Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MWL
|

Kolejne zakupy uzbrojenia w Korei wiszą na włosku? Na drodze stanęły wybory

155
Podziel się:

Ambitne, warte wiele miliardów dolarów umowy eksportowe Korei Południowej z Polską mogą być zagrożone - donosi południowokoreański serwis The Korea Herald. W tle są zbliżające się kwietniowe wybory parlamentarne do Zgromadzenia Narodowego.

Kolejne zakupy uzbrojenia w Korei wiszą na włosku? Na drodze stanęły wybory
Samobieżna armatohaubica K9 kupiona w Korei Południowej dla polskiej armii (East News, Pawel Wodzynski)

Jak czytamy, na trzy miesiące przed wyborami Zgromadzenie Narodowe jest "uśpione" ws. ustawy, która musi zostać przyjęta, aby umowy z Polską mogły dojść do skutku. Chodzi o kontrakt wart 12,7 mld dol. choćby na armatohaubice i samoloty, w sprawie którego wstępną umowę podpisano w lipcu 2022 r.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Halo Polacy". Mieszka w Korei Południowej od 15 lat. "Tutaj to ja jestem kurą domową"

Po tym, jak podpisano pierwszą umowę na dostawy uzbrojenia z Korei Południowej do Polski, rząd w Warszawie i producenci z Korei negocjowali zawarcie drugiej, wtórnej umowy, w ciągu roku. The Korea Herald przypomina, że przy dużych kontraktach zbrojeniowych kraj składający ofertę, udziela pożyczki swojemu partnerowi handlowemu, aby pomóc sfinansować transakcję.

W ten sposób Polska pozyskała finansowanie dla kontraktów zbrojeniowych zawieranych nie tylko w Korei Płd., ale też w Wielkiej Brytanii, USA i Szwecji. "Podczas gdy polski rząd poprosił o wsparcie kapitałowe w wysokości ponad 20 bilionów wonów na transakcję wtórną o wartości 30 bilionów wonów, Eximbank nie mógł udzielić kredytu, ponieważ prawie osiągnął limit przewidziany przez prawo" - czytamy.

Pieniądze na kontrakt zbrojeniowy z Polską

Koreańskie prawo pozwala Eximbankowi pożyczyć do 40 proc. kapitału własnego. "Od lipca kapitał banku wynosił 18,4 bln wonów - w tym 15 bln wonów kapitału ustawowego - pozostawiając około 7,35 bln wonów jako limit kredytowy dla Polski. Po sfinansowaniu 6 bilionów wonów w ramach pierwszej transakcji, Eximbankowi pozostało już tylko około 1,35 biliona wonów do sfinansowania dla Polski" - wylicza serwis.

I właśnie tu pojawia się temat ustawy, która trafiła do zamrażarki w Zgromadzeniu Narodowym. Bez tego nie uda się podnieść ustawowego limitu państwowego pożyczkodawcy do 30-35 bilionów wonów, czyli podwoić go. Jak czytamy, popiera go i partia rządząca, jak i opozycja.

"Ze względu na czynniki polityczne poczyniono niewielkie postępy, a projekty ustaw pozostają nierozpatrzone przez odpowiednie komisje stałe, a nawet nie zostały odpowiednio omówione" - dodano.

To bardzo niepokojące. Ponieważ wybory powszechne odbędą się w kwietniu, poprzedni miesiąc będzie głównie poświęcony wyborom, co oznacza, że ustawa musi zostać omówiona w parlamencie przed lutym - powiedział urzędnik, który prosił o zachowanie anonimowości, w rozmowie z The Korea Herald

Według serwisu, powołującego się na źródła branżowe, na stole jest też opcja alternatywna. To kredyty udzielane przez podmioty prywatne, jednak te mają być o wiele mniej atrakcyjne, ze względu za wyższe oprocentowanie w porównaniu z kredytem państwowym.

Korea Południowa do 2027 r. chce zostać czwartym co do wielkości graczem na światowym rynku eksportu broni. Duże kontrakty zbrojeniowe z Polską przybliżają ją do tego celu. Dziś Korea Płd. jest dziewiątym co do wielkości dostawcą broni na świecie.

Zwróciliśmy się do Ministerstwa Obrony Narodowej z prośbą o komentarz w sprawie. Czekamy na odpowiedź.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(155)
Tom
3 miesiące temu
Podstawa to przywrócić w całej UE służbę zasadniczą!!
Ale
3 miesiące temu
To może zamiast jak pis kupować u obcych zainwestować w modernizacjie Kraba? Polski hit a oni kupują w Korei ehhh
Hihi
3 miesiące temu
Po co nam te haubice jak Nimcy mają swoje???
J24
3 miesiące temu
Piniendzy nie ma i nie bendzie.
Konkret
3 miesiące temu
Kosiniak-Kamysz może co najwyżej podwyższyć żołnierzom wiek emerytalny! Oraz rozwiązać kilkadziesiąt jednostek wojskowych na wschodzie Polski!!
...
Następna strona