Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Paweł Orlikowski
Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Protest taksówkarzy. Rząd "poruszy kwestię czasowego wyłączenia" aplikacji takich jak Uber

29
Podziel się:

W ramach zawartego w poniedziałek wieczorem porozumienia, protest taksówkarzy zawieszono do wtorku, do godz. 14. Minister Jadwiga Emilewicz zobowiązała się, że na posiedzeniu rządu "poruszy kwestię" czasowego wyłączenia aplikacji do przewozu osób.

Rada Ministrów będzie dyskutować nad możliwością wyłączenia aplikacji do przewozu osób
Rada Ministrów będzie dyskutować nad możliwością wyłączenia aplikacji do przewozu osób (Money.pl, Paweł Orlikowski)

Poniedziałkowy protest taksówkarzy zakończył się podpisaniem porozumienia pomiędzy stroną rządową a taksówkarskimi związkowcami. Rząd, którego główną reprezentantką w tych negocjacjach jest minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz, zobowiązał się do trzech rzeczy.

Padła zaskakująca obietnica. Rząd na Radzie Ministrów ma "omówić kwestię czasowego wyłączenia aplikacji służących do zamawiania przejazdów, m.in. takich jak Uber, Opti Taxi, Bolt, Moja, Number One, Eko Taxi, do momentu uregulowania ich funkcjonowania nową ustawą".

Strona rządowa nie wyjaśnia, na jakiej podstawie prawnej miałaby dokonać takiego wyłączenia aplikacji. Jednak kluczowe jest stwierdzenie, że kwestia ma być jedynie "omówiona", co może oznaczać, że taksówkarze będą niepocieszeni, bo nie uda się - nawet czasowo - zlikwidować konkurencji w postaci przewozu osób poprzez aplikacje łączące pasażerów i kierowców.

Na Radzie Ministrów zostaną też omówione wątpliwości i zastrzeżenia dotyczące obecnie obowiązujących przepisów, które regulują rynek przewozu osób oraz dotyczące projektu nowelizacji ustawy o transporcie drogowym. Rząd będzie rozmawiał też o utrzymaniu egzaminów z topografii czy wprowadzeniu zasady "jedna licencja na podmiot gospodarczy".

Ponadto strona rządowa zobowiązała się, że do godz. 14 we wtorek, czyli do momentu końca zawieszenia protestu taksówkarzy, poinformuje strajkujących, kiedy konkretnie dojdzie do posiedzenia Rady Dialogu Społecznego. W nim wezmą udział przedstawiciele resortów: Infrastruktury, Przedsiębiorczości i Technologii, Spraw Wewnętrznych i Administracji, Finansów, Sprawiedliwości oraz przedstawiciele Inspekcji Transportu Drogowego i Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Zobacz także: Obejrzyj: Zmiany w ZUS. Abramowicz daje nadzieję taksówkarzom

"Upewnimy rząd, że nie ustąpimy"

Rząd chce usiąść z taksówkarskimi związkowcami i wypracować nowe regulacje. Mimo zawieszenia protestu do wtorku do godz. 14, taksówkarze już o godz. 13 ponownie wyjdą na ulice. Znowu spotkają się przy warszawskim Torwarze. "By upewnić rząd, że nie ustąpią".

Taksówkarze planują przyjechać w wyznaczone miejsce swoimi samochodami. Będą czekać do godz. 14 na to, co zaproponuje rząd. Jeśli nie będą z tego zadowoleni, może dojść do blokowania ulic. "Mówimy sprawdzam, musi nas być jeszcze więcej. Jeśli zostaniemy odprawieni z kwitkiem, pokażemy, co to znaczy wk... taksówkarz" - czytamy we wpisie udostępnionym na profilu społecznościowym Związku Zawodowego "Warszawski Taksówkarz".

Taksówkarze domagają się zmian w ustawie o transporcie drogowym. Nie podoba im się również, że w Polsce działają aplikacje jak Uber czy Bolt, które łączą pasażerów z kierowcami. Uważają tych kierowców za nielegalnych, na pikietach nazywają ich wręcz "bandytami" czy "złodziejami".

Domagają się od rządu delegalizacji ich funkcjonowania lub zmienienia prawa tak, by kierowcy musieli posiadać dokładnie takie same licencje i zdane egzaminy, jak kierowcy tradycyjnych taksówek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(29)
Peez
5 lata temu
Poczekamy, zobaczymy. Uber to ogromny kapitał i zapewne nie pozwoli aby jakieś lokalne korporacje taxi mieszały im szyki. politycy zawsze chętnie przyjmą różne datki a taksówkarzy i tak nikt nie lubi więc zapewne ucywilizowanie rynku będzie polegało na tym że Uber będzie miał wyłączność na wszystko.
MOJA PROPOZYC...
5 lata temu
ZAORAĆ WARSZAWE BĘDZIE SPOKÓJ !!!!
lan55
5 lata temu
Pogonić tych taksówkarzy, napadają na uczciwie pracujących ludzi w u-berze. Sami oszukują , i są chamscy wobec klientów i jeszcze takie wymagania. Rozpędzić to towarzystwo! To przeważnie byli UB-ecy i ZOMO-wcy.
Rw
5 lata temu
Do wszystkich taksówkarzy. pracowałem. Na taxi w UK i wiecie co zauważyłem? To jest robota dla leniwych głąbów, albo Ukraińców którzy z uwagi na barierę językową nie są w stanie robić u nas nic innego. Wszędzie na świecie taksówkarze to jest sam doł drabiny społecznej. Więc zamiast protestować zmieńcie robotę co mądrzejsi zrobi się luźniej na rynku i będziecie mieli lepiej
Tylko uber
5 lata temu
Wasze strajki mają odwrotny skutek. Jesteście najbardziej zaklamani w tym kraju. Połowa z was po 18 ściąga koguty i jeździ na Uberze. Za komuny co drugi z Was donosił na milicję A teraz jesteście zwykli prowokatorzy! I jak już tak walczycie o równe warunki to każdy z was niech przedstawi zaświadczenie o niekaralności, z dnia na dzień zniknie Was połowa!
...
Następna strona