Notowania

Protest okupacyjny "Solidarności" w Auchan. Do akcji dołączył Alfred Bujara

Zamiast rozmów, jest okupacja sklepu. W środę rano w Auchan w Łomiankach siedmiu działaczy "Solidarności" nie wyszło z jednego z pomieszczeń biurowych sklepu i rozpoczęło "spontaniczną akcję protestacyjną". Wśród nich jest znany z walki o zakaz handlu Alfred Bujara.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jacek Bereźnicki)
Związkowcy deklarują, że protest będą prowadzić do skutku.

Jak informuje Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" w komunikacie, związkowcy żądają rozmów z decyzyjnym przedstawicielem zarządu Auchan Polska i zapowiadają, że nie opuszczą sklepu, jeśli ten postulat nie zostanie spełniony.

W środę 23 stycznia w podwarszawskim markecie sieci Auchan miało odbyć się spotkanie związkowców z przedstawicielami pracodawcy dotyczące dialogu społecznego w firmie, ale szybko przerodziło się w protest okupacyjny.

- Pomimo pisemnej informacji na temat uczestnictwa przewodniczącego Bujary jako przedstawiciela organizacji związkowej, nie został on wpuszczony na spotkanie. Wówczas zdecydowaliśmy o rozpoczęciu akcji protestacyjnej - tłumaczy Dariusz Paczuski, przewodniczący KZ NSZZ "Solidarność" w Auchan Polska.

Oprócz spotkania z członkiem zarządu Auchan Polska, związkowcy domagają się "konstruktywnego dialogu, realnego wzrostu płac dla wszystkich pracowników, wzrostu zatrudnienia ze względu na bardzo duże przeciążenie pracą, pełnego odpisu na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych oraz zaprzestania dyskryminacji za przynależność do związku zawodowego oraz utrudniania działalności związkowej".

- Pracodawca nie chce rozmawiać na temat płac, które są u nas niższe niż w innych sieciach, ani o zbyt małej liczbie pracowników w sklepach, co powoduje duże przeciążenie pracą - przekonuje Paczuski.

Według związkowców w Auchan zdarzają się przypadki dyskryminowania pracowników ze względu na przynależność związkową oraz zastraszania członków "Solidarności".

W przesłanym money.pl oświadczeniu Auchan Polska deklaruje, że jest "gotowy do rozmów ze wszystkimi organizacjami i żywi nadzieję na dalsze prowadzenie wewnętrznego dialogu społecznego".

Sieć tłumaczy, że zaplanowane na środę spotkanie pracodawcy z pracownikami zrzeszonymi we wszystkich zakładowych organizacjach związkowych działających w Auchan Polska miało mieć charakter wewnętrzny, a Alfred Bujara pojawił się na nim bez zaproszenia.

Z naszego rynku znikają sklepy Simply Market. To część międzynarodowej strategii
Auchan kończy rebranding, a znana marka znika z rynku

"Podkreślenia wymaga fakt, że zgodnie z przesłaną agendą spotkanie dotyczyło organizacji wewnętrznych rozmów w Auchan Polska. Zaproszenia zostały wysłane również do 5 członków komisji zakładowej "Solidarność", którzy przybyli na spotkanie. Pan Alfred Bujara pojawił się na tym spotkaniu bez zaproszenia i pomimo doprecyzowania przez pracodawcę tematu i formy spotkania" - wyjaśnia Auchan Polska.

"Pracodawca żałuje, że 6 członków Komisji Zakładowej NSZZ "Solidarność" (pracowników Auchan) zaproszonych na to spotkanie, zrezygnowało z udziału w nim" - pisze centrala sieci handlowej. Zwraca też uwagę, że nie prowadzi rozmów wyłącznie z "Solidarnością", lecz z czterema "partnerami społecznymi" działającymi w tej sieci.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
23-01-2019

j-24"Związkowcy" ?! Zwiazkowcy, skoro wiedzą że są pracodawcy w handlu wielkopowierzchniowym, którzy płacą lepiej powinni pomagać w transferze do tych … Czytaj całość

23-01-2019

dwawaO solidaruchy się uruchomiły! hehehehehee jakieś wybory się zbliżają czy co?

23-01-2019

WolfAle tendencyjny artykuł. Zero rzetelności dziennikarskiej.

Rozwiń komentarze (14)