Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|

Projekt nowelizacji ustawy ws. 800 plus opublikowany. Rząd nie posłuchał opozycji

44
Podziel się:

Poznaliśmy projekt nowelizacji ustawy, na mocy której 500 plus zostanie podwyższone do 800 zł. Z opublikowanego dokumentu wynika, że zmiana wysokości świadczenia nie będzie wymagała złożenia dodatkowego wniosku. Rząd za to nie ugiął się ws. propozycji opozycji, by waloryzację dokonać w czerwcu.

Projekt nowelizacji ustawy ws. 800 plus opublikowany. Rząd nie posłuchał opozycji
W przyszłym roku świadczenie 500 plus ma zostać zwaloryzowane (Adobe Stock)

Prawo i Sprawiedliwość na swojej konwencji programowej w połowie maja obiecało, że z początkiem przyszłego roku świadczenie 500 plus zostanie zwaloryzowane do kwoty 800 zł. W piątek (2 czerwca) Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt nowelizacji ustawy, która wprowadzi zmiany.

Z dokumentu wynika, że wypłata świadczenia wychowawczego w nowej wysokości ma nastąpić do 29 lutego 2024 r. z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r. Regulacja zakłada, że nie trzeba składać dodatkowego wniosku, żeby 500 plus wzrosło o 300 zł miesięcznie.

"Podniesienie wysokości świadczenia wychowawczego pozwoli na dalsze zwiększenie skuteczności programu 'Rodzina 500 plus' i jednocześnie stanowi zabezpieczenie lepszych warunków rozwoju dla polskich rodzin. Proponowana zmiana jest też zgodna z oczekiwaniami wyrażanymi przez społeczeństwo" - napisano w uzasadnieniu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Pieniędzy nie ma i nie będzie". Członek RPP cytuje byłego ministra finansów. "Dramatu żadnego nie było"

24 mld zł więcej na świadczenie 800 plus

Z momentem publikacji nowelizacji pewnym stało się, że rząd nie przystał na pomysł opozycji, by obóz władzy nie czekał z waloryzacją, tylko wprowadził ją w tym miesiącu. Propozycja nie wejdzie jednak w życie.

W uzasadnieniu nowelizacji napisano, że jej celem jest "dalsze zwiększenie skuteczności programu 'Rodzina 500 plus'". Zaznaczyć jednak należy, że jeśli chodzi o samą poprawę dzietności, to program nie tyle powinien zwiększyć swojej efektywności, ile w ogóle zacząć działać, na co zwrócił uwagę ekonomista Rafał Mundry.

Drastyczny skok liczby zgonów (linia czerwona) spowodowała pandemia koronawirusa. Liczba narodzin (linia zielona) też jednak wygląda fatalnie, co w połączeniu sprawia, że za rządów PiS Polacy wymierają w rekordowym tempie. Jak wskazuje wykres, mimo wydania na program Rodzina 500 plus (jak dotychczas) 230 mld zł dzieci w Polsce rodzi się coraz mniej, a spadek jest drastyczny.

Jak zapisano w ocenie skutków regulacji, koszt waloryzacji spowoduje wzrost wydatków budżetu państwa o 24 mld zł w 2024 r., przy czym w kolejnych latach rząd zakłada spadek wydatków w związku ze zmniejszającą się populacją dzieci w wieku 0-17 lat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(44)
Jan
11 miesięcy temu
Powinna byc druga waloryzacja emerytur w tym roku. W tamtym bylo 7 proc a w tym 14.8. Nie chcemy 13. 14 dla niektorych
robolbezrobot...
11 miesięcy temu
czas na komisję o związkach z Londynem
robolbezrobot...
11 miesięcy temu
wiedzą że przegrali kłody kładą - czas na komisję o nadmiernych dochodach PICowców
DAN
11 miesięcy temu
1. Inflacja to nie jest polska specyfika, tylko problem ogolnoeuropejski. Problem mają np. Slowacja, Węgry, Litwa, także Czechy, Estonia czy Austria. Tam tez rządzi PiS ? 2. Inflacja w Polce po wprowadzeniu "500+": 2016 rok -0.6%, 2017: 2.0%, 2018: 1.8, 2019: 2.3, 2020: 3.4, 2021: 5.1. Ekonomiczne mity, ze 500+ wywowalalo powazny skok wzrostu cen. 3. Kasa z 500+: patologia. Kasa z UE czyli fundusze eur.: cywilizacja. To ma sens.
Gość
11 miesięcy temu
Widać że ten sondaż jakiś z PiSu publikuje ! Dałem odp.to go usunęli. Co nikogo nie szkalowalem.
...
Następna strona