Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|

Prezydent Sopotu został posłem. Boją się wstrzymania pieniędzy na wypłaty

35
Podziel się:

Nadal nie wybrano komisarza Sopotu, który zastąpi na fotelu prezydenta Jacka Karnowskiego. Samorządowiec w niedawnych wyborach trafił do Sejmu. Gmina czeka na ruch premiera, który "ma zwlekać z decyzją". Miasto mówi o paraliżu.

Prezydent Sopotu został posłem. Boją się wstrzymania pieniędzy na wypłaty
Jacek Karnowski nie będzie już prezydentem Sopotu. Mateusz Morawiecki nadal nie wyznaczył komisarza (Agencja Gazeta, Fot. Bartosz Banka / Agencja Wyborcza.pl)

Jacek Karnowski był prezydentem Sopotu od 1998 do 2023 r. Niedawno uzyskał mandat posła X kadencji, kandydując z listy Koalicji Obywatelskiej. Transfer na Wiejską oznacza, że nadmorski kurort jest bez włodarza, gdyż nadal nie ma komisarza. A minął miesiąc od wyborów.

Portalsamorzadowy.pl podkreśla, że Karnowski "przekazał stosowne pełnomocnictwa i upoważnienia sekretarzowi miasta Wojciechowi Zemle, ale ich zakres jest ograniczony". Dlatego chwilę po wyborach to szef rządu powinien powołać komisarza. Mateusz Morawiecki jednak tego nie zrobił.

W Sopocie jesteśmy obecnie w takiej sytuacji formalno-prawnej, która uniemożliwia dalsze sprawne funkcjonowanie samorządu i wymusza zawieszenie niektórych działań. Premier nadal zwleka z decyzją, robimy wszystko, by skutki tego decyzyjnego paraliżu jak najmniej dotknęły mieszkańców Sopotu - ocenił Zemła w rozmowie z portalem.

Pełnomocnictwo to nie wszystko

Zdaniem samorządowców pełnomocnictwo to za mało, żeby realizować codzienne zadania. "Mowa m.in. o przesuwaniu środków finansowych w ramach budżetu, co jest wyłączną kompetencją prezydenta miasta. Taka konieczność zaistniała w Sopocie, np. w kwestii pieniędzy na wypłatę świadczeń społecznych i pensji nauczycielskich. Niewyznaczenie komisarza w najbliższym czasie może skutkować koniecznością ich wstrzymania" - czytamy.

Co dalej? Sopot apeluje do premiera, żeby ten określił, kto pełni obowiązki prezydenta miasta. To kluczowa decyzja, gdyż "paraliż decyzyjny uniemożliwia dalsze sprawne funkcjonowanie samorządu". Zemła wylicza, że chodzi m.in. o zadania związane z inwestycjami, bezpieczeństwem publicznym czy nadzorem. Nie ma też możliwości "składania w imieniu samorządu jakichkolwiek oświadczeń woli i podpisywania umów".

Sopot proponuje, żeby stanowisko prezydenta objęła obecna wiceprezydent Magdalena Czarzyńska-Jachim. W podobnej sytuacji jak Sopot są: Inowrocław, Tychy, Biłgoraj czy Pruszcz Gdański.

Centrum Informacyjne Rządu podkreśla, że to wojewoda musi złożyć wniosek i dopiero wtedy premier może wybrać komisarza. "Procedury w tej sprawie powinny zakończyć się lada dzień" - podsumowuje portalsamorzadowy.pl. Wojewodą pomorskim jest Dariusz Drelich z Prawa i Sprawiedliwości.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
prawo
wybory
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(35)
Arno
6 miesięcy temu
Brawo Stanowisko dla Nas dla PiS Bylo ciezko tu zdobyc prezydengta a teraz za darmo
BENEK
6 miesięcy temu
Eeeeee tam, to tylko PRZENOŚNIA Karnowskiego!
Halo, tu ziem...
6 miesięcy temu
Duda hamulcowy.
Obywatel
6 miesięcy temu
Czyli pisowskiego bajzlu ciąg dalszy. U nich to norma. Niszczyć to gdzie nas nie ma i nie było.
Marian
6 miesięcy temu
KOalicja klamstw
...
Następna strona