Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MAG
|
aktualizacja

Producenci żywności biją na alarm. Ważna zapowiedź wicepremiera

992
Podziel się:

Razem z Jackiem Sasinem pracujemy nad systemem, który umożliwi wznowienie produkcji nawozów - poinformował w niedzielę wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Zapowiedział, że projekty zostaną przedstawione na najbliższym posiedzeniu Rady Ministrów.

Producenci żywności biją na alarm. Ważna zapowiedź wicepremiera
Na najbliższym posiedzeniu rządu mają stanąć projekty dot. wznowienia produkcji nawozów (Photo by Mateusz Wlodarczyk/NurPhoto via Getty Images) (GETTY, NurPhoto)

We wtorek Zarząd Grupy Azoty poinformował o czasowym zatrzymaniu pracy instalacji do produkcji: nawozów azotowych, kaprolaktamu oraz poliamidu 6. Decyzję uzasadniono "nadzwyczajnym i bezprecedensowym wzrostem cen gazu ziemnego". Analogiczną decyzję o wstrzymaniu produkcji nawozów ze względu na wysokie ceny gazu podjął Anwil, który należy do PKN Orlen. W środę ograniczenie produkcji nawozów ogłosiły również należące do Grupy Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn.

Przedsiębiorcy i organizacje branżowe alarmują, że wstrzymanie produkcji nawozów pociągnie za sobą brak dwutlenku węgla wykorzystywanego, m.in. przez browary, zakłady mięsne, producentów napojów czy serów.

Problem z produkcją nawozów

W niedzielę wicepremier Kowalczyk przekazał na Twitterze, że razem z ministrem aktywów państwowych, wicepremierem Jackiem Sasinem pracuje nad systemem, który umożliwi wznowienie produkcji nawozów. "Projekty przedstawimy na najbliższej Radzie Ministrów. Ich wdrożenie rozwiąże problemy z zaopatrzeniem w dwutlenek węgla, a rolnikom ułatwi zakup nawozów" - zapewnił szef MRiRW. Jednocześnie zaapelował, by nie siać paniki.

W środę rzecznik rządu Piotr Müller zapowiedział, że ministrowie rolnictwa i aktywów państwowych mają wypracować mechanizm stabilizujący ceny nawozów. Jak dodał, rozwiązanie takie miałoby być przyjęte na następnym albo kolejnym posiedzeniu Rady Ministrów.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że PGNiG miałby sprzedawać m.in. zakładom produkującym nawozy i związki azotowe, producentom mięsa i mleka oraz piekarniom, gaz po cenach nie wyższych, niż średni koszt jego pozyskania, powiększony o średni ważony koszt kapitału" – wynika z projektu dokumentu, do którego dotarł serwis BI Polska.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(992)
petrozo62
2 lata temu
wy się nie nadajecie nawet do tarcia chrzanu.
ggvbn
2 lata temu
sasin to geniusz w kazdej dziedzinie , wszyscy to wiedzą , jak on coś wymyśli to napewno wszyscy się będa cieszyć , w jego rodzinie bo reszta do tego dopłaci
gosc
2 lata temu
PSL WYPRZEDAL WSZYSTKO CO TYLKO BYLO W ICH REKACH TERAZ TE DWA BEZMUZGI CZYNIOM CUDA CUDA JAK WE TORUNIU MAJBACH.
fox
2 lata temu
W usa już dopłacają rolnikom do utylizacji produkcji, szykują nam kryzys żywnościowy i energetyczny, wmawiając że winna jest wojna czy zmiany klimatyczne, wszystko za pieniądze,
wio
2 lata temu
producenci żywności niech się wezmą do roboty a nie tylko sypią prochy i każą nam żreć. Jak kupisz szynkę to musisz ją szybko wieźć do domu bo może w między czasie zzielenieć
...
Następna strona