Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MLG
|

Problem z zakupami w Korei. Władza już działa. "Priorytet"

39
Podziel się:

Rządząca Koreą Płd. partia nada priorytet przyjęciu poprawki do ustawy, która umożliwi sfinansowanie wartej 30 bln wonów (ok. 90 mld zł) umowy na zakup uzbrojenia przez Polską - poinformował w piątek portal Business Korea. Nowela ma być głosowana na specjalnej sesji parlamentu w lutym, by zdążyć przed kwietniowymi wyborami parlamentarnymi.

Problem z zakupami w Korei. Władza już działa. "Priorytet"
Samobieżna armatohaubica K9 kupiona w Korei Południowej dla polskiej armii (East News, Pawel Wodzynski)

Według źródeł, na które powołuje się portal, rządząca Partia Władzy Ludowej (PPP) zaproponuje Demokratycznej Partii Korei (DPK) zorganizowanie posiedzenia Podkomisji Spraw Gospodarczych i Finansowych Komitetu Strategii i Finansów w celu omówienia poprawki do ustawy o Korea Export-Import Bank (Eximbank) w lutym.

Korea musi zmienić ustawę

Partie rządzące i opozycyjne uzgodniły zwołanie na 19 lutego nadzwyczajnej sesji Zgromadzenia Narodowego, z sesją plenarna zaplanowaną na 29 lutego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Milioner radzi w co dziś opłaca się inwestować - Marian Owerko - Biznes Klasa #15

Oznacza to, że w ciągu 10 dni poprawka do ustawy o Eximbank będzie musiała przejść przez Podkomisję Spraw Gospodarczych i Finansowych oraz sesję plenarną Komisji Strategii i Finansów, Komisji Legislacji i Sądownictwa oraz sesję plenarną Zgromadzenia Narodowego.

Zmiana ustawy jest niezbędna do sfinalizowania drugiego kontraktu na eksport koreańskiego uzbrojenia do Polski.

Zgodnie z obowiązującą ustawą, Eximbank może udzielić kredytobiorcy pożyczki w wysokości do 40 proc. swojego kapitału. W lipcu kapitał banku wynosił 18,4 bln wonów (w tym 15 bln wonów kapitału ustawowego), co pozwala na udzielenie Polsce kredytu do 7,35 bln wonów. Po sfinansowaniu już 6 bln wonów w ramach pierwszej transakcji, instytucji pozostało tylko ok. 1,35 bln wonów na kredyt dla Warszawy.

Projekt poprawki został złożony przez posłów Yoon Young-seok z PPP oraz Yang Ki-dae i Jeong Sung-ho z DPK. Ma on na celu zwiększenie obecnego limitu kapitału własnego w wysokości 15 bln wonów do 25 lub 35 bln wonów. Partie rządzące i opozycyjne złożyły poprawkę na posiedzeniu Podkomisji Spraw Gospodarczych i Finansowych w listopadzie 2023 r., ale dotychczas nie poddano jej pod obrady.

W ubiegłym tygodniu koreańskie media informowały, że ustawa ta "utknęła w martwym punkcie" w związku z zaplanowanymi na kwiecień wyborami powszechnymi. Według mediów w efekcie tego opóźnienia umowa zbrojeniowa z Polską może "zostać zmniejszona albo całkowicie porzucona".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(39)
Intro
6 miesięcy temu
te umowy trzeba PINIE ERENEGOJOWAĆ
wow
6 miesięcy temu
a co na to dyktator USA, a już liczył zyski z kolonii koreańskiej bo w polskiej koloni USA zarobił dziesiątki miliardów dolarów na demobilu wojskowym
and
6 miesięcy temu
No dobra a co w zamian ? Przeniesienie fabryk KIA i Hyundaia ze Słowacji i Czech do Polski ? Wspólne przedsiębiorstwa eksportujące na zachód ? Wykładamy ogromne pieniądze nie ważne że na kredyt, stworzymy tysiące etatów w Korei i co w zamian ? Każdy kraj kupując jakieś drogie uzbrojenie żąda częściowego zwrotu inwestycji u siebie w postaci nowych technologii i miejsc pracy ale takie spojrzenie nie mieściło się w głowach pisowców liczył się tylko i wyłącznie efekt propagandowy wielkiej armii w wiadomościach TVP.
soldier risk
6 miesięcy temu
Problem Polski polega na tym, że od 1920 roku szykuje się do wojny, która już była. Z całym szacunkiem, DPRK to nie Rosja.
Omen
6 miesięcy temu
Jeśli ktoś udziela kredytu liczy, że druga strona będzie go spłacać. Koreańczycy zorientowali się, że PL zostanie wciągnięta przez USA w konflikt z Federacją R. i nie będzie w stanie spłacić swoich zobowiązań. Dlatego kombinują aby nie wyrzucić kasy (a właściwie towaru) w błoto. Możecie się burzyć ale wszystkie ruchy polityczne, gospodarcze i wojskowe w Polsce do tego się przygotowują.
...
Następna strona