Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Projekt: trzy nowe podmioty liście spółek o istotnym znaczeniu dla gospodarki państwa

12
Podziel się

Rząd planuje zmiany na liście spółek o istotnym znaczeniu dla gospodarki państwa. Dopisane do niej zostaną Totalizator Sportowy, Centralny Port Komunikacyjny i Polska Grupa Lotnicza S.A. Znikną z niej zaś PLL LOT S.A. i Katowicki Holding Węglowy S.A.

Rząd Mateusza Morawieckiego wciąż zmienia funkcjonowanie podmiotów zarządzanych przez państwo.
Rząd Mateusza Morawieckiego wciąż zmienia funkcjonowanie podmiotów zarządzanych przez państwo. (PAP)
bDzyRLYR

Wykreślenie spółek PLL LOT i Katowickiego Holdingu Węglowego S.A. z listy spółek o istotnym znaczeniu dla gospodarki państwa, to efekt zmian sukcesywnie wprowadzonych przez rząd.

Przypomnijmy, że kontrolę nad udziałami LOT-u przejęła Polska Grupa Lotnicza S.A. w październiku 2018 roku. W wyniku tej zmiany LOT przestał być spółką z udziałem Skarbu Państwa, a zatem nie można jej uznawać za spółkę istotną dla gospodarki państwa.

bDzyRLYT

Natomiast Katowicki Holding Węglowy został połączony z Spółką Restrukturyzacji Kopalń w ramach porządkowania majątku górniczego, a stało się to na początku 2019 roku. W praktyce połączenie było przejęciem KHW i wiązało się z wykreśleniem holdingu z KRS-u.

Zobacz także: Kredyt dla firm – na co zwrócić uwagę?

Na liście natomiast pojawią się trzy nowe spółki państwowe – Polska Grupa Lotnicza, Centralny Port Komunikacyjny oraz Totalizator Sportowy.

bDzyRLYZ

PGL jest nowo utworzoną grupą kapitałową, która skupiła udziały większości spółek państwa związanych z lotnictwem m.in. LOT-u, ale też firm Lot Aircraft Maintenance Services (odpowiedzialnej za naprawę samolotów) czy LS Airport Services (zajmującej się obsługą pasażerów i ich bagaży). Powstała w 2018 roku, a więc już po uchwaleniu pierwotnej listy.

Natomiast CPK jest dopiero w fazie planowania (choć zaawansowanego, o czym informowaliśmy na money.pl), ale już rząd wiąże z nim ambitne plany i dlatego zdecydował się na włączenie go do listy spółek o istotnym znaczeniu.

Włączenie Totalizatora Sportowego natomiast jest uzasadniane w rozporządzeniu przyznaniem monopolu państwowego w zakresie gier hazardowych.

bDzyRLZa

To pierwsze zmiany na tej liście od momentu ogłoszenia jej w styczniu 2017 roku. Powstanie jej wymagane było przez uchwaloną w grudniu 2016 roku ustawę o zasadach zarządzania mieniem państwowym.

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów zapewnia, że zmiany nie wpłyną w żaden sposób na działalność przedsiębiorców. Rozporządzenie wejdzie w życie z dniem ogłoszenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDzyRLZb
bDzyRLZu
gospodarka
wiadomości
KOMENTARZE
(12)
kiedy Tusk i ...
2 lata temu
dlaczego Lotos i Orlen za 8 lat rządów PO i PSL miały 3 mld zł zysku, a za 3 lata rządów PiS, miały 19 mld zł zysku?
Taki plan
2 lata temu
Najpierw kredyty hipoteczne we frankach, potem zostać premierem żeby wydoić tych co nie pożyczali, a na końcu dostać Polskę w spadku po Jarku które ją ukradł z bratem. Spadek to uczciwy sposób dojścia do majątku.
Tadeusz
rok temu
To tylko pokazuje, jak genialna jest polityka PiS i jak rozwijają się kluczowe spółki.
bDzyRLZv
Zenon
rok temu
Jestem dumny, że rząd dzięki swoim zdecydowanym działaniom dał Polsce rekordowy wzrost gospodarczy.
Wiktor
rok temu
Dzięki dobremu zarządzaniu spółki państwowe generują obecnie wielokrotnie wyższe zyski, niż za rządów PO.