Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Projekt: trzy nowe podmioty liście spółek o istotnym znaczeniu dla gospodarki państwa

12
Podziel się:

Rząd planuje zmiany na liście spółek o istotnym znaczeniu dla gospodarki państwa. Dopisane do niej zostaną Totalizator Sportowy, Centralny Port Komunikacyjny i Polska Grupa Lotnicza S.A. Znikną z niej zaś PLL LOT S.A. i Katowicki Holding Węglowy S.A.

Rząd Mateusza Morawieckiego wciąż zmienia funkcjonowanie podmiotów zarządzanych przez państwo.
Rząd Mateusza Morawieckiego wciąż zmienia funkcjonowanie podmiotów zarządzanych przez państwo. (PAP)

Wykreślenie spółek PLL LOT i Katowickiego Holdingu Węglowego S.A. z listy spółek o istotnym znaczeniu dla gospodarki państwa, to efekt zmian sukcesywnie wprowadzonych przez rząd.

Przypomnijmy, że kontrolę nad udziałami LOT-u przejęła Polska Grupa Lotnicza S.A. w październiku 2018 roku. W wyniku tej zmiany LOT przestał być spółką z udziałem Skarbu Państwa, a zatem nie można jej uznawać za spółkę istotną dla gospodarki państwa.

Natomiast Katowicki Holding Węglowy został połączony z Spółką Restrukturyzacji Kopalń w ramach porządkowania majątku górniczego, a stało się to na początku 2019 roku. W praktyce połączenie było przejęciem KHW i wiązało się z wykreśleniem holdingu z KRS-u.

Zobacz także: Kredyt dla firm – na co zwrócić uwagę?

Na liście natomiast pojawią się trzy nowe spółki państwowe – Polska Grupa Lotnicza, Centralny Port Komunikacyjny oraz Totalizator Sportowy.

PGL jest nowo utworzoną grupą kapitałową, która skupiła udziały większości spółek państwa związanych z lotnictwem m.in. LOT-u, ale też firm Lot Aircraft Maintenance Services (odpowiedzialnej za naprawę samolotów) czy LS Airport Services (zajmującej się obsługą pasażerów i ich bagaży). Powstała w 2018 roku, a więc już po uchwaleniu pierwotnej listy.

Natomiast CPK jest dopiero w fazie planowania (choć zaawansowanego, o czym informowaliśmy na money.pl), ale już rząd wiąże z nim ambitne plany i dlatego zdecydował się na włączenie go do listy spółek o istotnym znaczeniu.

Włączenie Totalizatora Sportowego natomiast jest uzasadniane w rozporządzeniu przyznaniem monopolu państwowego w zakresie gier hazardowych.

To pierwsze zmiany na tej liście od momentu ogłoszenia jej w styczniu 2017 roku. Powstanie jej wymagane było przez uchwaloną w grudniu 2016 roku ustawę o zasadach zarządzania mieniem państwowym.

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów zapewnia, że zmiany nie wpłyną w żaden sposób na działalność przedsiębiorców. Rozporządzenie wejdzie w życie z dniem ogłoszenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(12)
Tadeusz
5 lata temu
To tylko pokazuje, jak genialna jest polityka PiS i jak rozwijają się kluczowe spółki.
Wiktor
5 lata temu
Dzięki dobremu zarządzaniu spółki państwowe generują obecnie wielokrotnie wyższe zyski, niż za rządów PO.
Krzysztof
5 lata temu
Widać, że dzięki inwestycjom PiS możemy mówić o ogromnym wzroście gospodarczym, a nie jak za PO tylko o spadkach.
Zenon
5 lata temu
Jestem dumny, że rząd dzięki swoim zdecydowanym działaniom dał Polsce rekordowy wzrost gospodarczy.
Barbara
5 lata temu
Widać, że PiS stawia na silną gospodarkę, a nie jak PO na szarą strefę.