W strefie euro w grudniu 2024 roku, w porównaniu z poprzednim miesiącem, produkcja w sektorze dóbr pośrednich zmniejszyła się o 1,9 proc. Sektor energetyczny odnotował wzrost o 0,5 proc., podczas gdy produkcja dóbr kapitałowych spadła o 2,6 proc.
W przypadku dóbr konsumpcyjnych trwałego użytku zaobserwowano spadek o 0,7 proc., natomiast produkcja dóbr konsumpcyjnych nietrwałego użytku wzrosła znacząco, bo o 5,1 proc. Podobne trendy wystąpiły w całej Unii Europejskiej.
Największe miesięczne spadki produkcji przemysłowej odnotowano w Belgii (6,8 proc.), Portugalii (4,4 proc.) i Austrii (3,3 proc.) Z kolei najwyższe wzrosty zaobserwowano w Irlandii (8,2 proc.), Luksemburgu (6,7 proc.) oraz Chorwacji (6,3 proc.).
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Roczne porównanie wskazuje na długoterminowe trendy
Analiza roczna dla strefy euro pokazuje, że w grudniu 2024 roku najbardziej ucierpiał sektor dóbr kapitałowych, notując spadek o 8,1 proc. w porównaniu z grudniem 2023 roku. Sektor dóbr pośrednich zmniejszył produkcję o 2,4 proc., a dóbr konsumpcyjnych trwałego użytku o 2,2 proc.
Pozytywnym zjawiskiem był wzrost w sektorze dóbr konsumpcyjnych nietrwałego użytku o 8,3 proc. oraz niewielki wzrost w sektorze energetycznym o 0,5 proc. W skali całej UE wartości te były zbliżone.
W ujęciu rocznym najgłębsze spadki produkcji przemysłowej zanotowały Austria (9,5 proc.), Włochy (7,1 proc.) oraz Węgry (6,4 proc.) Najlepsze wyniki osiągnęły Malta (wzrost o 14,4 proc.), Irlandia (10,1 proc.) oraz Litwa (7,6 proc.).