Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Produkcja przemysłowa pozytywnie zaskakuje. W lutym wzrosła o prawie 5 procent

165
Podziel się:

Nie ma wątpliwości, że koronawirus odbije się mocno na polskiej gospodarce, ale najnowsze statystyki GUS jeszcze tego nie pokazują. Co więcej, pozytywnie zaskakują. W lutym produkcja przemysłowa była o 4,9 proc. wyższa niż rok wcześniej, a to oznacza mocne przyspieszenie.

Przemysł w lutym był ciągle na plusie.
Przemysł w lutym był ciągle na plusie. (East News, BJOERN STEINZ/REPORTER)
bEJkXcCt

Przemysł jest jedną z najważniejszych gałęzi polskiej gospodarki. Stąd też ważne jest, by możliwie najłagodniej przeszedł przez kryzys związany z epidemią koronawirusa. Jak odbiło się to na wynikach marca i czy produkcja spadnie dowiemy się dopiero za miesiąc. Na szczęście bufor bezpieczeństwa jest całkiem spory.

Opublikowane w czwartek dane GUS pokazują, że produkcja przemysłowa w lutym, a więc tuż przed odkryciem pierwszego przypadku koronawirusa w Polsce, była o 4,9 proc. wyższa niż rok wcześniej.

bEJkXcCv

Jest to imponujący rezultat, biorąc pod uwagę, że w styczniu dynamika wyniosła 1,1 proc. Statystyki wróciły w okolice najlepszych wyników z drugiej połowy 2019 roku, gdy przemysł rósł w tempie 2-6 proc.

Co ciekawe, nie spełniły się pesymistyczne prognozy ekonomistów, którzy spodziewali się wzrostu produkcji o zaledwie 1,6 proc.

Zobacz także: Koronawirus. Pakiety dla upadających firm. "Taka jest intencja rządu"
bEJkXcCB

Jak podaje GUS, we wszystkich głównych grupowaniach przemysłowych w lutym odnotowano wzrost produkcji w skali roku. Produkcja dóbr inwestycyjnych wzrosła o 5,9 proc., dóbr zaopatrzeniowych - o 5,2 proc., dóbr konsumpcyjnych trwałych - o 4,6 proc., dóbr konsumpcyjnych nietrwałych - o 3,6 proc., a dóbr związanych z energią - o 1,3 proc.

"W stosunku do lutego ubiegłego roku, wzrost produkcji sprzedanej (w cenach stałych) odnotowano w 28 (spośród 34) działach przemysłu, m.in. w produkcji pozostałego sprzętu transportowego - o 16,8 proc., urządzeń elektrycznych - o 12,1 proc., wyrobów z metali - o 11,5 proc., wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych - o 7 proc., koksu i produktów rafinacji ropy naftowej - o 6 proc. oraz papieru i wyrobów z papieru - o 5,6 proc." - czytamy w komunikacie GUS.

bEJkXcCC

Jednocześnie spadek produkcji sprzedanej przemysłu wystąpił w 6 działach, m.in. w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego - o 17,8 proc., w produkcji odzieży - o 7,7 proc. i wyrobów tekstylnych - o 1,2 proc.

Czy starczy rozpędu by przemysł rósł w podobnym tempie także w marcu? Może być trudno. Jak poważnie może ucierpieć przemysł w związku z koronawirusem przekonali się Chińczycy na początku tego tygodnia. Okazało się bowiem, że produkcja spadła u nich rok do roku o 13,5 proc. A jeszcze miesiąc wcześniej był wzrost prawie 7-procentowy.

Dodatkowo okazało się, że sprzedaż detaliczna zmalała o 20 proc., a inwestycje w aglomeracjach miejskich były mniejsze o 25 proc.

bEJkXcCD

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bEJkXcCW
przemysł
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(165)
Inwestor
2 lata temu
Autorze,bierze pan kase z PiS??? Komu potrzebne s ate dawno ieaktualne dane??? Spojrz pan sobei na autostarde DO NIEMIEC ! Zero ruchu,caly polski eksport stanal.Za chwile to samo bedzie z importem.Za chwiel dostanei pan piekne wypowiedzenie,jak to dostaja wlasnei racownicy bankow ,biur podrozy,instytucji artystycznych ,firm rodzinnych,malych sklepow i mnostwo innych.
jotka
2 lata temu
Przecież tegoroczny luty ma o jeden dzień więcej niż w ub.r. czyli o 3,5 %. A więc 4,9-3,5=1,4.
Maniek
2 lata temu
A co ma luty do tego, że dopiero w MARCU ogłoszono zamknięcie restauracji, hoteli, zakaz imprez masowych itd? Poczekajmy na dane za marzec...
bEJkXcCX
paszlivon
2 lata temu
nawet w maju i czerwcu im wzrośnie GUS wybierze po dwa dnie z tych miesięcy i poda , że wzrosła nam gospodarka np. o 7 % i co im Q...zrobicie ?
ciumka-daj
2 lata temu
to jak to q....jest gulasz z NBP mówi kasy ci u nas w Banku , że się nie mieści wręcz dwie moje sikorki nie nadąża z załogą z CBŚ wynosić , a i tak dużo to nawet zaczęliśmy palić kasą aby się pomieścić .NO TO Z JAKIEGO POWODU MAJA OBNIŻYĆ PENSJE JAK Z DOBROBYTU SIĘ WYLEWA ???KTOŚ TO ROZUMIE ...oczywiście poza ludem smoleńskim bo on wszystko rozumie
...
Następna strona