Notowania

gospodarka
17.07.2019 19:29

Projekt: trzy nowe podmioty liście spółek o istotnym znaczeniu dla gospodarki państwa

Rząd planuje zmiany na liście spółek o istotnym znaczeniu dla gospodarki państwa. Dopisane do niej zostaną Totalizator Sportowy, Centralny Port Komunikacyjny i Polska Grupa Lotnicza S.A. Znikną z niej zaś PLL LOT S.A. i Katowicki Holding Węglowy S.A.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Rząd Mateusza Morawieckiego wciąż zmienia funkcjonowanie podmiotów zarządzanych przez państwo.

Wykreślenie spółek PLL LOT i Katowickiego Holdingu Węglowego S.A. z listy spółek o istotnym znaczeniu dla gospodarki państwa, to efekt zmian sukcesywnie wprowadzonych przez rząd.

Przypomnijmy, że kontrolę nad udziałami LOT-u przejęła Polska Grupa Lotnicza S.A. w październiku 2018 roku. W wyniku tej zmiany LOT przestał być spółką z udziałem Skarbu Państwa, a zatem nie można jej uznawać za spółkę istotną dla gospodarki państwa.

PLL LOT prowadzi rekrutację na prezesa spółki. Obecny szef też stara się o posadę
PLL LOT szuka prezesa. Nieco ponad tydzień, by się zgłosić

Natomiast Katowicki Holding Węglowy został połączony z Spółką Restrukturyzacji Kopalń w ramach porządkowania majątku górniczego, a stało się to na początku 2019 roku. W praktyce połączenie było przejęciem KHW i wiązało się z wykreśleniem holdingu z KRS-u.

Zobacz także: Kredyt dla firm – na co zwrócić uwagę?

Na liście natomiast pojawią się trzy nowe spółki państwowe – Polska Grupa Lotnicza, Centralny Port Komunikacyjny oraz Totalizator Sportowy.

PGL jest nowo utworzoną grupą kapitałową, która skupiła udziały większości spółek państwa związanych z lotnictwem m.in. LOT-u, ale też firm Lot Aircraft Maintenance Services (odpowiedzialnej za naprawę samolotów) czy LS Airport Services (zajmującej się obsługą pasażerów i ich bagaży). Powstała w 2018 roku, a więc już po uchwaleniu pierwotnej listy.

Władze CPK zapewniają, że nowe lotnisko ma przede wszystkim uwzględniać potrzeby pasażerów.
Centralny Port Komunikacyjny. W lipcu ruszają konsultacje z liniami lotniczymi

Natomiast CPK jest dopiero w fazie planowania (choć zaawansowanego, o czym informowaliśmy na money.pl), ale już rząd wiąże z nim ambitne plany i dlatego zdecydował się na włączenie go do listy spółek o istotnym znaczeniu.

Włączenie Totalizatora Sportowego natomiast jest uzasadniane w rozporządzeniu przyznaniem monopolu państwowego w zakresie gier hazardowych.

Totalizator sportowy ma monopol na gry na automatach poza kasynami
Ponad tysiąc jednorękich bandytów pokrywa się kurzem. Państwowa firma wyłożyła na nie 50 mln zł

To pierwsze zmiany na tej liście od momentu ogłoszenia jej w styczniu 2017 roku. Powstanie jej wymagane było przez uchwaloną w grudniu 2016 roku ustawę o zasadach zarządzania mieniem państwowym.

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów zapewnia, że zmiany nie wpłyną w żaden sposób na działalność przedsiębiorców. Rozporządzenie wejdzie w życie z dniem ogłoszenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, wiadomości, skarb państwa, branża lotnicza
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-07-2019

kiedy Tusk i Kopacz beknądlaczego Lotos i Orlen za 8 lat rządów PO i PSL miały 3 mld zł zysku, a za 3 lata rządów PiS, miały 19 mld zł zysku?

17-07-2019

szkodaczyli nic nowego kosmetyka pinokia bylo nie bylo czary mary nowi ludzie i kasa

17-07-2019

....Centralny Port Komunikacyjny. Jeszcze nie ma a już jest. Cud jakiś, czy co?

Rozwiń komentarze (12)