Notowania

Protest pracowników sądów i prokuratur. Wiceminister w miasteczku namiotowym

25. dnia protestu pod budynkiem Ministerstwa Sprawiedliwości do przedstawicieli protestujących pracowników sądów i prokuratur wyszedł wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. Przyniósł dokumenty.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Miasteczko protestujących pracowników sądów i prokuratur. (Fot: Bartosz Krupa/East News)

Pracownicy sądów i prokuratur domagają się m.in. podwyższenia płac, nowej ustawy oraz mnożnika przy wyliczaniu ich pensji.

To właśnie w odpowiedzi na te postulaty wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik przyniósł do rozbitego przed ponad trzema tygodniami miasteczka protestujących projekt ustawy.

O tym dokumencie mówił w połowie maja minister Ziobro. Jego treści jednak wówczas nie ujawniono. O wizycie wiceministra w namiecie protestujących w ostatni dzień maja poinformował reporter Grzegorz Kwolek na Twitterze.

Jak reacjonuje, mimo przedstawionych propozycji, miasteczko zostaje. Resort zaproponował im podwyżkę w zależności od szebla wysokości od 0,6 do 2,3 średniej krajowej. Związki mają dać odpowiedź w przyszlym tygodniu.

Przypomnijmy, że mobilizacja pracowników sądów i prokuratur zaczęła się już w grudniu ubiegłego roku. W marcu postanowili przyjechać do Warszawy i walczyć o podwyżki, a co jakiś czas protesty odbywały się również w innych miastach wojewódzkich.

Jak pisaliśmy w money.pl, związkowcy, powołując się na zebrane przez siebie dane, twierdzą, że średnie wynagrodzenie pracowników zatrudnionych w 357 prokuraturach rejonowych to 1870 zł brutto, a w 45 prokuraturach okręgowych 1/3 zatrudnionej kadry zarabia mniej niż 2,5 tys. zł brutto.

Dlatego też domagają się wzrostu wynagrodzenia pracowników sądów i prokuratur o 450 zł netto jeszcze w 2019 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
31-05-2019

m-53W jaki sposób średnie wynagrodzenie może wynosić mniej, i to sporo mniej, niż płaca minimalna???

31-05-2019

PracownikUwierz mi że może. Najciemniej pod latarnią.

02-06-2019

Ofiara sądów.A może by tak innej pracy poszukać bardziej płatnej? Sądy i polskie sondownictwo to szopka miałem kilka spraw tragedia wałki że można książkę napisać … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (3)