Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MBL
|
aktualizacja

Przeciąganie liny ws. budżetu UE. "Liczymy na nowe propozycje"

17
Podziel się:

Komisja Europejska stawia sprawę jasno - uzależnienie wypłat środków od przestrzegania praworządności jest zgodne z tym, co ustalili przywódcy. Polski rząd liczy jednak, że w grudniu na stole pojawi się nowa propozycja.

Przeciąganie liny ws. budżetu UE. "Liczymy na nowe propozycje"
UE ma jasne stanowisko ws. budzetu. (Flickr, annarouse)

Relacje polski rząd - Unia Europejska są coraz bardziej napięte. Linia sporu przebiega wzdłuż zapisów o zasadach wypłat środków z budżetu wspólnoty. Komisja Europejska nie zmienia zdania - trzymanie się zasady praworządności jest zgodne z tym, co ustalili przywódcy podczas szczytu w lipcu.

To odpowiedź do przywódców Polski i Węgier. Victor Orban i Mateusz Morawiecki przyjęli w czwartek w Budapeszcie wspólną deklarację, w której krytykują pomysł warunkowości wypłat pieniędzy z unijnej kasy.

Według obu polityków, uzależnienie wypłat od zasady praworządności jest niezgodne z porozumieniem osiągniętym przez szefów państw i rządów na lipcowej Radzie Europejskiej.

Komisja Europejska, jak wspomnieliśmy wcześniej, nie zgadza się z tą oceną. unijni urzędnicy przypominają też, że zasada praworządności ma dotyczyć nie tylko Polski i Węgier, ale wszystkich członków UE.

- Nie ma naszej zgody, i to podkreślaliśmy już od jakiegoś czasu, na wiązania środków unijnych z nieobiektywnymi, arbitralnymi kryteriami - powiedział w piątek w Sejmie rzecznik rządu Piotr Müller.

Dodał, że argumenty polskiego rządu zostały przyjęte przez kanclerz Niemiec. - Czekamy na kwestie związane z ewentualnymi innymi propozycjami - podkreślił.

Polski rząd liczy na to, że przed szczytem Rady Europejskiej, który ma odbyć się w dniach 10-11 grudnia, na stół trafi nowa propozycja do negocjacji.

Zobacz także: Ferie 2021. Dwugłos w rządzie? Müller rozwiewa wątpliwości
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(17)
WYRÓŻNIONE
Joanna
4 lata temu
Polska ma prawo do weta, musi istnieć taki wentyl bezpieczeństwa w postaci weta jako gwarancja uwzględniania racji i obaw wszystkich państw członkowskich.
Grzegorz
4 lata temu
Dobrze, że premier cały czas twardo broni swojej postawy, trzeba znaleźć rozwiązanie które zagwarantuje prawa wszystkich państw członkowskich oraz poszanowanie procedur traktatowych
DarekWójcik
4 lata temu
Czasy opozycji za nami, kiedy godziliśmy się na wszystko co proponuje Unia i Bruksela. Teraz mamy silny rząd i premiera, nie boją się walczyć o dobry interes naszego kraju.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (17)
wiedej
4 lata temu
Szanowny dyktatorze i wy twardogłowi pisowcy przyznajecie otwarcie , źe prowadzicie polityke nieprawoządną, bo zapisu boicie się jak ognia. Sprawa jest prosta wyprowadźcie kraj z Unii, nie będą obowiązywały was ustalenia europejskie bedziecie krajem stojącym w jednym szeregu z bialorusią jak określił to Biden i po sprawie. Ale wtedy zobaczycie co zrobią ludzie z wami nawet z pierwszego sortu. Tak długo jak jesteście w Unii nie wmawiajcie masą, źe 2 jest więcej niż 25
ted
4 lata temu
Propozycja nowa - POLEXIT
Donek
4 lata temu
W kwestii budżetu nie ma pola do negocjacji . Tu się wazy czy Polska ma być zależna czy nie
Polka
4 lata temu
Dojna zmiana przeklętego pisu wyprowadza nas z Unii, zostajemy sami bez żadnych przyjaciół i bez pieniędzy!!! Czy o to wam chodziło???
DarekWójcik
4 lata temu
Czasy opozycji za nami, kiedy godziliśmy się na wszystko co proponuje Unia i Bruksela. Teraz mamy silny rząd i premiera, nie boją się walczyć o dobry interes naszego kraju.
MONEY.PL na skróty

© 2024 WIRTUALNA POLSKA MEDIA S.A.

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.