Produkcja przemysłowa w kwietniu 2025. Jest najnowszy komunikat
W kwietniu 2025 roku produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 1,2 proc. w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku, gdy notowano wzrost o 7,8 proc. W stosunku do marca bieżącego roku odnotowano spadek o 3,5 proc. - poinformował we wtorkowym komunikacie GUS.
Po wyeliminowaniu czynników sezonowych, produkcja przemysłowa w kwietniu była o 0,2 proc. niższa niż rok wcześniej, ale jednocześnie o 1,0 proc. wyższa niż w marcu bieżącego roku. Niższy wzrost produkcji w ujęciu rocznym w porównaniu z poprzednim miesiącem wynikał z efektu wysokiej bazy oraz układu kalendarza świątecznego.
Analizując główne grupowania przemysłowe można zauważyć, że w kwietniu 2025 roku wzrost w skali roku odnotowano w produkcji dóbr inwestycyjnych - o 7,5 proc. oraz dóbr konsumpcyjnych nietrwałych - o 5,0 proc. Spadki wystąpiły natomiast w produkcji dóbr związanych z energią - o 12,5 proc., dóbr konsumpcyjnych trwałych - o 3,4 proc. oraz nieznacznie w produkcji dóbr zaopatrzeniowych - o 0,3 proc.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Odcinek 6 - Analizuj, nie zgaduj - wykorzystanie danych w strategii marketingowej.
Wzrosty i spadki w poszczególnych branżach
Według wstępnych danych, w kwietniu bieżącego roku wzrost produkcji sprzedanej w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku odnotowano w 18 spośród 34 działów przemysłu. Najwyższy wzrost wystąpił w naprawie, konserwacji i instalowaniu maszyn i urządzeń - aż o 38,6 proc. Znaczące wzrosty odnotowano również w produkcji pozostałego sprzętu transportowego (13,5 proc.), artykułów spożywczych (8,9 proc.) oraz w gospodarce odpadami i odzysku surowców (7,9 proc.).
Produkcja wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych wzrosła o 4,4 proc., a pojazdów samochodowych, przyczep i naczep o 3,4 proc. Wzrosty odnotowano również w produkcji metali (3,2 proc.) oraz maszyn i urządzeń (3,1 proc.). Udział działów przemysłu, w których zaobserwowano wzrost produkcji, wyniósł 63,6 proc. całego sektora przemysłowego.
Spadek produkcji sprzedanej przemysłu w porównaniu z kwietniem ubiegłego roku wystąpił w 16 działach. Największy spadek dotknął wydobywanie węgla kamiennego i węgla brunatnego - o 15,5 proc. Znaczące spadki odnotowano również w produkcji chemikaliów i wyrobów chemicznych (8,0 proc.), napojów (2,6 proc.) oraz wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych (2,1 proc.).
Zmiany w porównaniu z poprzednim miesiącem
W kwietniu 2025 roku spadek produkcji sprzedanej w porównaniu z marcem bieżącego roku odnotowano w 23 spośród 34 działów przemysłu. Najgłębszy spadek miał miejsce w produkcji metali - o 14,0 proc. Znaczące spadki wystąpiły również w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę (12,8 proc.), produkcji pozostałego sprzętu transportowego (8,1 proc.) oraz maszyn i urządzeń (7,8 proc.).
Produkcja wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny zmniejszyła się o 6,6 proc., chemikaliów i wyrobów chemicznych o 6,5 proc., a komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych o 6,4 proc. Spadki odnotowano również w produkcji mebli (5,7 proc.), wyrobów z metali (5,6 proc.) oraz pojazdów samochodowych, przyczep i naczep (5,4 proc.).
Wzrost produkcji sprzedanej przemysłu w porównaniu z marcem 2025 roku wystąpił jedynie w 10 działach. Najwyższy wzrost odnotowano w naprawie, konserwacji i instalowaniu maszyn i urządzeń - o 14,2 proc. Znaczące wzrosty wystąpiły także w produkcji napojów (9,8 proc.) oraz w gospodarce odpadami i odzysku surowców (4,8 proc.).
Główny Urząd Statystyczny udostępnia również dane dotyczące produkcji w przemyśle według jednostki rodzaju działalności (JRD), które są opracowywane na potrzeby statystyki europejskiej. Dane te obejmują sekcje B (Górnictwo i wydobywanie), C (Przetwórstwo przemysłowe) oraz D (Wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną, gorącą wodę i powietrze do układów klimatyzacyjnych), z wyłączeniem grupy D353.