanie nad ustawą budżetową na 2017 rok zostało przeniesione do Sali Kolumnowej.

Dudek: podwyżki niezagrożone

Wykorzystanie budżetu do celów walki politycznej jest szkodliwe. Budżet stał się zakładnikiem konfliktu politycznego i ciąży nad nim cień niepewności. To będzie rzutować na niepewność ekonomiczną - dodaje Sławomir Dudek, komentując ruch prezydenta Dudy.

Dodaje jednak przy tym, że ustawa budżetowa została podpisana, podobnie jak ustawa okołobudżetowa, a to oznacza to, że rząd może działać bez trybu awaryjnego. Czyli np. podwyżki dla nauczycieli wchodzą w życie - podkreśla ekonomista.

Dlaczego prezydent odesłał budżet do TK?

Z komunikatu Pałacu Prezydenckiego dowiedzieliśmy się, jakie powody stały za decyzją Andrzeja Dudy.

"Z uwagi na wątpliwości związane z prawidłowością procedury uchwalenia ww. ustaw, tj. brakiem możliwości udziału w pracach Sejmu nad tymi ustawami przez posłów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, Prezydent zdecydował o skierowaniu powyższych ustaw, w trybie kontroli następczej do Trybunału Konstytucyjnego, celem zbadania ich zgodności z Konstytucją" - czytamy w komunikacie.

"Analogiczne działania będą podejmowane przez Prezydenta RP każdorazowo w przypadku uniemożliwienia Posłom wykonywania ich mandatu, pochodzącego z wyborów powszechnych. Należy podkreślić, że sprawa wygaśnięcia mandatów została jednoznacznie przesądzona przez Sąd Najwyższy. Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik są posłami na Sejm RP" - zapowiedziała Kancelaria Prezydenta.

Budżet trafił do prezydenta 24 stycznia. Konstytucja daje głowie państwa siedem dni na decyzję - budżetu nie można zawetować, można go jedynie podpisać lub odesłać do TK.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(508)
Donadinio
2 miesiące temu
Postawić przed TS i na emeryturę dość ośmieszania urzędu!
Jaś fasola
2 miesiące temu
Na jutrzejszym spotkaniu ,które wygląda jak rozliczanie rządu przez prezydenta albo go zignorować a na pewno zarzucić mu utrudnianie pracy rządu .Powiedzieć,że spotkać w takim zakresie może się z Ministrem Obrony Narodowej a z Tuskiem wtedy gdy budżet podpisany wróci do rządu.Dowiedziec należy się co ten wytrawny polityk i dyplomata popodpisywal w Afryce.
Polak
2 miesiące temu
Duda działa na szkodę Polski, utrudnia pracę rządu , kompromituje się w Polsce i za granicą, celem jego działania jest destrukcja Państwa Powinien zostać natychmiast usunięty z urzędu
Sam Jad
2 miesiące temu
Granie budżetem jest na 100% szatańskim pomyslem złośliwego smerfa Mścisława, a wykonanie pomyslu zawdzięczmy usłużnemu smerfowi Podnóżkowi.
Pytam
2 miesiące temu
Czy Duda i TK myślą co dalej? Wstrzymany budżet, to brak kasy na szkoły, szpitale, pensje administracji, wszelkie dotacje, policję, wojsko i nowe uzbrojenie, kopalnie. I co dalej? Nauczyciele, rolnicy, lekarze, górnicy na wspólnych demonstracjach. Z której strony będzie głodna policja?
...
Następna strona